Home Domácí Inflace slábne? Z pohledu dvou let je růst cen stále stejný. Nehorázný!

Inflace slábne? Z pohledu dvou let je růst cen stále stejný. Nehorázný!

ILUSTRAČNÍ FOTO - archiv

Spotřebitelské ceny u nás v červenci podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu stouply meziročně o 8,8 procenta. Tempo růstu tak sice zmírnilo z červnových 9,7 %, avšak proti předchozímu měsíci ceny vzrostly o 0,5 %. Nynější snížení meziročního tempa růstu cen přitom rozhodně není důvodem k radosti, neboť v loňském červenci již inflace vystoupala na 17,5 %!. Znamená to (i když oba výsledky v procentech nelze jen prostě sečíst), že za dva roky u nás ceny stouply minimálně o čtvrtinu, což je vlastně už setrvalý stav – meziroční inflace totiž sice mírně klesá, ale jen proti zvyšující se srovnávací základně z loňska. Navíc, co se týče bydlení a potravin, tedy základních životních potřeb, je dlouhodobý růst cen dokonce mnohem vyšší! Nic přitom nenasvědčuje tomu, že by v dohledné době mělo dojít k nějakému znatelnému zlevňování. Můžeme tedy zopakovat to, co říkáme v poslední době každý měsíc, totiž že propad kupní síly domácností, který současná vláda nejen neřeší, ale svou bezbřehou podporou války na Ukrajině ještě přiživuje, tak zdaleka nekončí a ve svých důsledcích bude dál oslabovat tuzemskou ekonomiku a snižovat životní úroveň obyvatel.

Zpomalení meziročního cenového růstu bylo podle statistiků ovlivněno nižším tempem zvyšování cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle bydlení. Maso bylo v červenci dražší o 3,2 % (v červnu o 4,7 %), položky ve skupině mléko, sýry, vejce o 8,3 % (v červnu o 13 %), margarín a ostatní rostlinné tuky o 3,6 % (v červnu o 17,1 %), ovoce o 10,3 % (v červnu o 15,2 %) a cukr o 44,7 % (v červnu o 50,3 %). Růst ceny zemního plynu pak zpomalil na 35,5 % (v červnu to bylo 39,8 %) a tuhých paliv na 26,9 % (v červnu 35,2 %).

Nicméně ceny za bydlení a potraviny měly i nadále největší vliv na růst inflace. Nájemné z bytu se zvýšilo o 7,6 %, vodné o 16,3 %, stočné o 26,9 %, elektřina zdražila o 23,4 % a teplo a teplá voda o 38,9 %. Náklady vlastnického bydlení (takzvané imputované nájemné, v jehož rámci statistici sledují zejména ceny stavebních materiálů, stavebních prací a ceny bytů či domů) se v červenci zvýšily o 0,9 % (v červnu o 1,5 %).

Z potravin pak například ceny vajec stouply o 28,2 % a zeleniny o 28,9 % (z toho brambor o 61,2 %). Dovolené s komplexními službami byly meziročně dražší o 14,2 %. Ceny stravovacích služeb se zvedly o 12,8 % a ceny ubytovacích služeb vzrostly o 13,6 %. Naopak pohonné hmoty a oleje díky snížené spotřební dani, která však nyní končí, ještě zlevnily o 23,9 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly v červenci proti stejnému měsíci v minulém roce o 9,5 % a ceny služeb se zvýšily o 7,6 %.

Proti předchozímu měsíci opět citelně zdražily dovolené

Meziměsíčně opět výrazně podražily zejména dovolené s komplexními službami, a to o 22,8 % (v červnu o 8,7 %). Ceny pohonných hmot a olejů se zvýšily o 1,8 % a ceny stravovacích služeb stouply o 0,6 %. Nájemné z bytu vzrostlo o 1,5 % a elektřina byla dražší o 0,5 %, naopak zemní plyn zlevnil o 1,8 %. Ceny mobilních telefonních služeb se zvýšily o 1,5 %. Ceny ovoce pak byly nižší o 4,3 %, zeleniny o 1,7 %, pekárenských výrobků, obilovin o 0,8 %, polotučného trvanlivého mléka o 4,8 %, sýrů a tvarohů o 1,5 % a vajec o 3,3 %.

Ceny zboží úhrnem se v červenci snížily meziměsíčně o 0,3 %, zatímco ceny služeb stouply o 1,6 %.

Zboží a služby jsou za osm let o polovinu dražší

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v červenci 14,3 % (v červnu 15,1 %). Index vývoje cen k průměru roku 2015 dosáhl 148,8 % (v červnu 148,1 %), což znamená, že spotřební zboží a služby u nás za posledních osm let zdražily téměř o polovinu.

Česko v rámci Evropy dominuje, ovšem ve špatném slova smyslu

Podle předběžných výpočtů Eurostatu činil v červenci takzvaný harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v Česku 10,2 %. V eurozóně představoval podle bleskových odhadů Eurostatu 5,3 %, v Německu pak 6,5 % a na Slovensku shodně jako u nás 10,2 %. Za celou Evropskou unii jsou zatím jen červnové údaje – HICP zde činil 6,4 %. Porovnání v rámci EU celkem názorně ukazuje graf. Česko v něm dominuje, v tom špatném slova smyslu…

Ivan Cinka

1 KOMENTÁŘ

  1. Fialovy Rychetského Pětikoaliční zrůdy včetně Pavla a ANO shánějí stamiliardy na svoje zbraně – letadla, tanky, transportéry, a tak kradou kde se dá. Okradli české důchodce a teď okrádají další obyvatele ČR, nikdo okradení neujde, které pořádá Rychetského Pětikoalice pod vedením Fialy, Pekarové, Vystrčila, Černochové a ostatních Pětikoaličních vládních gaunerů a ANO a Pavla.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here