Blíží se doba dovolených! Deset tipů, co určitě nezapomeňte před odjezdem zabalit

Blíží se léto plné opalování, radovánek a bezstarostnosti. Mnozí z nás – a hlavně ženy – ale mívají před cestou starosti. S tím, aby vše bylo zabaleno a na nic se nezapomnělo. Vytipovali jsme pro vás deset okruhů věcí, jež vám pomohou jako pomyslný tahák, a to především, míříte-li do zahraničí. A pak už můžete být zcela v klidu!

1.) Opalovací krémy

Hlavně pokud cestujete s dětmi, nepodceňujte riziko škodlivosti slunečních paprsků. Chce to mít s sebou opalovací krémy s co nejvyšším faktorem. Není pravda, že se více opálíte s menším faktorem – je to stejné, ale ten vyšší vás více chrání před škodlivým zářením. Lepší je být zdravý než opálený. A nezapomeňte pít hodně vody, chránit si oči slunečními brýlemi a hlavu kšiltovkou či šátkem – i to je třeba přibalit do vašich zavazadel. Plavky nezmiňujeme – ty snad nikdy nikdo v létě nenechá nezabalené…

2.) Léky

Udělejte si seznam dennodenních léků, které vaše rodina bere. A přibalte si jich dostateční množství. Hlavně jedete-li co ciziny, nezapomeňte navíc na medikamenty proti horečce, proti průjmu, proti bolestem, na nachlazení, gely proti bodnutí hmyzem, masti na spáleniny, odřeniny a otoky, náplasti a obvazy a dále i desinfekční prostředky či teploměr. Pro děti se vyplatí dvojité nepromokavé náplasti, které uchrání případné bolístky od štípající mořské soli.

3.) Hygiena

Ano, i na dovolené si budete čistit zuby či mýt tělo – pokud tedy zrovna nemíříte na puťák po širé nebe. Nezapomeňte tudíž na kartáčky pro celou rodinu, zubní pastu, sprchový gel, šampón, hřeben, kapesníky či navlhčené ubrousky. Muži potřebují holicí potřeby, ženy zase prostředky na intimní hygienu a případně vložky či tampony, pokud se dovolená kryje s »jejich dny«.

4.) Osobní doklady

Je to tak, občanský průkaz nesmí na dovolené chybět. Případně pas, pokud cestujete do zahraničí, konkrétně mimo Evropskou unii. Potřebovat budete kartičku zdravotního pojištění, případně potvrzení o tom, že jste pojištěni, cestujete-li s CK. Jedete-li autem, nesmí chybět řidičský a technický průkaz, pro jistotu si přibalte i tramvajenku – nikdy nevíte, kdy se bude, například po návratu na ruzyňské letiště, hodit.

5.) Ubytovací doklady

Říká se – dvakrát měř a jednou řež. Proto bude lepší, když raději dvakrát zkontrolujte, zda máte letenku nebo voucher od cestovní kanceláře, dále hotelový voucher, případně doklad o zaplacení ubytování.

6.) Peníze

Dostatek financí se vám bude hodit hlavně v místech, kde nemají bankomaty. Jinak samozřejmě jako hlavní zdroj placení může posloužit platební karta. Na tu určitě nezapomeňte a po celou dobu dovolené ji střežte jako oko v hlavě. Bydlíte-li v hotelu, vždy ji nechávejte v zamčeném trezoru. A míříte-li do ciziny, vždy si zjistěte, která »tvrdá měna« je na rozměnění nejlepší. Koruny vám nevezmou zdaleka všude. A například v Turecku je výhodnější mít dolary, ve státech eurozóny pochopitelně eura a v Egyptě nepohrdnou žádnou tvrdší měnou. Jiný kraj, jiný mrav…

7.) Mobily

V dnešní době si již život bez mobilního telefonu, vesměs toho chytrého, neumíme představit. Nejde o to, vyřizovat pracovní záležitosti, ale je potřeba být v kontaktu s okolím. Minimálně se svým partnerem či partnerkou, s nimiž jste na zahraniční dovolené. Proto rozhodně na mobil nezapomínejte, a s ním ani na nezbytnou nabíječku!

V dnešní době si již život bez mobilního telefonu, vesměs toho chytrého, neumíme představit. A to často ani při cestě na zahraniční dovolenou, kde bychom si měli především odpočinout, a ne na dálku vyřizovat pracovní nebo rodinné záležitosti. Ačkoli jste se však zapřísáhli, že vás dění v tuzemsku vůbec nebude zajímat, je potřeba být v kontaktu s okolím. Minimálně se svým partnerem či partnerkou, s nimiž jste na zahraniční dovolené. Proto rozhodně na mobil nezapomínejte, a s ním ani na nezbytnou nabíječku! Bez ní by vám byl mobil, minimálně druhou polovinu pobytu, k ničemu…

8.) Další technické vymoženosti

Rozhodně si přibalte i vše, čím jedinečné dovolenkové okamžiky zachytíte – fotoaparát či videokameru, no a rovněž v tomto případě budete potřebovat coby příslušenství nabíječku (případně baterky). Hodit se vám může i univerzální cestovní adaptér na zásuvky elektrického napětí – abyste nebyli překvapení, že v některých zemích nenabijete nic, protože tam mají odlišné zástrčky.

9.) »KPZ«

Kdysi se tomu říkalo »kápézetka« – krabička poslední záchrany. Hlavně děti se na táborech učili, co nesmí správnému zálesákovi v oné KPZ chybět. Pokud jedete do kempu, rozhodně nezapomeňte sirky, provázek, nůž, jehlu a nit či obvaz. Míříte-li například k moři s cestovní kanceláří, netřeba až takové »skautské výbavy«. Nůž a jehla s nití se vám ale mohou hodit, o obvazech jsme již psali v odstavci věnovaném medicíně. Jen pozor – vše musí být v kufrech, které si neberete na palubu. Jinak o nůž i jehlu přijdete ještě daleko dříve, než se letadlo vznese k nebesům.

10.) Hry

Asi je lepší, když člověk zapomene doma karty nebo šachy, než když si tam nechá opalovací krém či antikoncepci. Ale hry k dovolené patří, zvláště jedete-li s dětmi. Oblíbené? Kostky (vrhcáby), jednohlavé i dvouhlavé karty, monopoly či různé hlavolamové hry plné záhad, nad nimiž se zapotí i dospělí s vysokým IQ. A je jasné, že hry jsou i aktivní, zvláště u vody. Takže přibalte míče, nafukovací lehátka, čluny, a pokud máte menší děti, pak i lopatky a bábovičky.

Marcela Špičková

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy