Home Domácí Kasy obchodníků zrcadlí propad reálných příjmů

Kasy obchodníků zrcadlí propad reálných příjmů

ILUSTRAČNÍ FOTO - archiv

Výrazný propad reálných mezd způsobený především bezprecedentním růstem spotřebitelských cen se již naplno odráží v maloobchodu. Říjnové tržby prodejců se podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu snížily proti září o 1,8 procenta a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku klesly o 9,4 %.

Meziroční pokles tržeb v maloobchodě pokračoval již od května letošního roku, připomněla Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ. »Tempo poklesu se v porovnání s předchozím měsícem prohloubilo zejména u nepotravinářského zboží, ale i u potravin a pohonných hmot,« doplnila.

Tržby za nepotravinářské zboží klesly podle statistiků meziročně o 11,2 %, za pohonné hmoty se snížily o osm procent a za potraviny o sedm procent.

»Meziroční pokles vykázaly všechny hlavní sortimentní typy specializovaných nepotravinářských prodejen, s výjimkou farmaceutických a zdravotnických obchodů. Internetové a zásilkové obchody pokračovaly v poklesu nepřetržitě již desátý měsíc,« uvedla Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci klesly o 15,6 %, s výrobky pro domácnost o 13,7 %, s oděvy a obuví o 12,7 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 5,4 % a s kosmetickými a toaletními výrobky o 1,2 %. Rostly pouze tržby v prodejnách s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím, a to o 2,9 %.

Tržby za potraviny klesly ve specializovaných prodejnách o 9,8 % a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 6,8 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se naopak zvýšily o jedno procento. Internetovým a zásilkovým obchodům se tržby snížily o 13,2 %.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel meziměsíčně klesly o 2,1 %. Meziročně se tržby v tomto segmentu snížily o 3,6 %, v tom za opravy motorových vozidel klesly o 6,1 % a za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů se snížily o tři procenta.

(ici)