Home Zahraničí Jak cvičí Ukrajince? Házejí jim do zákopů zdechliny, aby si zvykali na...

Jak cvičí Ukrajince? Házejí jim do zákopů zdechliny, aby si zvykali na smrad

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Jak funguje výcvik Ukrajinců ve Francii? Podle serveru POLITICO, který měl možnost nahlédnout do tamních »zákopů«, se zde vojáci učí doktrínu NATO. Mnohdy ale naopak spíše poučují své instruktory.

V chladném a slunečném listopadovém dni probíhá čtvrtý a poslední týden výcviku Ukrajinců – dobrovolníků i odvedenců – ve francouzském vojenském táboře, který je součástí 48hodinového cvičení, jehož cílem je prakticky vyzkoušet, co se za poslední měsíc naučili, popisuje server.

Od půl šesté ráno do osmi večer, šest dní v týdnu, učí Francouzi své ukrajinské partnery dovednostem šturmování zákopů a boje pěchoty, včetně boje v městských a lesních oblastech. Stručný úkol od francouzských důstojníků: »Aby byli smrtonosnější a bylo těžší je zabít.«

Doma se Ukrajinci vrátí na bojiště, které podle slov nejvyššího ukrajinského generála zabředlo do zákopové války ve stylu první světové války. Doufají, že »západní taktika« pomůže Ukrajině prolomit patovou situaci.

Francie se zavázala, že letos vycvičí 7000 Ukrajinců ve Francii i v Polsku prostřednictvím mise Evropské unie pro vojenskou pomoc Ukrajině (EUMAM).

Výcvik však neprobíhá pouze v rámci školení francouzských vojáků na Ukrajině. Kurz již musel být upraven v reakci na ukrajinskou kritiku, že není příliš vhodný pro válku proti Rusům. A protože Ukrajina má pravděpodobně nejvíce bojových zkušeností ze všech sil na Západě, část výuky se nyní ubírá přesně opačným směrem.

V létě Ukrajinci označili západní výcvik za částečně nevhodný pro válku, kterou vedou. Chválili sice výuku pěchotní taktiky a zákopové techniky, ale problém podle nich spočívá v tom, že metody NATO předpokládají vzdušnou převahu – kterou Ukrajinci nemají.

»Program není vytesán do kamene, tyto kritické připomínky jsme zapracovali do výcvikové přípravy, která má od Ukrajinců zelenou,« řekl pro POLITICO podplukovník Even, hlavní výcvikový důstojník. Jedním z doplňků je rozsáhlé využití bezpilotních letounů, které mají odrážet realitu toho, čemu budou Ukrajinci čelit doma.
Francouzi sice tvrdí, že přizpůsobení se kritice nevyžadovalo masivní změny, protože programy byly vždy flexibilní, ale nyní kladou větší důraz na uvědomění si hrozeb přicházejících z oblohy.

»Nyní nad nimi létají bezpilotní letouny, aby si zvykly na vzdušný dohled,« řekl kapitán Xavier, jeden z instruktorů. Francouzští instruktoři také používají dělostřelectvo a granáty, aby simulovali nálety a zjistili, jak Ukrajinci reagují na (falešné) zraněné vojáky.

V jednom ze scénářů museli Ukrajinci vybavení dýmovnicemi a francouzskými útočnými puškami FAMAS střílejícími slepými náboji obsadit zablácený zákop a zajistit ho proti útoku nepřítele.

V jiném měli za úkol dobýt a udržet falešnou vesnici. Klíčovým reflexem, který Francouzi učí, je co nejrychleji se dostat z ulice do krytu, řekl kapitán Rémi, který sledoval výcvik boje ve městě. »Ulice znamená smrt.« Na falešných bojištích chodí za vojáky překladatelky – jediné ženy v okolí – a vysvětlují jim pokyny.

Kromě vojenské taktiky požádala Ukrajina Francii, aby připravila budoucí vojáky na drsné podmínky na bojišti a na působení v chladném a hlučném prostředí při nedostatku spánku, uvedli francouzští důstojníci. V zákopech jsou rozházeny mrtvoly zvířat, aby si Ukrajinci zvykli na pach smrti. Francouzské jednotky také podnikaly překvapivé noční útoky. »Až dorazí na frontu, určitě je čeká šok a mým úkolem je tento šok omezit,« řekl pro POLITICO kapitán Xavier.

Výuka ukrajinských vojáků stojí Francii podle zprávy parlamentu asi 300 milionů eur. Francouzská armáda z toho však také těží. »Je to v našem zájmu, jednotky získávají výcvik také a přispívá to k jejich přípravě, je to situace výhodná pro obě strany,« řekl podplukovník Even.

Francouzští instruktoři také získávají cennou zpětnou vazbu od účastníků výcviku se zkušenostmi z bojiště – což mohou využít k přípravě Francie na válku vysoké intenzity, konstatuje server. Dlouhou dobu se totiž francouzský výcvik zaměřoval na boj proti povstalcům – což se hodilo v místech, jako je Mali a Afghánistán. Válka na Ukrajině to změnila. »Všichni se vracejí do zákopů,« řekl podplukovník Erwan. Boj na život a na smrt na Ukrajině dává studentům několik cenných rad pro jejich instruktory. Ukrajinci uvedli, že francouzské cvičné zákopy jsou příliš široké, že zahradnické boty jsou vhodnější než vojenská obuv a dostali rady, jak nejlépe používat granáty.

Francouzi zakázali školitelům a frekventantům vyměňovat si telefonní čísla – z bezpečnostních důvodů, ale také proto, že francouzští vojáci byli v minulosti příliš citově zainteresovaní a otřesení, když jejich bývalí frekventanti zahynuli na bojišti. Když výcvik skončí, »je čas přerušit vazby,« řekl kapitán Xavier. »Jinak, když zjistíme, že někdo zemřel, říkáme si, co jsme udělali špatně,« uzavřel pro POLITICO.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here