Home Domácí Kauza Svoboda. Ubohost české vlády i systému, omezování svobody slova

Kauza Svoboda. Ubohost české vlády i systému, omezování svobody slova

Olympijský vítěz v moderním pětiboji a hrdina národa z roku 2012 se ocitl pod palbou kritiky. David Svoboda je ostrakizován a veřejně pranýřován. Tak by se dala v kostce shrnout dnešní hysterie kolem včerejšího televizního rozhovoru, v němž Svoboda z pozice předsedy Komise sportovců Českého olympijského výboru (ČOV) vyslovil shovívavý názor ohledně startu ruských a běloruských sportovců pod pěti kruhy v Paříži 2024. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ho chce dokonce za jeho názor potrestat!

»Politika do sportu filozoficky nepatří,« uvedl v České televizi Svoboda. Předchozí generace však podle něj nedokázaly sport před politikou ubránit, což olympijský vítěz v moderním pětiboji označil jako »smutný fakt«. Svůj postoj zhodnotil jako neutrální. »Můj osobní názor k tomu, že MOV během roku otočil a aktuálně doporučuje část Rusů a Bělorusům je takový, že zástupci funkcionářů si uvědomují, že jim účast není možné zakázat, aniž by neporušili dokumenty, k nimž se zavázali,« pravil Svoboda.

Olympijská charta se podle jeho vyjádření před kamerami nedodržuje dávno. »Kdyby se dodržovala, nezáleželo by, jaké národnosti nebo státní příslušnosti sportovec je. Bohužel se řeší, odkud kdo je, jakého pohlaví je, jaký má politický názor. Ideální by bylo, kdyby se to vůbec neřešilo,« konstatoval Svoboda a přímo řekl, že by sportovcům »nikdo neměl bránit«.

Dále se nechal slyšet, že válka na Ukrajině stále probíhá a první obětí každého válečného konfliktu bývá pravda. Když mu moderátorka ČT předhodila, že valné shromáždění OSN opakovaně v rezolucích Rusko odsoudilo, Svoboda zareagoval takto: »Může to být klidně mýlka, co já vím.«

MO: Svoboda zpochybňoval ruské zločiny!

Do Svobody se poté pustili i někteří kolegové ze světa sportu. Například vodní slalomář Vavřinec Hradilek na Twitteru uvedl, že Svobodův rozhovor není stanoviskem Komise sportovců ČOV, jejímž je sám členem. »Bohužel to tak vypadá. Můj názor zůstává stejný. Ne ruským sportovcům, dokud bude válka a dokud ji neodsoudí jakýmkoliv prohlášením,« napsal Hradilek.

Sám Svoboda dnes své výroky zmírnil a dokonce uvedl, že »neměl svůj den«. Jeho hlavním cílem prý bylo prezentovat výsledky průzkumu mezi českými sportovci, který uskutečnila jím vedená komise a jehož výsledek byl neutrální. Podle sport.cz hlasovalo 208 sportovců, kteří se v posledních osmi letech účastnili některé z multisportovních akcí, tedy olympijských, světových, evropských nebo plážových her. Nejvíce procent, konkrétně 49 čili nikoli nadpoloviční většinu, si vysloužila varianta, že sportovci jsou proti účasti Rusů a Bělorusů bez výjimky. Jednatřicet procent respondentů si vybralo variantu »jsem pro jejich účast, ale pouze pod neutrální vlajkou a po distancování se od války na Ukrajině«, která se nejvíce blíží úternímu doporučení Mezinárodního olympijského výboru. Zajímavé je, že osm procent, tedy dohromady 17 hlasujících, by podpořilo návrat sportovců z obou sankcionovaných zemí na mezinárodní scénu bez výjimek.

Svoboda dnes při svém »pokání« na sociální síti zdůraznil, že není na straně Rusů a Bělorusů. »Jde mi pouze o obranu nevinných sportovců, a aby politika do sportu co nejméně zasahovala. Bohužel, některá moje vyjádření vyzněla nešťastně a zřejmě způsobila zcela jiný dojem, než jak jsem to měl v úmyslu. Do domnělé pozice ‚ďáblova advokáta‘ ruských sportovců jsem se dostal jen svojí nemotorností v rozhovoru. Neměl jsem den. Nebojte se, nejsem na špatné straně,« napsal.

Ministryně obrany Černochová přesto pro Seznam Zprávy uvedla, že resort zvažuje, jak Svobodu za jeho výroky potrestat. Resort obrany se od výroků olympijského vítěze, který působí jako trenér v Dukle, promptně distancoval a napsal, že »ve svém vystoupení relativizoval a zpochybňoval zločiny, které Rusko páchá na Ukrajině«.

Rajchl: Svobodův názor byl zcela správný a racionální

Sportovci v politických kruzích, kteří se řadí mezi oponenty pětikoaliční vlády, se Svobody jednoznačně zastávají. Předseda strany PRO Jindřich Rajchl, bývalý fotbalista a fotbalový funkcionář, označil »hon na Davida Svobodu« za nedůstojný. »Myslím, že je to další, nově nastavená laťka v ubohosti české vlády a systému, který tu vládne,« uvedl Rajchl pro iportaL24.cz. »Politika se do sportu neplete a vyjádření paní Černochové o potrestání pana Svobody jsou zcela mimo realitu. Nemá k tomu žádnou pravomoc, je to ubohé, zoufalé a nedůstojné normální společnosti. Trošku mě mrzí, že to David pak vzal zpátky, protože žijeme v demokracii a člověk by měl mít právo říkat, co si myslí. Okamžitě byl ale napaden a začal na něj hon. Hrozilo by mu, že by byl vyloučen z vrchní smetánky společnosti, která si hraje na něco lepšího, než ve skutečnosti je. Přitom jen vyjádřil svůj názor, který byl navíc zcela správný a racionální. To, co se začalo dít pak, je nechutné,« zhodnotil Rajchl.

V podobném duchu hovořil i místopředseda KSČM Milan Krajča, který stále aktivně běhá při dálkových závodech. »Pětibojař David Svoboda si dovolil pouze veřejně vyjádřit svůj názor na možnou účast ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách. Jak sám uvedl, šlo mu především o to, aby žádný sportovec nebyl diskriminován na základě státní příslušnosti, národnosti nebo politického přesvědčení. Takový postoj je správný a je nutné souhlasit. Naopak je třeba odsoudit následná odporná prohlášení vládních představitelů, a konkrétně ministryně Jany Černochové, kteří nyní na někdejšího olympijského vítěze otevřeně útočí. Nehoráznou vládní snahu zavlékat do sportovního prostředí proválečnou propagandu, diskriminační politiku a snahy o omezování svobody slova jednoznačně odmítám,« napsal své vyjádření pro iportaL24.cz Krajča.

Předsedkyně strany Česká suverenita Jana Volfová se na celou kauzu podívala očima někdejší basketbalové hráčky. »Jako bývalá sportovkyně vzpomínám, jak jsem na některé zápasy do ciziny vyrážela jen na společenskou záruku trenéra. Nedovedu se smířit s tím, že se tyhle doby vrací. Řekla bych, že se dostáváme zpátky, už ne do sedmdesátých, ale do padesátých let a pomalu vyhlížím, kdo bude nová Milada Horáková,« uvedla pro iportaL24.cz Volfová. »Jestliže sportovec souhlasí s postojem Mezinárodního olympijského výboru, že by do sportu neměla zasahovat politika, že by se sportovci měli utkávat s nejlepšími bez ohledu na jejich barvu pleti, národnost či státní příslušnost, je stanovisko paní ministryně, která ho chce potrestat, nehorázné. Vždyť on v podstatě jen vyjádřil stanovisko MOV,« připojila Volfová a dodala: »Protože je pan Svoboda zaměstnán v Dukle, má obrovskou šanci mu minimálně výrazně zhoršit podmínky k trénování a možná ho i z celého sportu zlikvidovat. Kdyby byl trest smrti, obávám se, že by likvidace nebyla jen sportovní.«

Petr Kojzar

REPRO FOTO – ČT

8 KOMENTÁŘE

  1. taky mne,zamrzelo, že vlastně začal točit, že to myslel jinak. Holt, asi dostal v dnešní,,demokracii“strach z postihu. Už jsem si myslel, že aspoň jeden z mála to vidí normálně a nespadá mezi ty sračky,kteří,dle mého patří mezi zaprodance, jako je Hradílek,Hašek a další, kteří, upřednostňují politiku před sportem

  2. Fialový režim utahuje šrouby, to je demokracie jak řemen. Už i neutrální postoj je důvodem ke skandalizaci a pronásledování. Přitom všichni víme, jaká je pravda…

  3. Komedianti z iportalu než se rozhoupali, tak je vše jinak a Svoboda své vyjádření na FB dávno odvolal. Jako voják z povolání si uvědomil, že na svůj názor má jistě právo, ale pouze jako civilista.

    • Komediant jste vy, Brázdo, vždyť je tam ta Svobodova korekce na FB zmíněna. Byl k ní dohnán tím, že svoboda slova u nás neexistuje. Koneckonců, i Rajchl říká, že je mu líto, že to David odvolal. Čtete jen, co chcete, a takhle selektujete i informace. Přesně jako naše vláda. Jen to, co chce slyšet….

  4. a tak se nám mění veřejná debata. Někdo projeví svůj názor. Jiný s ním nemusí souhlasit, ale místo aby řekl „to jsou jeho tvrzení a argumenty, podle mě nemá pravdu, tady jsou moje argumenty, mýlí se v tom a v tom“ je reakce „zrušíme tě, zakážeme tě, vyhodíme tě, potrestáme tě“. Vyhrožování, zastrašování, štvanice. Přitom mu připisují výroky, které vůbec neřekl. Nanejvýš víceméně zastává stanovisko nikoli jen MOV, ale i výboru OSN pro lidská práva, který vlastně argumentací dotlačil MOV k vydání svého stanoviska (které samo by vydalo na delší debatu). A tomu říkáme demokracie. Co vlastně člověk smí dnes říkat jiného než co je oficiální linie, aby mu nebylo minimálně vyhrožováno trestem.

Comments are closed.