Home Rozhovory Jaroslav Doubrava: Rakušan je jen všední trouba ze stejně kvalitní vlády

Jaroslav Doubrava: Rakušan je jen všední trouba ze stejně kvalitní vlády

FOTO - Facebook

Jaroslav Doubrava strávil v Senátu dlouhých osmnáct let. V horní komoře Parlamentu ČR působil mezi roky 1998 a 2004 a opět v letech 2010 až 2022. Loni se z osobních důvodů rozhodl již nekandidovat, přesto politiku nadále sleduje a nic neslevil ze svých názorů a životních postojů. Nadále jsou jeho vyjádření nesmírně otevřená a rozhodně si nebere servítky. V rozhovoru pro iportaL24.cz mj. prohlásil, že volby jsou zkreslovány ve prospěch vyvolených, že prezident Pavel je »ultrapravicový vlezněkam« a lhář a že Fialova vláda není česká, ale ukrajinská. Jak svá slova Doubrava podpořil argumentačně? To zjistíte v následujících řádcích…

Jak sleduje politiku Jaroslav Doubrava? Jako dříve, nebo mnohem méně?

Samozřejmě, že méně, protože nemusím v senátním plaveckém bazénu reagovat na spoustu pravicových ptákovin. Méně i proto, že současná ultrapravicová vláda je tak primitivně čitelná, že člověk dopředu tuší, jaká svinstva udělá. A bude ještě hůře.

Poslední dobou politickou scénou rezonují demonstrace, ať už odborářské, nebo Ladislava Vrábela či strany PRO. Mohou podle vás demonstrace něco změnit, nebo to dokážou jen volby?

Nezmění nic, pokud totálně neochromí dopravu a práci státních orgánů a totálně nepřečíslí policii nahnanou na rozkaz do ulic. To nehrozí, protože jsme přirozeně líní. Přes všechny problémy mají občané ještě relativně dost majetku, střechu nad hlavou a alespoň potřebné minimum peněz. Myslím si, že fialová banda se za okny demonstracím vysmívá a myslí si něco o p… Pokud se opravdu nespojíme a razantně nevystoupíme, jako to bylo například v osmdesátém devátém, tak důvod k smíchu budou mít. Podívejte se, jak vedle sebe stáli Vrábel a Rajchl. A dnes?

Je nevyhnutelné, aby do procesu razantně vstoupily odbory! A co dělá Středula? Ten je pro mne velkým zklamáním. No a volby? Myslím si, ostatně jako mnoho jiných, že pokud nepřevezmeme účinnou kontrolu nad volbami, že se nic nezmění, že zveřejněné výsledky nebudou odpovídat těm skutečným. Jinak řečeno, že jsou zkreslovány ve prospěch vyvolených.

Jak v této souvislosti hodnotíte volbu prezidenta Petra Pavla a bylo to od počátku tak jasné, jak napověděl konečný výsledek?

Je to prostě zelená guma, mluvčí NATO, ultrapravicový vlezněkam. Stejná nula, jako je fialově hnusný premiér. Pobavil mě jeho předvolební billboard hlásající »Je čas přestat lhát«. Sám je ukázkovým příkladem neskutečného lháře. Jeho slaboduché výroky mi připomínají výroky Bushe staršího, který například prohlásil »na knížkách je zajímavé, že v nich jsou obrázky« a řadu dalších perel. Je-li pravdivé ono video, kdy jezdí po Hradě na koloběžce, pak myslím, že také svědčí o duševním zdraví. Jeho zvolení ale vidím v duchu odpovědi na předchozí otázku.

Jak si myslíte, že dopadne válka na Ukrajině? A jak dlouho potrvá?

To neví nikdo. Jakékoliv nabídky na urovnání konfliktu od kohokoliv nemají ani hodnotu předpovědi počasí na včerejšek. Militantní administrativa USA má zájem jenom na stupňující konfrontaci. Protože mají k dispozici ještě poloprázdné sklady evropských států NATO, stále si hrají na frajery. Myslím, že celé to neštěstí skončí, až Američané pochopí, že tam zvítězit nemohou, a tamní opozice donutí onoho nemocného člověka to uznat.

Měli by podle vás sportovci z Ruska a Běloruska mít právo startu na LOH 2024?

Bez nejmenších pochybností ano. Za hanebné považuji popírání a devastaci olympijské myšlenky, kdy dokonce byly v době konání olympijských her zastaveny válečné boje. Brání-li sportovcům těchto zemí v účasti, pak se musím zeptat, zda zakáží účast sportovcům například Ameriky za rozpoutání válek a vraždění civilistů v Iráku, Libyi, Sýrii, Afghánistánu a dalších zemích. Ten seznam jimi napadených a rozvrácených zemí je hodně dlouhý!

Jak to, že vláda má na dodávku dalších zbraní na Ukrajinu či na až čtvrtbilionovou půjčku od Evropské komise v rámci údajného odstřihnutí se od ruských zdrojů, a na důchodce nikoli?

Asi se dá souhlasit s názorem, že to není naše, ale ukrajinská vláda. Naše by se tak přece chovat nemohla. Parlament si zvedne o desítky tisíc korun platy (odměny to být nemohou, zač by byli odměňováni?) a důchodce okradou o zákonem stanovenou valorizaci. Prý by to rozpočet státu neunesl. Správně je tedy ptát se, jak je možné, že zadluží generace našich potomků neskutečným dluhem! Kdo jim k tomu dává právo?! Koho se zeptali, zda souhlasí s odtržením se od levných východních energií? A nejsou to jen zbraně, které těm fašistům dodávají. Podívejte se na nedostatek léků pro naše nemocné, a přitom se vyváží kamiony léků na Ukrajinu. Je to normální, udělala by to česká vláda, jejímž úkolem by mělo přece být starat se o občany své země? Podívejte se na ceny energií zastropované v závratných výškách. To není opatření ku prospěchu své země! Nutně se vtírá otázka, zda to není ožebračování nás, občanů této země, aby mohli posílat více Ukrajině.

Jak se podle vás zachová Ústavní soud v rámci snížení zákonné valorizace důchodů?

Nedělám si iluze. Po té lumpárně, kterou vymysleli před volbami, aby Sněmovnu obsadili tito, si opravdu velké iluze nedělám, přestože je zcela jasné, že zákon porušen byl. Netvrdím to jen já, ale celá řada právníků, kteří ještě mají odvahu to říci.

Kdo je podle vás vinen za to, že se zavírá 300 poboček České pošty? Je to ministr Rakušan a měl by rezignovat?

Rakušan je jenom všední trouba ze stejně kvalitní vlády. Jde o historický průšvih, který začal již začátkem devadesátých let za spasitelských pravicových vlád a nenapravili to ani géniové z ČSSD. Rakušan je jenom mopslík, který dostal rozkaz: Je třeba ušetřit, kde se dá, aby se prachy nacpaly do kyjevské Ukrajiny, a pochvalně Fialovi olízli pravé ucho šmoulové z NATO.

Ono není čemu se divit, že je pošta prodělečná. Jak je možné, že její vedení má i v tom stavu, v jakém poštu vedou, tak šílené platy? Mnoho přemnoho poboček se tak musí zavřít, aby se na ty jejich platy peníze nastřádaly. A co miliony poslané fotbalistům Petra Čecha a co další sponzorské dary? A není jich málo a nejsou za pár korun. Je tu ale i otázka nutnosti takového počtu managementu České pošty. Mám totiž pocit, že převyšuje počty těch, kteří tu nutnou práci odvádí.

A otázka, zda by měl Rakušan rezignovat? Ten neměl být do této funkce nikdy jmenován!

Jak je možné, že se různorodé strany pětikoalice dovedou spojit a nevládní tábor je tak roztříštěný? Čím to?

Když vás podporují přes ultrapravicovou převodovku nadnárodní západní koncerny, kdo by si nechal ujít prachy? Konkurenti se spojí, jenom pokud mají před sebou pěkně tučné korýtko. To platí po celou dobu, co lidé slezli ze stromu. Myslím si, že jejich vítězství ve volbách je dílem Ústavního soudu v čele s Rychetským. Spojit se dokázali asi jen na oko a po ujištění, že to je jistota, jak se k moci dostanou. Poslechli, protože asi věděli, že to mají pojištěné ještě jinak způsobem, ve kterém voliči žádnou roli nehrají, respektive hrají roli statistů.

Když to tedy shrneme – žijeme podle vás ve skutečné demokracii a máme svobodu slova?

Na to odpověděli začátkem března holky a kluci ze SANEPu. Cituji: »Podle exkluzivního průzkumu agentury SANEP, který byl vypracován pro Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP), se více než polovina Čechů bojí otevřeně vyjádřit své názory. Téměř 61 % dotázaných považuje v případě šíření nepravdivých informací za nejvíce nebezpečnou provládní propagandu bagatelizující energetickou a ekonomickou krizi. Skoro dvě třetiny respondentů si myslí, že s tzv. dezinformacemi, jakožto s přirozeným jevem doprovázejícím demokracii, není třeba bojovat novou legislativou, ale diskusí a vzděláváním. Nejvíce se lidé bojí otevřeně vyjadřovat k migraci, covidu a otázkám pohlaví a manželství… Výsledky průzkumu ukazují na to, že lidé se stále více obávají o svobodu slova, a naznačují rozpor mezi názorem veřejnosti a kroky, které vláda v otázce svobody projevu a cenzury podniká… Většina Čechů má pocit, že se do našich životů vrací cenzura. Jednoznačné ne uvedlo pouhých 17,8 % respondentů. Dále téměř tři pětiny respondentů uvedly, že se již s nějakou formou cenzury setkaly (59,7 %).« Konec citace.

Co by k tomu měl Doubrava dodávat? Snad jen to, že neví, že by i v dobách nejhlubší normalizace, jak se té době s oblibou říká, sama vláda vydala tiskopisy k udávání lidí tak, jak to udělala tato vláda. Není to jasný důkaz, že pro ni je Ústava republiky i s Listinou základních práv a svobod jen kusem papíru?! Co dohlédnu, nevidím žádnou vládu, která by tento zákon číslo jedna dokázala tak pošlapat, tak zneuctít!

Dovolte poslední otázku a přiznám se, že jsem na tuto vaši odpověď mimořádně zvědavý. Pane Doubravo, prozraďte, která stávající politická síla je vám momentálně nejblíže a proč?

To bych také rád věděl. V tuto chvíli snad žádná. Obávám se toho, že jsme v situaci, kdy rozumní lidé ve 30. letech 20. století byli lhostejní nebo bezmocní z toho, že se v Německu dostal k parlamentní, a tudíž i vládní moci kaprál Hitler a občané se nechali oblbnout. Podobný pocit zažívám dnes i já, zejména podívám-li se na především mladé lidi, jak se chovají ke generacím těch, kteří tvrdě pracovali, abychom se dostali na současnou životní úroveň, respektive alespoň na životní úroveň před příchodem fialové pětikolky. Sami přitom ve velké většině nedokázali ještě nic – jen spotřebovávat to vytvořené generacemi před nimi.

Petr Kojzar

6 KOMENTÁŘE

 1. Na forum24 tečka cz Je článek :“ Rozpálil mě doběla, je úplně mimo. Zdechovský ostře zkritizoval europoslance Davida z SPD “
  Podle mne je to perfektní ukázka jak agresiviou potlačit PRAVDU a prosazovat zjevnou lež, Tohle bude v učebnicích jako příklad jak fungují t.zv. INFORMAČNÍ zdroje a dnešní PROPAGANDA a jakým způsobem jsou potlačované informace na t.zv. DEZINFORMAČNÍCH zdrojích.
  ———-
  Zdechovský ( KDU-ČSL ) tak reagoval na slova Davida ve středečním vysílání stanice CNN Prima News, kde se potkalo několik českých europoslanců. „Lituji, nemám informace z nezávislých zdrojů,“ odpověděl David „odpověděl David na dotaz moderátorky Terezie Tománkové, zda má jeho podporu iniciativa europarlamentu sbírat důkazy o únosech malých Ukrajinců .
  ————————————————————
  Tím vyvolal reakci Zdechovského (KDU-ČSL) : “ Rozpálil mě doběla, je úplně mimo. “ A Zdechovský pokračoval “ Vadí mi, když někdo šíří ruskou propagandu, ale v momentě, kdy se jedná o Rusko, potře -buje si najednou informace ověřovat. “
  David o Rusku vůbec nemluvil

 2. Fialová vláda není česká ani ukrajinská, posluhuje výhradně americkému režimu. České republice i Ukrajině jenom škodí.

 3. Moudrá slova. Mně také Seznam před pár dny smazal text k článku o Svobodovi, který podporuje účast sportovců Ruska. a olympiádě. Napsal jsem, že by to tak být mělo, protože nikdo nezakazoval účast sportovcům USA v době, kdy její vojska byla ve Vietnamu nebo v Iráku. A to vadilo, hnus!

Comments are closed.