Incident u muzea? Strana PRO má podezření, že šlo o účelovou provokaci vnitra!

Strana PRO se distancovala od incidentu u budovy Národního muzea, ke kterému došlo po ukončení včerejší demonstrace Česko proti bídě. Sama vznesla podezření, že by mohlo jít o předem připravenou a organizovanou akci s cílem zdiskreditovat úspěšné celonárodní setkání, na něž podle některých odhadů na Václavské náměstí dorazilo až 100 tisíc lidí.

Již v průběhu akce chodili davem lidé s tlampači a pod značkou »Holešovské výzvy« informovali demonstranty, že po skončení protivládní demonstrace dojde k přesunu k budově Národního muzea, kde se pokusí sundat vyvěšenou ukrajinskou vlajku. Zhruba tři stovky lidí se tam následně skutečně shromáždily, ovšem policie je vyzvala k odchodu a následně 18 z nich pro neuposlechnutí výzvy zajistila. Došlo i ke strkanicím a skandování »Mlátí naše lidi!«

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) označil násilné projevy v závěru demonstrace za nepřípustné. »Očekávám, že organizátoři se od těchto projevů násilí distancují. Vyvolává to totiž dojem, že celá tzv. demonstrace proti bídě byla jen zástěrkou proruské provokace, a k takovým projevům rozhodně nemůžeme být tolerantní,« uvedl již bezprostředně po incidentu pro ČTK Rakušan.

Strana PRO se k celé záležitosti vyslovila dnes dopoledne. »Masová účast na této demonstraci potvrdila, že požadavky kladené na vládu jsou oprávněné a mají jasnou podporu široké veřejnosti. Při přípravě a v průběhu demonstrace byla učiněna veškerá možná opatření, aby nedocházelo k žádným narušením této akce. Již dne 6. března 2023 podal předseda strany PRO trestní oznámení, neboť se na sociálních sítích objevily závažné informace o možných organizovaných pokusech o narušení průběhu této demonstrace. V průběhu demonstrace byli její účastníci organizátory upozorňováni na možnost výskytu provokatérů a byli výslovně žádáni, aby v takovém případě neprodleně požádali o součinnost na místě přítomnou Policii ČR,« uvedla v tiskovém prohlášení zaslaném redakci iportaL24.cz strana PRO. V této souvislosti poděkovala všem příslušníkům policie, kteří při konání demonstrace zajišťovali veřejný pořádek a bezpečnost.

Strana PRO upozorňuje, že k pokusům o stržení vlajky z budovy Národního muzea došlo až po ukončení demonstrace. »Z videozáznamů incidentu, které byly následně publikovány, se nelze vyhnout závěru, že minimálně část ‚civilních osob‘, které nepokoje na tomto místě záměrně vyvolávaly či se na nich aktivně podílely, postupovala tak, jako by měla podrobné znalosti a zkušenosti z taktického výcviku Policie ČR či jiných složek ozbrojených sborů, přičemž z obsahu prohlášení ministra vnitra Rakušana k této věci a zejména z rychlosti jeho publikace nelze toto důvodné podezření spolehlivě vyvrátit,« snaží se strana PRO nalézt, odkud vítr vane. Vyzývá proto každého, kdo má k dispozici záznamy či fotografie této události, zná identitu uvedených osob či má k věci jiné poznatky, aby o tom neprodleně informoval na e-mail: info@ceskoprotibide.cz. »Veškeré informace následně poskytneme Policii České republiky,« uzavírá se v tiskovém prohlášení.

Včerejší celonárodní setkání Česko proti bídě tvralo přibližně tři hodiny a šéf strany PRO Jindřich Rajchl na závěr uvedl, že pokud kabinet Petra Fialy (ODS) nepřijme předložené požadavky nebo nepodá demisi, uskuteční se další demonstrace na stejném místě 16. dubna a přejde v blokádu vládních budov, dokud vláda neodstoupí. »Zahajujeme nátlakové akce. Přestáváme mluvit a začínáme konat. Pokud bude vláda pokračovat v destrukci země, tak vyhlásíme po celé zemi stávky, které přerostou ve stávku generální,« vyzval na závěr celonárodního setkání Rajchl.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar a Facebook Jindřicha Rajchla

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. bvl jsem tam u Muzea a policie mě brutálně bezdůvodně srazila k zemi, ale zase jsem byl jednou pyšný, že jsem Čech, že se umíme postavit zvůli. Děkuji všem, co se tam účastnili našeho protestu, aby na budově Muzea visela česká vlajka.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy