Home Rozhovory Jde nám o Českou republiku, vyzývá organizátor zářijové stávky Václav Hrabák

Jde nám o Českou republiku, vyzývá organizátor zářijové stávky Václav Hrabák

Václav Hrabák při setkání vlastenců na Vítkově 1. května tohoto roku

Publicista Václav Hrabák chystá spolu s celou plejádou osobností sdružených v tzv. Stávkovém výboru výstražnou stávku proti vládě Petra Fialy (ODS). »Nejde nám o stávku hospodářskou, ale politickou,« tvrdí v rozhovoru pro iportaL24.cz. Na následujících řádcích se všichni, kteří s pětikoaličním kabinetem zrovna nesouzní, máme-li to nazvat eufemisticky, dočtou, jak se do stávky plánované na 12. září od 13 do 14 hodin mohou zapojit…

Pane Hrabáku, proč vlastně chystáte stávku?

Protože jsme byli svědky, jak za poslední rok proběhlo mnoho – i velmi povedených – demonstrací, ale dalo se to shodit tím, že 100 nebo 120 tisíc lidí je pořád pod nějakým procentem obyvatel. Jiné by to bylo, kdyby vzniklo něco, k čemu se můžou přihlásit všichni občané – včetně těch, co nemají možnost cestovat, a přitom nesouhlasí s tím, co se v naší zemi momentálně děje.

A co se tu podle vás děje?

Děje se to, co v historii demokratického státu nemá obdoby, tedy ve srovnatelné míře. Protože samozřejmě politici vždycky v nějaké míře zadlužovali stát a hráli politické hry. Všechno ale v režimu, kdy lidé bedlivě sledovali, co se děje, a mohli se po čtyřech letech adekvátně vyjádřit v dalších volbách. Jenže nyní, po dvou letech během vlády Petra Fialy, nabraly ničení a likvidace našeho státu takové obrátky, že po těch čtyřech letech může nastat taková destrukce všeho, že čekat na další volby je krajně nebezpečné. Za dva roky se může stát posunout tak daleko, že škody budou nenapravitelné. Už teď je jasné, že náprava toho, čeho jsme se za dva roky dočkali, bude trvat hodně dlouho. Každým dalším dnem, kdy je Fiala a spol. u vlády, se škody obrovskou rychlostí zvětšují.

Zeptám se vás na totéž, co jsem se před nedávnem ptal předsedy strany PRO Jindřicha Rajchla na tiskové konferenci, kde ohlašoval termín další demonstrace. Tedy – i kdyby se vaší akce, v tomto případě výstražné stávky, zúčastnilo 300 tisíc lidí, čistě teoreticky, co to podle vás vyřeší. Vždyť politickou změnu mohou nastartovat jen volby, nebo to snad máte vymyšlené jinak?

Nechci říct, že v době stávky 12. září nás budou statisíce. Nechci cokoli slibovat. Chceme, aby nás bylo ještě mnohem více, ale zároveň jsme realisti. Mainstreamová média nás bojkotují, sociální sítě taktéž, respektive jejich algoritmy. Netroufám si odhadovat, kolik lidí se k naší stávce připojí, jen vím, že těch, kteří by se chtěli připojit, jsou přes dva miliony, a možná i mnohem víc. Tak jako tak 12. září naše aktivita nekončí, dřív či později se ty dva, ale možná i tři nebo čtyři miliony podaří propojit, aby svůj hlas pozvedly. Takové množství lidí už by byl výrazný moment, že by se skutečně dalo směřovat k předčasným volbám, respektive že by vláda Petra Fialy skončila dříve než za dva roky.

Čili, jestli to správně chápu, akce plánovaná na 12. září není finále, tedy poslední krok, ale naopak ten první…

Přesně tak. Je to krok k tomu, abychom se my, lidi, společně se zástupci opozičních stran a hnutí, nepolitickými organizacemi a známými osobnostmi propojili a řekli si, jak dál.

V jaké míře plánujete zapojit odbory? To může být klíčový faktor, souhlasíte?

Tahle otázka se různě diskutuje. My směřujeme k propojení lidí. Ta stávka není o tom, že zastavíme parní stroje a všechny vlaky a že napácháme razantní hospodářské škody, abychom mohli vyjednávat. Neděláme hospodářskou stávku, ale politickou, s cílem propojit všechny lidi, kteří se proti vládě postavit chtějí. Kdybychom se omezili jen na odborářskou čili hospodářskou stávku, tak se mohou připojit jen zaměstnanci větších firem, což určitě není cílem. Chceme, aby se zúčastnil každý, včetně důchodců, živnostníků, studentů, žen na mateřských – zkrátka jde o politickou stávku, jak už jsem řekl. Chceme, aby byla vidět, ale nechceme, aby kvůli tomu někdo podstupoval riziko vyhození z práce, nebo aby malá firma, jejíž majitelé stojí na naší straně, měla nevinně ekonomický problém. My plánujeme skutečně demonstrativní stávku. S odbory ovšem jednáme, chceme, aby se zapojily jakékoli jiné organizace. Kdyby to byli myslivci, je to jedině dobře. Nebo hospodští. Vždyť nad nimi visí další Damoklův meč v podobě zvýšení DPH na pivo o 11 procent. To je jedna z hnusáren, co Fialova vláda dělá. Čili odbory jsou jedna za zásadních skupin, ale rozhodně ne jediná. Nestavíme to tak, že stávku mohou vyhlásit pouze odbory, naopak.

Dobře, a jak tedy bude stávka vypadat, když hodláte neomezit pracovní proces? Jak se mají lidé do stávky zapojit?

Na webu stavkovyvybor.cz bude 12. září zprovozněna klikací stávková pochodeň. Kliknutím na tuto pochodeň ji zapálíte a zvýšíte tím počítadlo zapálení o jeden hlas. Na webu zveřejníme telefonní číslo, na kterém bude možné posílat sms-ky. A tak jako u klikací pochodně budeme počítat, kolik lidí sms-ku poslalo.

Dále připravujeme placky, které budeme jednak šířit přes naše krajské koordinátory, ale pokud má někdo možnosti, jak si placku vyrobit pro sebe nebo pro své okolí, na webu nalezne tiskové zdroje, aby si mohl grafiku na placky sám vytisknout. Ale to zdaleka není to nejdůležitější.

A co je tedy nejdůležitější?

Musíme se postarat o to, aby se o stávce dozvědělo co nejvíce lidí. Protože s důvody stávky souzní miliony lidí. Jen se o této stávce musí dozvědět, aby se všichni mohli zapojit. Dnes zveřejňujeme nové letáky, které musíme dostat ke každému obyvateli naší země. Nyní je to vše v našich společných rukách. Vyzýváme každého, kdo se stávkou souzní, tiskněte tyto letáky a sami je rozšiřujte. Připravíme různé tiskové podoby, jak pro barevný tisk, ale stačí i levný černobílý. Letáky jsou připraveny tak, aby byly výrazné i bez použití barev. A tiskněte i velké na A4, ale i malé A6-kové, které se na A4-ku vejdou čtyři a potom je možné je rozstřihnout. Roznášejte tyto letáky sousedům do schránek, nebo nalepte na sloup, nechte jich několik ve vlaku. Musíme společnými silami oslovit skutečně všechny. Musíme mobilizovat síly.

Od 13 do 14 hodin chceme zastavit činnost. Ale pouze lidé, kteří si to mohou dovolit a neohrožuje to jejich existenci. Důležité je hlavně dát ostatním na vědomí, že se stávky účastníme. Tedy nosit placku, nebo i jen vytisklé či namalované kolečko s bleskem a nápisem »stávka«. Stačí si ho na samolepicím papíře přilepit na oblečení. A samozřejmě nám jde o Českou republiku, tedy nosit jakékoliv naše státní symboly je vítáno.

Z jakýchkoliv aktivit potom natáčejte videa a posílejte nám je přes úschovnu na mail stavka@stavkovyvybor.cz. Ta nejlepší sestříháme do společného videa. Další návody ještě řekneme v dalších vysíláních.

Jak hodnotíte setkání v Dolních Kounicích na počátku srpna? Co vlastně bylo jeho účelem?

To setkání bylo ryze pracovní, nebyl to jen nějaký politický akt. Sešlo se kolem sedmdesáti lidí nějakým způsobem se na akci podílejících. Sdíleli jsme určité informace a prodiskutovávali různé námitky, což je správné a věci prospěšné, protože akce je postavená na spojení lidí a ne elit, které rozhodnou, vymyslí a zaúkolují. Děláme to tak, aby se mohl zapojit každý, kdo chce přiložit ruku k dílu. Bylo to nesmírně plodné. My se aktivně scházíme, ať už fyzicky nebo na sítích, pravidelně a každý týden zhodnocujeme, jak se věci posouvají, a vesměs pozitivně, ale to setkání v Dolních Kounicích mělo ještě další přínos, a tím je symbolika. Na zdejším hradě došlo ve 12. století k zajímavé situaci, kdy se usmířili Čechové s Moravany a dohodli pravidla společného fungování, které je tu dodnes.

Onen historický moment z roku 1185 platí za jedno z velkých a důležitých dat našeho státu. My jsme se na ně rozhodli symbolicky navázat a propojit současnost s našimi historickými kořeny. Náš stát totiž nevznikl před pár desítkami let rozhodnutím Klause s Mečiarem, ale ani roku 1918. Je to stát založený na tradicích a hodnotách z doby Přemyslovců. Věříme, že duch národa stále existuje a je důležité na něm stavět. V tom tkví naše obrovská síla, máme v čem pokračovat. Nebezpečí, které teď hrozí, je, že nám stát rozeberou zájmové skupiny, pro něž dělá Fialova partička jen špinavou práci. Věřím, že dokážeme vývoj zvrátit a dokážeme vzít znovu řízení nad naší zemí do vlastních rukou a znovu obnovit naše národní bohatství.

Petr Kojzar

FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková

3 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here