Je to horší než za Karibské krize, varovali při Mírových dnech expremiéři Čarnogurský a Paroubek

Od doby Karibské krize v 60. letech nyní hrozí největší nebezpečí světové války. Na mezinárodní mírové konferenci na pražské Novotného lávce se na tom shodli expremiéři Slovenska i České republiky Ján Čarnogurský a Jiří Paroubek. Konferenci doprovodila demonstrace na Loretánském náměstí a předcházela jí tisková konference zúčastněných. Ti se jednoznačně staví proti válečným snahám, které zaznívají na malém summitu NATO v Praze.

Karibská krize vypukla v roce 1962 v důsledku rozmístění sovětských raket středního doletu na Kubě, kterým SSSR odpověděl na umístění amerických raket v Turecku. V reakci na to vyhlásily Spojené státy americké blokádu Kuby, která měla zabránit dopravení dalších raket na toto území. To se podařilo, neboť sovětská plavidla se na hranici kontrolované zóny skutečně zastavila. Po dalších jednáních byly odstraněny i již instalované rakety, Spojené státy americké se zavázaly, že nenapadnou Kubu a že stáhnou svoje rakety středního doletu z Turecka. Dalším významným důsledkem této krize bylo zavedení horké dálnopisné linky mezi Bílým domem a Kremlem v roce 1963.

»Aktuální odkaz je takový, že současná situace je nebezpečnější než Karibská krize. Tehdy spolu hlavní představitelé Kennedy a Chruščov dokázali komunikovat. V současnosti spolu Putin a Biden jednoduše spolu nekomunikují, což je nebezpečné, protože technická stránka zbraní se zdokonalila a chybí maličkost, aby začaly létat atomové bomby,« varoval na mírové konferenci Čarnogurský.

»Překvapuje mě naprostá lehkomyslnost, s jakou k situaci přistupuje Západ. Podobná situace tu v moderní historii byla před 1. světovou válkou, kdy se politické elity evropské chovaly podobně lehkomyslně. Pak může přijít vystřízlivění, jakmile začnou útoky do hloubky ruského území a jakmile tam přijdou kontingenty vojáků, jak o tom mluví prezident Macron a představitelé pobaltských států. Rusové mohou použít své dokonalé zbraně, a to je začátek armagedonu,« připojil Paroubek.

Poslanec Jiří Kobza (SPD) připomněl své vlastní válečné zkušenosti Blízkého východu. »Půl roku jsem jako civilista byl ve válečné zóně. Mám z té doby drsné zkušenosti a vnímám to citlivě, protože tohle je řeka, ve které už jsem se koupal,« uvedl Kobza, podle nějž existuje snaha o rozpoutání plnohodnotné války s Ruskem.  »Zastavte to zabíjení. Pořád je lepší být živý než mrtvý,« vyzval na tiskové konferenci Kobza, který zkritizoval »ministryni války« Janu Černochovou (ODS) a stejně jako další přítomný, místopředseda politické strany Konfederacija a poslanec polského Sejmu Roman Fritz, se pozastavil na anomálií, že na nadcházející mírový summit ve Švýcarsku nebyla pozvána ruská strana.

Špatné zkušenosti ze Severoatlantickou aliancí tlumočili na Novotného lávce světoznámý advokát Goran Petronijevič, bývalý zvláštní vyšetřovací soudce Ministerstva spravedlnosti SRJ pro vyšetřování válečných zločinů na území Kosova a Metohije, a Milutin Ilič, bývalý voják ve válce v Bosně a v Chorvatsku, dnes poradce pro meziparlamentární záležitosti a ředitel institutu Geopolitikon. Petronijevič zmínil špatné zkušenosti Srbů s paktem NATO z konce minulého století a podotkl, že války řídí velký kapitál a globální korporáty. »Určijí i politiku, kterou vedou Spojené státy. Ony rozhodují, kdy začne a kdy bude končit válka,« uvedl Petronijevič a Ilič jej doplnil, že klíčový pro elity není zájem národů, ale zájem nadnárodního kapitálu. »Ten chce své zájmy rozšířit na jiný prostor, ale Rusko není tak slabé jako Srbsko, že by si nechalo cokoli diktovat. Protože se přesvědčilo, že dohody neplatí, použilo právo silnějšího, a tím zdůvodní svoji agresi,« dodal Ilič.

Podle hlavního organizátora Mírových dnů Ladislava Vrabela dnes kopírujeme jugoslávskou cestu v tom, co se odehrává na Ukrajině směrem k Rusku, které nechce jít cestou globalizace, ale zachovat národní státy. »Malý summit NATO je o tom, jak domlouvat, aby Ukrajina zasáhla hlouběji směrem na ruské území, a kde najít vojáky. My chceme hledat mírové řešení,« uvedl Vrabel a další z řečníků, bezpečnostní expert David Bohbot (Trikolora), k tomu dodal: »Ruská armáda postupuje na všech frontách. Místo aby přiznali, že selhali, tak NATO eskaluje válku. Je čas, aby Biden zavolal prezidenta Putina a ukončil tuto válku.«

Účastníci konference, mezi nimiž nechyběl ani levicový publicista a bývalý místopředseda KSČM Josef Skála či zahraniční míroví aktivisté připojení on-line, na závěr signovali Výzvu k zahájení mírových jednání, jejíž obsah oznámí zítra na velké demonstraci na Václavském náměstí (od 13 hodin).

Jak již dříve řekl Vrabel, Mírové dny mají přesah mimo politické strany a blížící se volby do Evropského parlamentu. Čeští účastníci tiskové konference, shodou okolností reprezentující pět politických stran a hnutí, proto odpovídali na přímý dotaz iportaL24.cz, zde by neměly mírové síly větší šanci, kdyby se, i co do volebního potenciálu, spojily.

»Máme podobné názory na oblast zahraniční, ale i vnitřní. Důležité je, aby lidé přišli k volbám, a je úplně jedno, které z těch stran dají svůj hlas, jen ať nevolí žádnou z vládních stran. Ty nás zatáhly do situace, kdy je od Karibské krize největší nebezpečí, že vznikne světová válka,« řekl předseda ČSSD Paroubek.

Kobza k tomu za SPD připojil, že konkurence mezi stranami není pod prizmatem, kterým je společný cíl i nepřítel, tak důležitá. »Musíme si uvědomit, že teď, v tento momen, se příznivci pětikoalice rosí strachy, protože nevědí, co bude, a jak dopadnou volby. Jedním z úkolů tohoto shromáždění je společně se aktivizovat, protože když to neuděláme, naše děti nám to neodpustí. A hraje se o jejich budoucnost,« řekl poslanec SPD.

»Na všechny akce, které jsem kdy dělal, jsem zval všechny opoziční strany. Dělám to tak pořád, protože vnímám jako potřebu, abychom se spojili. Máme rozdílné názory v mnoha věcech, což je pochopitelné, protože jinak bychom byli jedna politická strana. Na základním se ale shodneme, a to je mír, protože nám hrozí, že budeme zataženi do války. Pro mě bylo téma už to, abychom společně kandidovali do Evropského parlamentu, což se nepovedlo, a doufám, že neuděláme stejnou chybu při volbách do české Sněmovny. Když se dají dohromady subjekty na jedné kandidátce, má to přidanou hodnotu v podobě důvěry lidí. Vyzývám proto kolegy, aby do budoucna o společné kandidátce přemýšleli,« dodal Vrabel, jinak předseda hnutí Česká republika na 1. místě.

»Máme stejné názory, vidíme věci stejně, a doufám, že po úspěšných volbách budeme moci spolupracovat,« připojil za Trikoloru Bohbot, který byl již včera řečníkem na demonstraci na Hradčanském náměstí.

Ta se dnes přesunula o pár desítek metrů vedle – na Loretánské náměstí. Zúčastnily se jí asi dvě stovky lidí s českými vlajkami a mírovými hesly. Na transparentech stálo mj. »Válka je vůl!«, »Ten, kdo protlačuje obohacování cizích na úkor národa, je kolaborant!« nebo »Nebudeme umírat za zvrhlé zájmy globalistů!«. V momentě, kdy kolem projížděly v policejním doprovodu vozy zahraničních delegací, které skončily jednání v nedalekém Černínském paláci, ozýval se hlasitý pískot a skandování »Hanba!«.

Mezi řečníky se tentokrát na Loretánském náměstí představili mj. pražský zastupitel za SPD Josef Nerušil, hlavní představitel iniciativy Národní proud Václav Hrabák či statutární místopředsedkyně ČSSD Jana Volfová. »Říká se, že válka je vždycky prohra. Ale když vidíme pány v sakách, co kolem nás projížděli v kolonách vozidel, dovolil bych si dodat, že válka je prohrou pro nás, obyčejné lidi. Je tu totiž skupina, pro kterou je válka výhrou. Těší se na zbrojení, na roztočení válečné mašinérie a na to, jak budou organizovat nové světové pořádky,« řekl Nerušil. »Ti, co chtějí válku a posílat zbraně na Ukrajinu, netuší, co válka je a nikdy v ní nebyli. Sedí ve svých teplých kancelářích, a když bude zle, odstěhují se na svůj ostrov, kde jsou chráněni a budou pokračovat ve válce přes bojové hry na počítači, zatímco na nás dopadne realita,« varovala Volfová, která se na závěr svého projevu zeptala lidí, zda může být sprostá, a po kladné reakci zakončila slovy: »Fialo, jdi s tou válkou do prdele!«

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

6 KOMENTÁŘŮ

  1. Bojím se, že se stejně nikdy nespojej. To budou jen říkat na konferencích, ale když dojde na realitu, skutek utek.

    • Protože v oblasti mezinárodního života je pořád ještě nejzkušenější. Protože Konečná nemůže bejt všude. Protože někdo taky musí udržovat stranu v chodu (Šimůnek) jako společenskou organizaci, čili volební subjekt. Protože Chňoupka už bohužel nemáme.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy