Jak na bradavice či zápach z úst. Zázračné rady našich babiček, kterým možná neuvěříte!

Ve starých kalendářích, ano, i stoletých a mnohem mladších, třeba z první poloviny minulého století, ale také v časopisech pro ženy z druhé poloviny minulého století lze »načíst« spoustu rad. Babičky i jejich maminky z nich s láskou čerpaly leccos, ale vždy s rozvahou a příslovečnou opatrností. Některé rady totiž byly »všelijaké«. Přesto některé meducíny (jak říkaly babičky) měly a mají leccos do sebe…

Bábinky nevěřily kdejakému léčiteli, tak jako je tomu mnohdy dnes. Ti nabízejí zaručené recepty na léčení kde čeho, od rýmy po rakovinu. A žel nacházejí stále hodně (ne-li více) lidí ochotných je nejen poslouchat, ale i dobře zaplatit… To babky kořenářky byly nejen na venkově váženy a ctěny. Bezmála se vším si uměly poradit…

Ztuhlá šíje

Při vysedávání u počítače a televize nám občas ztuhne šíje, což se projevuje i bolestmi hlavy. Řešení? Pečlivě zahřátá bavlněná plena pokapaná francovkou a překrytá teplým ručníkem by po 15 minutách měla ztuhlost odstranit. Máte pravdu, tato rada nemá nic společného s počítači a televizí, však také pochází z konce 19. století.

Zápach z úst

Zápach z úst spolehlivě odstraní pravidelné čištění zubů, ale babičky v první polovině minulého století neměly k dispozici drahé zubní pasty a zubní kartáčky také kvalitou neoplývaly. Proto používaly k výplachu úst odvar z listů šalvěje (čerstvé i sušené – dobré na záněty!), žvýkaly listy čerstvé petržele či máty. Vonný dech pak prý budete mít i po požití česneku. Ten mám rád; každý druhý den ráno při snídani pokrájím dva stroužky na plátky rajčete, zakapu olivovým olejem, požvýkám lístky v květináči pěstované máty… A je mi lépe. Ale vonného dechu podle vnuček nemám. To asi ten česnek, který jim na rozdíl ode mne nevoní.

Proti nachlazení, kašli, rýmě atd.

Na průdušky jsou prý dobré smrkové výhonky. Praví se v Kalendáři pro venkov z roku z roku 1933. Potřebujete k tomu 350 g smrkových výhonků (sbírejte je jen do poloviny května), spařte 1000 ml převařené vody a nechte zhruba 48 hodin louhovat. Přeceďte, přidejte zhruba 1000 g cukru, zvolna uveďte do varu a vařte tak dlouho až roztok zhnědne a zhoustne. Přelijte horké do sklenic, uzavřete, otočte víčkem dolů a nechte vychladnout. O dávkování nikde ani řádek, vsadil bych na jednu polévkovou lžíci třikrát denně, což bývá u takovýchto lektvarů obvyklé.

V jarním čase babičky (a kalendáře) doporučovaly jako prevenci na průdušky jíst pět dní po sobě třikrát denně lžičku jemně strouhaného křenu smíchaného s medem. Moje babička míchala dvě lžíce křenu se lžičkou medu a nutila nás (děti) tuto směs jíst. To byla síla! Ale dnes, když mám trápení s nosem, mám radost z jeho okamžitého pročištění, lépe se mi odkašlává a dýchám jako zamlada.

Babičky věděly jak na nás! To platí i o cibulovém sirupu proti kašli. Stačilo nakrájet na tenké plátky tři čtyři větší oloupané cibule, naskládat je do sklenice a jednotlivé vrstvy prosypat cukrem. V uzavřené sklenici za několik hodin pustí cibule šťávu. Tu slijte do skleničky a podávejte několikrát denně po lžičce kašlajícímu. Funguje to.

Jako prevenci proti nachlazení je prý dobré jíst syrovou cibuli, denně nejméně jednu polévkovou lžíci jemně usekané cibule. To se nedá vydržet. Zkusil jsem to dvakrát a tím moje »prevence« skončila. Na rýmu, která mne v posledních třech týdnech (jaro a pyl květů, co si budeme povídat…) používaly babičky tampony plátna namočené v čerstvé cibulové šťávě. Zasunout do nosu… Pálí to, ale prý také účinkuje. Je to lepší než drahé nosní kapky. Ale kdo to má vydržet…

Opary

Pokud trpíte na opary rtu, potom vězte, že se jich (prý) rychle zbavíte, když na ně budete přikládat plátek čerstvě rozkrojené cibule. A když už budete mít krásné rty, chce to i bílé zuby, že…? Pak vězte, že jich docílíte, když je budete třít rozpůlenou jahodou. Určitě vás prý zbaví i skvrn na zubech. Tak praví babičky.

Ječné zrno

Ječné zrno je nejlepší nechat ošetřit lékařem a držet se až do vyléčení jeho rad. Jedna z babských rad však doporučuje zahřát bramboru, poté ji (po rozpůlení a vychladnutí) přiložit k oku na deset minut zabalenou v čistém hadříku.

Bradavice

Opravdovou perlou mezi babskými radami je ta, která má vést k odstranění bradavice. Máčejte starou sekyrku v kbelíku vody alespoň 12 hodin a v této vodě pak namáčejte postižená místa. Časem bradavice odpadne. Nesmysl? Také si myslím! Což platí i o následující »babské« radě. Je vám na omdlení? Začněte rychle stahovat »půlky« zadku. Tak naženete více krve do mozku, ten bude mít více kyslíku a slabost překonáte.

Inu, pokud zkušenosti a radám babiček věříte, některé z nich jsou dobré, dejte jim prostor, třebaže jde o drobnosti, které vám mohou maličko pomoci…

Jiří Janouškovec

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy