Jaderky v novém rekordu, zajišťují víc než třetinu domácí výroby elektřiny

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín loni vyrobily dosud největší množství elektřiny. Celkově do přenosové soustavy dodaly 31,02 terrawatthodiny (TWh) elektřiny, což je meziročně o skoro 300 000 megawatthodin (MWh) více. Informoval o tom hlavní mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž. Letos ČEZ kvůli plánovaným investicím do provozu očekává mírný pokles výroby.

Jaderné elektrárny produkují více než třetinu tuzemské výroby elektřiny. Předloni činil jejich podíl na výrobě elektřiny více než 36 procent.

Rekordní výroba je podle ČEZ výsledkem modernizací a vylepšení, které zvýšily spolehlivost a výkon obou jaderných zdrojů. Ten se v uplynulých letech zvýšil o přibližně 500 MWh. Jaderná elektrárny v Dukovanech tak loni vyrobila 14,55 TWh, ještě o něco vyšší produkci, a to 16,2 TWh, vykázal Temelín. Hranici 30 TWh překonaly elektrárny čtvrtým rokem po sobě, loni už před Vánoci. Nejvyšší byla dosud výroba v roce 2013, kdy obě české jaderky vyrobily 30,75 TWh energie.

»Plníme to, co jsme si předsevzali – být klíčovým českým bezemisním zdrojem. Ročně investujeme do zvyšování bezpečnosti, spolehlivosti a efektivního provozu našich jaderných bloků kolem čtyř miliard korun a podobné plány máme i v příštích letech,« uvedl předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš. Investiční program souvisí i s plánovaným nejméně šedesátiletým provozem obou zdrojů. Od něj se odvíjí i delší plánovaná doba odstávek elektrárny Dukovany v letošním roce. »Bezpečnost provozu a tomu odpovídající stav zařízení jsou pro nás naprosto klíčové, proto v následujících letech počítáme s významnými investicemi. V Dukovanech například zahájíme postupné čištění parogenerátorů s cílem zajistit jejich dlouhodobou spolehlivost,« doplnil člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 % akcií. Dukovanská jaderná elektrárna se začala stavět v roce 1978, do provozu byly její čtyři bloky uváděny postupně v letech 1985 až 1987. Aktuálním tématem je stavba nového dukovanského bloku, který by měl ty stávající nahradit. ČEZ v závěru loňského roku obdržel nabídky na stavbu nového reaktoru od tří uchazečů – od francouzské společnosti EDF, severoamerické firmy Westinghouse a jihokorejské KHNP, když stát účelově z údajně bezpečnostních důvodů do soutěže nepřipustil renomované ruské a čínské podniky. Do budoucna se také uvažuje o stavbě dalšího bloku v Temelíně. Tamní jaderná elektrárna, spuštěná v prosinci 2000, je v současnosti největším výrobcem elektřiny v zemi.

(ici, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy