Home Zahraničí Každý, kdo čte noviny, ví o sabotáži plynovodů Nord Stream víc než...

Každý, kdo čte noviny, ví o sabotáži plynovodů Nord Stream víc než poslanci Bundestagu

Letecký snímek zveřejněný dánským ministerstvem obrany 27. září 2022 ukazuje místo úniku plynu z plynovodu Nord Stream. FOTO – Xinhua/Dánské ministerstvo obrany

Německo navázalo informační spolupráci s Dánskem a Švédskem při vyšetřování výbuchů na plynovodech Nord Stream a Nord Stream 2, které bylo na začátku procesu komplikované, informoval v sobotu list Welt am Zontag s odvoláním na zdroje ze Spolkového kriminálního úřadu.

Po havárii plynovodu Nord Stream byl vytvořen společný tým vyšetřovatelů z Dánska, Švédska a Německa. Poté první dvě země z týmu vystoupily kvůli obavám z úniku informací. »Spolupráce s nimi se nyní zlepšila,« citoval list svůj zdroj. Na německé straně nyní podle listu na případu pracuje »dvojciferný počet vyšetřovatelů«.

Christoph de Vries z Křesťanskodemokratické unie vyjádřil nespokojenost s tím, že německá vláda neinformuje veřejnost o průběhu vyšetřování. Podle něj každý, kdo čte noviny, ví o případu více než poslanci Bundestagu. Nedostatek transparentnosti plodí spekulace, dodal.

Okolnosti vyšetřování

Americký investigativní novinář Seymour Hersh, držitel Pulitzerovy ceny, který má rozsáhlé kontakty v amerických vojenských a zpravodajských kruzích, zveřejnil 8. února článek, v němž uvedl, že bombový útok na ropovody byl tajnou operací USA provedenou s vědomím a souhlasem amerického prezidenta Joea Bidena po měsících debat ve washingtonské administrativě s úzkým okruhem zasvěcených osob. Bílý dům označil publicistovu verzi událostí za »naprostou lež a výmysl«.

Počátkem března citoval deník New York Times americké představitele, podle nichž mohla sabotáž plynovodů provést »proukrajinská skupina«, která jednala bez vědomí amerických úřadů. Německý list Zeit rovněž zveřejnil článek, v němž uvedl, že němečtí vyšetřovatelé identifikovali plavidlo, které sabotéři použili. Uvnitř byly údajně nalezeny stopy výbušnin. Společnost, která si jachtu pronajala, patřila ukrajinským občanům a byla registrována v Polsku.

Jak poté zdůraznil ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru s novinářem Pavlem Zarubinem, je přesvědčen, že verze prezentovaná v New York Times je »naprostý nesmysl«. Ruský vůdce poznamenal, že »výbuch tohoto druhu – této síly, v této hloubce – mohou provést pouze specialisté, podporovaní plnou silou státu, který disponuje určitými technologiemi«. Podobně se ke konstrukci Bílého domu ohledně »proukrajinské skupiny« vyjádřil i Seymour Hersh.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.