Home Domácí Jsem alternativa proti pětikoalici, tvrdí předseda Rozumných Petr Hannig

Jsem alternativa proti pětikoalici, tvrdí předseda Rozumných Petr Hannig

FOTO - iportaL24.cz/Martin Kalous

ANO, KSČM, SPD, Trikolóra ani Svobodní nepostavily ve volebním obvodě číslo 25 svého kandidáta. »Jsem alternativou vůči vládnoucí pětikoalici,« tvrdí po zkušenostech z vrcholící volební kampaně předseda Rozumných Petr Hannig (76). V kontaktu s občany prý došel k závěru, že následující volby budou odlišné ve váhavosti lidí, komu dát hlas. Známý hudebník a objevitel talentů tvrdí, že v případě zvolení do Senátu vstoupí do klubu ANO.

»Dřív lidé věděli, komu dají svůj hlas, už dávno před volbami. A dneska, vzhledem k té situaci, která je katastrofální, to znamená, že nemohou splatit zálohové faktury a podobně, už nevěří svým někdejším oblíbencům. Nevěří vládě pětikoalice! A protože v mém obvodu nekandiduje ANO, říkají mi, že jsou rádi, že mohou dát hlas někomu jinému, než kdo je v nabídce z vládnoucí garnitury,« popsal změněnou situaci Hannig. V předešlých volbách, ať už parlamentních nebo komunálních, nabyl zcela jinou zkušenost. Lidé prý nebyli takto váhaví v době těsně před cestou do místností s urnami.

Včera se prý na Peřinách setkal s protikandidáty. U volebního stánku TOP 09 nechyběl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. A zaznělo zde, že jejich kandidát do Senátu Jiří Růžička zvítězí hned v prvním kole, protože ve volebním obvodě číslo 25 není, podle jednoho z aktivistů TOP 09 nikdo, kdo by byl v porovnání s ním známý. »To mě docela nakoplo,« uvedl Hannig, hudební skladatel, autor řady hitů a kandidát na prezidenta z roku 2018. »Já a můj kolega – ano, skutečně veškerou kampaň děláme většinou jenom ve dvou – mluvíme s lidmi a slýcháme, jak jsou rádi, že mohou volit mě. A pořád se ptám, jestli jim nevadí, že už mi je dost let. A kolik vám je? – slýchám. Tipují, že šedesát, a diví se při odpovědi, že už mi je přes sedmdesát. Kromě toho, že prý na to nevypadám, dojdeme k závěru, že senátor je člověk, který by měl mít bohaté životní zkušenosti a rozhodovat sám za sebe. Ovšem teď je Senát složený většinou ze stranických nominantů.«

Moudrost se podle něj utváří léty. »Když začal Ronald Reagan, to byl starý pán – a jak změnil svět! Bohužel v náš neprospěch, ale skutečně ho změnil. Nebo mě napadá Malajsie, kde v roce 2018 nastoupil do funkce premiéra Mahathir Mohamad ve svých 92 letech a zachránil svou zemi před ekonomickým propadem a zamezil korupci. Tehdy byla země v dost špatném hospodářském stavu, ale on to dal dohromady a zavřel všechny, co se podíleli na rozkrádání. A stejný příklad je ze Singapuru, který se stal nejvíce prosperující zemí i díky starému pánu Lee,« řekl Hannig, který hovoří plynně šesti jazyky – kromě češtiny i anglicky, německy, francouzsky, italsky a rusky. Kdyby se stal senátorem, hodlá proto jezdit na západ i na východ a uklidňovat vzájemné vztahy.

Za případ destruktivního mládí označil ministra zahraničí Lipavského, který se vymezuje vůči Rusku agresivně, a tudíž proti vlastním občanům. »Například na Praze 11 kandiduje David Bohbot, což je Izraelec, který má české občanství a mluví česky. A v televizní debatě tvrdil, že jsme se všichni v Česku zbláznili, když nejednáme s Ruskem o plynu. Podle něj by oni, jako Izrael, vůbec nemohli existovat bez diplomacie. Válka je něco jiného než jednání o zajištění nezbytných komodit potřebných pro chod vlastního státu, jako je plyn, ropa a podobně. Nechápal, proč se u nás takhle spojuje ideologie s ekonomikou. A s tím souhlasím,« dodal Hannig.

Volební leták se psem a bez Bílé

Na volebním letáku Petra Hanniga je kandidát vyfocen se svým psíkem. »A spousta starších dam, které mají problémy se zaplacením elektřiny, topení a plynu, má strach, že se bude zvyšovat poplatek za pejsky. Za sebe slibuji, že pokud se stanu senátorem, tak budu ombudsmanem pro ty, co mají pejsky, protože to je většinou jediná radost ze života, kterou starší člověk má. Když už se musí uskromňovat i v jídle, je potřeba, aby si plně zachoval citové pouto, které pejsek vytváří. Pokud člověk ztratí cit, ztratí i důvod k žití,« uvedl Hannig.

A druhá pozoruhodná věc: lidé se Petra Hanniga dotazují, proč se na letáku nezmiňuje o Lucii Bílé, kterou objevil a jíž vymyslel umělecké jméno, když tam například nechybí zmínka o jeho dalším objevu Jakubu Smolíkovi. »Říkal jsem si, že se s ní nechci vytahovat, ale asi to je chyba. Ona je nejznámější z mých objevů.«

Vstup do klubu ANO

Na Praze 6 cílí Hannig na opoziční voliče a tvrdí, že hlavně sympatizanti hnutí ANO mají možnost dát hlas jemu. »Kdybych byl senátorem, vstoupím do klubu ANO. Ne do strany, budu samostatný kandidát se svými vlastními názory, například na válku na Ukrajině, ale třeba to, jaký má hnutí ANO přístup k seniorům, mi přijde fantastické. Na rozdíl od stávající vlády, která se holedbá, že zvýšila důchody, ale už neřekne, že jen ze zákona, čili automaticky, a víc nedala ani korunu,« připojil. 

(pk)

4 KOMENTÁŘE

 1. Ještě jednou, poznámka k Jiřímu Růžičkovi k Arnymu (jak se asi jmenujete?). Stačí se podívat za jakou sestavu tam kandiduje
  Mgr. Jiří Růžička
  KDU+ODS+STA+TOP, BEZPP, 74 let, senátor a ředitel gymnázia
  Myslím, že to stačí ….
  Případ je úplně jasný … (Zlatá slova od JH)
  Zdeněk Pavelka

 2. Pro Arny, proč se do senátu cpe opět stařec (slovy Arnyho) Jiří Růžička. On je jiný stařec? Ten člověk se svým chováním a výstupy na veřejnosti, tam nemá co dělat. Já jsem se vždy chytal za hlavu, když cokoliv komentoval. Já nejsem Pražák, kdybych byl, tak z té sestavy kandidátů volebního obvodu 25, má Petr Hannig můj hlas. Chodí mě pravidelně jeho e-maily a s jeho názory souzním. Přeji mu úspěch.
  Zdeněk Pavelka

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here