Inflace dopadá i na obchodníky, řada lidí je už nucena omezovat nákupy

AKTUALIZUJEME

Prudký růst cen v posledních měsících se neblaze projevuje i v maloobchodě. Tržby zde v červnu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu klesly o šest procent, přičemž tržby za prodej pohonných hmot se snížily o 7,6 %, nepotravinářského zboží o 6,1 % a potravin o 5,5 %. K výraznému meziročnímu propadu prodejů přitom v maloobchodě došlo již v předchozím měsíci, a to o 6,9 %.

»Na poklesu se (v červnu) podílel především nižší prodej v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin a nižší prodej výrobků pro domácnost. Růst zaznamenaly pouze prodejny s farmaceutickým, zdravotnickým a drogistickým zbožím,« uvedla Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby ve specializovaných prodejnách s oděvy a obuví klesly podle statistiků o 13,3 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 11,9 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 11,3 % a s výrobky pro domácnost o 9,8 %. Naopak růst tržeb zaznamenaly prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím (o 3,4 %) a s kosmetickými a toaletními výrobky (o tři procenta). Nižší tržby vykázaly jak nespecializované prodejny s převahou potravin (o 5,5 %), tak i specializované prodejny potravin (o 4,5 %). Internetovým a zásilkovým obchodům tržby klesly o 2,8 %, uvedl ČSÚ.

»Za celé druhé čtvrtletí se maloobchodní tržby snížily meziročně o 2,7 %, tržby za potraviny klesly o 3,8 %, tržby za nepotravinářské zboží se snížily o 1,7 % a za pohonné hmoty o 3,5 %. Při srovnání s předcovidovým obdobím, s druhým čtvrtletím roku 2019, se však maloobchodní tržby přepočtené do srovnatelné cenové hladiny zvýšily o 1,4 %,« doplnila Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se v červnu snížily meziročně o 7,2 %. Klesly jak v prodeji motorových vozidel včetně náhradních dílů, tak i v případě oprav.

Platíme více peněz za méně zboží

Podle analytiků, které oslovila ČTK, výdaje zatím omezují především lidé s nižšími příjmy. Kvůli vysoké inflaci a rostoucím životním nákladům budou i další spotřebitelé útraty zřejmě omezovat, maloobchodníci musejí ve druhé polovině roku počítat s dalším poklesem tržeb, soudí ekonomové.

Největší rozdíly v útratách a získaném zboží jsou podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila v červnu zřetelné u pohonných hmot a oblečení. »Nejvíce české peněženky meziročně provětraly pohonné hmoty, kde se zákazníci nezdráhali utratit o impozantních 34,7 % více, ačkoliv samotného benzinu za tyto prostředky dostali o 7,5 % méně,« uvedl. V případě oděvů a obuvi lidé v obchodech podle něj nechali o 3,8 % více peněz a dostali za ně o 13,3 % méně zboží. Hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek doplnil, že u oblečení a bot ceny rostou prakticky nejrychleji, a to o více než 20 %.

Dufek dále řekl, že podle nových čísel je evidentní omezování nákupů v obchodech s výrobky pro volný čas, zábavu a rekreaci. »Těm tržby klesají už i nominálně,« uvedl. Tito prodejci podle statistiků meziročně utržili o zhruba 12 % méně.

Většina analytiků se shodla, že lidé začínají šetřit. Nejvíce je to podle ekonoma firmy Deloitte Filipa Pastuchy vidět u tržeb za potraviny. »I ve srovnání s předpandemickým rokem 2019 jsou tržby níže o necelých šest procent,« řekl.

Hradil je ale přesvědčen, že zatímco výdaje omezují domácnosti s nižšími příjmy, plně to kompenzují lidé s vyššími výdělky. Ti podle něj chtějí úspory chránit před inflací a nejjednodušší způsob skýtají rychlé útraty. Upozornil, že to ale není dobrá zpráva z hlediska inflace, kdy pokračující příliv peněz obchodníkům nezavdá důvody k pomalejšímu zdražování.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy