K prázdninám patří grilování. Staňte se jeho králem!

Práci s elektrickým či plynovým grilem zvládne opravdu každý, stačí je koupit, zapojit a respektovat pravidla stanovená výrobcem v návodu. S elektrickými můžeme »čarovat« i doma, v kuchyni. Například v pečicí troubě dnes již standardně grilem vybavené. I v některých mikrovlnkách lze grilovat. Ale buďme upřímní, není to ono…

I když jsme vesměs vyměnili otevřený oheň za doutnající dřevěné uhlí či grilovací dřevěné brikety, jejich žhnoucí uhlíky mají svůj půvab. Proto se na ně »při práci« tak rádi díváme. Pojďme však k věci.

Pochoutku činí z grilovaného pokrmu nejen žár na topeništi, ale i marinování, přesnějinakládání mas, ale i zeleniny do nálevů. Zdůrazňujeme, že se nevyplácí příliš experimentovat. Jejich základem je obvykle olej, dodáváme – kvalitní olej, nemusí to být drahý panenský olivový, stačí slunečnicový. S bylinkami a kořením šetřete.

Například pro přípravu vynikajících grilovaných kotlet postačí potřít je z obou stran olejem, okořenit pepřem, nechat pár hodin (nejlépe přes noc) odležet a šup s nimi na rozpálený gril – z každé strany stačí čtyři minuty; před podáváním lehce osolte a potřete bylinkami smíchanými se zbytkem oleje. A je to!

Nadměrným kořeněním marinád se vám může stát, že grilované maso bude mít kdejakou chuť, ale ta »masová« z něj vymizí. Nezapomeňte, že vepřové, hovězí a skopové maso vyžaduje před grilováním čas. Proto je do marinády a do chladničky ukládejte nejlépe přes noc. Rybám a kuřecímu masu stačí mnohem méně času, jen pár hodin.

Potraviny do marinády vkládejte postupně, a to vždy tak, aby v ní byly zcela ponořené. Vyplatí se je čas od času »otočit«, aby se ke všem kouskům masa dostaly všechny očekávané chutě.

Krom již zmíněných surovin doporučuji použít k marinování i trochu piva či vína, dobrým řešením je i přidání medu, do marinády můžete nakrájet i kousky ovoce či zeleniny.  Nezapomeňte plátky masa na krajích naříznout, aby se marináda dostala i dovnitř masa.

A myslete též na omáčky (vžil se pro ně anglický název dip), do nichž můžete jednotlivá sousta namáčet. Jejich příprava je jednoduchá, uplatníte při ní svoji chuťovou fantazii. Ale ani tady to s kořením nepřehánějte. Jen ti, které grilování vlastně ani nebaví, mohou omáčky nakoupit v obchodech.

Sůl až nakonec!

Snad každý má zaručeně vlastní recept, který jedlíkům také tak prezentuje. I když výsledek není zrovna dokonalý (maso je tuhé, nepropečené nebo naopak suché, či dokonce přesolené), klasicky tvrdíváme: »Ale tak to má být, tak to má chutnat! «

V obchodech můžete koupit hotové grilovací směsky v suchém i tekutém stavu. Pokud jste se pro ně rozhodli, pak si přečtěte pozorně jejich složení. Jakmile je v nich sůl, a té bývá někdy až 50 procent, vraťte je do regálu. My přeci víme, že sůl se až na výjimky používá až nakonec, když je pokrm zcela připraven, tedy při jeho podávání.

Takže, jak již řečeno – nesolit, ale marinovat. Maso raději marinujte v některé vlastnoručně připravených marinád. Pokud chcete, aby vámi zvolená chuť prostoupila celým masem, pak musíte marinovat přiměřeně dlouho, u velkých kusů masa třeba i několik dní. Chcete-li však, aby maso mělo chuť masa i po grilování, marinujte je jen dvě tři hodiny.

Pár receptů

Marinádám, totiž směsím, do nichž připravené plátky masa naložíte, věnujte pozornost. Říká se jim všelijak – americká, francouzská, mexická, řecká, asijská… Netřeba si hrát na světaznalého mistra. U přátel obstojíte i přiznáním, že k marinování jste použili jen výše zmíněný olej.

Ale když nedáte jinak, a musíte mít maso naložené v opravdové marinádě, nabízíme vám pár receptů životem u grilu ověřených. Nemají název, a proč také…

Do marinády pro dospělé smíchejte jemně usekané chilli papričky (množství podle chuti) s jemně ustrouhaným či utřeným kvalitním česnekem (pět stroužků stačí, ale nic nebrání tomu, aby jich bylo více), přidejte půl hrnku slunečnicového nebo olivového oleje, hrnek červeného polosuchého vína, cukr. Promíchejte a nakládejte.

Perlou mezi marinádami je (podle mojí zkušenosti) směs hrnku slunečnicového oleje, jemně pokrájené jedné cibule, lžíce worcesterské omáčky, hrnku vinného či jablečného octa, lžíce dijonské hořčice, dvou lžic rajčatového protlaku a lžíce cukru. Promíchat a můžete maso nakládat.

Radost z chuti nabízí marináda ze 150 g rozpuštěného másla, půl hrnku olivového oleje, hrnku bílého vína, lžíce citrónové šťávy, dvou lžic medu, jemně pokrájené či ustrouhané (asi 100 g) cibule, papriky (lžíce sladké, lépe snad ostré, pokud maso nebudou jíst děti), lžičky drceného sušeného oregana. Potěší především přátele grilovaného drůbežího masa.

A ještě několik dobře míněných rad. Gril rozpalte včas, aby »hladovci« nemuseli dlouho čekat. Mějte předem připravené menší kousky masa, ryb nebo mletého masa. Když do marinády, byť sebejednodušší, přidáte čerstvě mletý pepř, neprohloupíte. Neváhejte ani s čerstvě usekanými bylinkami, pokud na ně máte chuť. Před grilováním marinádu stáhněte, a podle chuti čas od času potírejte maso jejím zbytkem…

(jan)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy