Home Zahraničí První Indka se provdala sama za sebe!

První Indka se provdala sama za sebe!

FOTO – ČTK/aljazeera.com/Kšama Bindúová

Přestože je oblečená jako novomanželka, od ostatních nevěst se liší. Kšama Bindúová si totiž nevzala muže ani ženu. Vdala se sama za sebe. »Lidé se na mě dívají divně. Jako bych spáchala zločin,« svěřila se zpravodajskému serveru Al-Džazíra.

Bindúová svou »sologamii«, tedy sňatek sama se sebou, uvedla v platnost v červnu s dodržením všech indických zvyků a tradic. Přes noc se tím stala internetovou senzací a první Indkou, která se k tomuto kroku odhodlala.

Novopečená sebemanželka řekla, že na myšlenku sologamie přišla pouhé tři měsíce před svatbou poté, co zhlédla seriál společnosti Netflix Anne s E na konci, příběh o dospívání mladé osiřelé dívky, která v dětství zažila zneužívání. Větu ze seriálu »Chci být nevěstou, ale ne manželkou,« posunula na další úroveň a na začátku června vstoupila do svazku manželského sama se sebou.

Od té doby si čtyřiadvacetiletá dívka zvyká na nesouhlasné pohledy cizích lidí, ať už cestuje za prací nebo chodí nakupovat v západoindickém státě Gudžarát. Tvrdí ale, že ani nemůže být šťastnější. Svatební den byl podle jejích slov nejlepším dnem jejího života.

»Když jsem se podívala do zrcadla, byla jsem ze sebe v úžasu. Neměla jsem žádné obavy běžné indické nevěsty. Měla jsem pocit, že sama sobě naprosto stačím,« řekla. A nejlepší na jejím sňatku se sebou samou je podle ní to, že se toho od svatby moc nezměnilo.

»Nepotřebuju k ničemu souhlas od někoho jiného. Nemusím přemýšlet o tom, že se přestěhuju do jiného města, protože to vyžaduje můj partner. Můžu myslet jenom na sebe,« řekla serveru Al-Džazíře a dodala, že jí nikdo jiný nemůže dát větší lásku než ona sama.

Bindúová je v tradiční indické společnosti, která nyní prochází rychlými změnami, neobvyklá žena. Je tato radikální sebeláska snahou se proslavit, pokusem glorifikovat samotu coby protest proti osamělosti, anebo odmítnutím patriarchátu a tradičních společenských očekávání vůči ženám?

Experti tvrdí, že takové vyznání sebelásky mohlo být důsledkem traumat z minulosti a nevydařených vztahů, a může dokonce poukazovat i na narcistní sklony.

Anusnigdha odbornice na psychoanalýzu z Birminghamské univerzity, se domnívá, že podobnou sebelásku by mohlo vysvětlit extrémní trauma v mladém věku. Pro někoho, kdo si prošel traumatem, by pak podobné přijetí sebe sama mohlo být nesmírně léčivé, řekla Al-Džazíře.

Kšama Bindúová potvrdila, že měla těžké dětství a v osmi letech byla opakovaně sexuálně zneužita. »Pokaždé, když se to stalo, jsem se s pláčem dívala do zrcadla a snažila se sama sebe motivovat a inspirovat. Musela jsem si připomínat, že jsem silná. Kvůli tomu jsem dospěla mnohem dřív, než jsem měla,« vysvětlila.

Podle údajů indického Národního úřadu pro evidenci trestných činů (NCRB) z roku 2020 sexuální trestné činy proti dětem v Indii vzrostly, přičemž nejméně 40 procent z celkového počtu trestných činů proti dětem tvoří sexuální delikty.

Sama Bindúová se popisuje jako někdo, kdo se nebojí nahlas vyjádřit svůj názor a vždy se staví proti nespravedlnosti. »Někteří lidé mě nemají rádi a chtějí, abych si vzala pilulku na uklidnění nebo abych byla nad věcí. Podle nich ‚kazím zábavu‘, když mi vadí sexismus a misogynní vtipy,« dodala žena, která si na levé zápěstí nechala vytetovat hrob s nápisem: »Odpočívejte v pokoji, patriarcháte a genderová pravidla.«

»Ve společnosti, kde se nyní vše oslavuje na sociálních sítích, se zdá, že chtěla veřejně prohlásit, že se po cestě uzdravování konečně přijala,« řekla Anusnigdha. Domnívá se též, že dalším z hnacích motorů manželství se sebou samotnou mohl být tlak na ženy v indické společnosti, aby se z nich staly ideální manželky.

»Většinu případů sologamie po celém světě tvoří ženy. Dívky jsou od útlého věku připravovány na manželství, a to mohou vnímat jako velký tlak. Tím, že se provdala sama za sebe, zavřela lidem ústa,« dodala Anusingdha.

(mac, čtk)

FOTO – ČTK/aljazeera.com/Kšama Bindúová

Předchozí článekRostoucí ceny tvrdě dopadají i na obyvatele největšího afrického slumu
Další článekIndiana jako první stát v USA zakázala potraty

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here