Home Pel mel Volný čas Jak na vánočního kapra? Nabízíme návod. Ale nezapomínejme ani na další ryby

Jak na vánočního kapra? Nabízíme návod. Ale nezapomínejme ani na další ryby

Příprava kapra, jeho zabití, zbavení šupin, vykuchání a naporcování – to není práce pro slabé povahy a nešiky. Těm doporučujeme svěřit práci profesionálům nebo si koupit již zpracované chlazené porce kapra. Pro ostatní jsme připravili návod, který práci s kaprem usnadní. Budete potřebovat paličku či jiný nástroj k omráčení ryby, ostré nože, nádoby na ořez, vnitřnosti a připravené porce ryby, větší prkénko, starou textilní utěrku či větší množství utěrek papírových. Pokud nechcete mít šupiny po celém bytě, potom doporučujeme mít po ruce i větší igelitový či mikroténový sáček.

Zabití kapra

Kapra nejdříve omračte úderem do hlavy těsně nad očima a poté ostrým nožem ve spodní části hlavy, těsně pod žaberními oblouky, přeřízněte tepnu a nechejte ho asi dvě minuty vykrvit. Neřežte do měkké části; těsně za hlavou je totiž žlučník a jeho proříznutím znehodnotíte vnitřnosti a část masa. Kapra otřete.

Odstranění šupin

Neváhejte a šupin kapra zbavte co nejdříve po jeho zabití. Existuje několik způsobů jak zbavit rybu šupin. Doporučujeme vložit rybu do většího sáčku a prsty rukou tlakem od ocasu směrem k hlavě postupně šupiny odstranit. Použít můžete o polévkovou lžíci, pracujte však opatrně, abyste zbytečně nepoškodili velkým tlakem kůži. Případně i různých škrabek, kterých je na trhu více druhů. Sáček zabrání odlétávání šupin. Při tomto postupu na kaprovi zůstává kůže i s šupinovými pouzdry.

Zručnější a zkušenější mohou použít podřezání šupin i s pouzdry ostrým tenkým nožem. Od ocasu směrem k hlavě postupně odřezávejte celý plát šupin a na kaprovi zůstává jen čistá kůže přirostlá k masu. Při podřezávání šupin na nůž netlačte a jen zlehka ho táhněte střídavě nahoru a dolů. Pokud se zaříznete do masa, snadno se vrátíte zpět. Jak již řečeno – vyžadujete to zručnost a zkušenost.

Vykuchání kapra

I vykuchání by mělo následovat co nejdříve po zabití kapra. Krátkým ostrým nožem opatrně (mělkým řezem) rozřízněte kapra od řitního otvoru k hlavě. Poté břišní dutinu rozevřete, vložte do ní ruku a prsty uvolněte blány držící vnitřnosti uvnitř. Postupujte od zadu směrem k hlavě. Vnitřnosti zůstanou viset na jícnu u hlavy, ten odtrhněte a vnitřnosti vyndejte. Jako první z vnitřností odstraňte žluč (jasně – velmi opatrně, aby nepraskla). Poté mlíčí či jikry a játra. Zbytek vyhoďte.

Očištěného, studenou vodou opláchnutého a osušeného kapra uložte v chladu do doby, než ho tepelně zpracujete. Což je lépe dlouho neodkládat.

Dodejme, že živý kapr ve vaně rozhodně není »šťastný«, pobyt v ní je pro něj stresující. Vodu ve vaně průběžně vyměňujte, její teplota by neměla překročit 18 °C. Jakmile se začne ve vaně točit na bok, ihned ho zabijte. A ještě: nevracejte kaprům »svobodu«! Byli na podzim vyloveni z rybníka a později vhozeni do sádky. Při tzv. sádkování ztrácí zásobní látky a energii, na přezimování nejsou připraveni. Na znovu získané »svobodě« strádají a dříve či později zahynou.

Nejen kapři…

V čase předvánočním se hodí zmínit se nejen o tradičních kaprech, ale i o jiných (a budeme důslední) sladkovodních rybách, které vás mohou potěšit, pokud se k nim náhodou dostanete. Šance je například při výlovech rybníků či přímo na sádkách, kde ryby mají obvyklé »shromažďovací« místo. Většinu z nich alespoň z doslechu znáte, pravda v běžné obchodní síti je většinou nekoupíte.

Tak třeba bělice, bílá kaprovitá ryba podřadnější jakosti (protože má příliš mnoho drobných kostiček). Pokud jste ji získali darem, nepropadejte panice. Malé bělice smažte v celku, větší pozvolna uvařte v osolené octové vodě se zeleninou a kořením. Rybu vkládejte do již vroucí vody a pak ji na velmi mírném ohni vařte. Podávejte ji s jakoukoli zeleninovou omáčkou. A s rýží či vařeným bramborem.

Skvělý je candát, dravá ryba, kterou vařte nejlépe v celku; podávejte ji pokapanou máslem. Candát je dobrý i smažený, je-li větší, rozdělte ho na porce, podobně jako kapra. Po očištění smažte zvolna při nižší teplotě. Ano, s bramborem.

Lín je chovná ryba, je levná a chutná. Smažte jako kapra, vařte jako pstruha, ale nejlépe uděláte, když ho upečete na másle, uvnitř i zevně okořeněného kmínem. Mladé ryby netřeba škrábat, starší větší kusy raději stáhněte z kůže. Lín je skvělý k přípravě rosolu nebo rybí polévky.

Okoun je plný drobných kostiček, má ostré šupiny a ploutve, které se špatně odstraňují. Ovšem ta chuť! Vykuchané okouny dejte do kastrolu s menším množstvím osolené vody do níž přidejte pepř, kmín ocet a cibuli pokrájenou na kolečka. Jakmile se začne voda vařit, přidejte okouny a na mírném ohni je vařte asi osm minut. V odvaru je pak nechte několik hodin ležet. Podávejte studené, kůži lehce špičkou nože stáhnete. Skvělé k bramborovému salátu.

Vynikající je pstruh, snad každý přítel ryb má na jeho přípravu vlastní recept. Na másle? Proč ne! Pstruh rychle osmažený na másle patří k lahůdce. S vařeným bramborem, zeleninovou oblohou… Ale stačí očištěného pstruha povařit 10 minut (podle velikosti i o pár minut déle) ve slané vodě, nechat okapat a na talíři pokapat máslem a ozdobit plátky citronu.

Jiří Janouškovec

FOTO – ČTK/Petr Švancara, ČTK/Ivan Babej, ČTK/Jan Koller

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.