Klán a Volfová upekli koalici. Dohoda o kandidátce »Spojené levice« podepsána na symbolickém místě!

První květnový den roku 2024 podepsali symbolicky u pamětní desky prvomájových událostí na pražském Střeleckém ostrově zástupci středočeských organizací KSČM, ČSSD – České suverenity sociální demokracie a České strany národně sociální (ČSNS) dohodu o spolupráci a společné kandidatuře pro podzimní volby do Zastupitelstva Středočeského kraje. Koalice se bude ucházet o hlasy voličů pod názvem »Spojená levice KSČM, ČSSD a ČSNS«.

»Cílem našeho spojení je konkurovat vládnoucí koalici ve Středočeském kraji a vyloženě ji vyštípat, protože její asociální politika je šílená. Budeme zcela jistě velkými konkurenty koalice SPOLU a věřím, že uspějeme. Máme kvalitní odborníky, kteří jsou v první desítce kandidátky,« uvedl dnes pro iportaL24.cž šéf středočeských komunistů Jan Klán, který dohodu podepsal za svoji stranu. Za ČSSD se připojila statutární místopředsedkyně Jana Volfová a za ČSNS pak Lukáš Bouma.

V čele kandidátky stojí záchranář z Trhových Dušníků Jindřich Havelka (KSČM). V první pětce jsou dále místopředseda ČSSD Pavel Havránek, člen výkonného výboru KSČM Zdeněk Štefek, předsedkyně Středočeské krajské organizace ČSSD a předsedkyně finančního výboru města Kralupy Dana Smejkalová a konečně jako číslo pět jde do voleb za KSČM Tereza Čechová Humpolcová. Desítku dále doplňují Libor Skružný (ČSSD), Václav Melša ml. (KSČM), Petr Kuchař (ČSSD), Pavel Hubený (KSČM) a Dana Dunajová (ČSSD). Vedle zástupců ČSNS se na kandidátce objeví či ji podpoří i členové strany DOMOV či Směr Česká republika.

Koalice bude prosazovat nový model podpory bytové výstavby, na který půjde ročně 300 milionů korun. Chce rovněž zajistit veřejnou dopravu pro žáky, studenty a seniory nad 65 let zdarma. Za prioritu považuje také rozvoj sítě zdravotnických zařízení od nemocnic po ordinace, ať již praktické, zubní, dětské či pohotovostní. Nedostatečnou infrastrukturu v obcích, např. škol, školek či domovů seniorů, chce řešit i stavebnicově. V programu nechybí ani zadržování vody v krajině, podpora výkupu akcií vodárenských společností a další body.

Zásadní NE říká koalice probíhajícímu rušení středních škol, vzniku Národního parku Křivoklátsko, americkým základnám na území kraje i připravovaným emisním povolenkám pro bytové domy.

»Vznik této koalice považuji za logický krok, protože levice se má spojovat. Proto je mi trochu líto, že se nám to nepodařilo už teď pro volby do Evropského parlamentu. Ale v řadě krajů jdeme nebo chceme jít společně, a jsem ráda, že první jsou právě Středočeši, protože jsou to bezva parťáci,« uvedla pro iportaL24.cz místopředsedkyně ČSSD Volfová. Prozradila, že jednání o podobném spojení probíhají například v Jihomoravském či Jihočeském kraji. Dá se předpokládat, že ve čtyřech krajích k podobné dohodě dojde rovněž, pravděpodobná je i v dalších dvou. Naopak například v Ústeckém kraji půjde dohromady KSČM s konkurenční Sociální demokracií (SOCDEM). A pro červnové volby do EP kandiduje KSČM v koalici STAČILO! spolu s SD-SN Aleny Dernerové a národními socialisty, zatímco ČSSD zvolila čistě levicovou koalici se stranou DOMOV Davida Tygra Ploce a dalšími subjekty, včetně Ne základnám či Směr Česká republika. Do budoucna nicméně vidí Volfová podobnou cestu, jakou se levice vydala ve středních Čechách. »Věřím, že tato spolupráce bude úspěšná a vidím ji jako dobrý krok a šanci pro levicového voliče i směrem k volbám do Poslanecké sněmovny v roce 2025,« dodala Volfová.

KSČM je tradiční parlamentní stranou, ovšem poslanecké lavice opustila po volbách v roce 2021, kdy získala jen 3,6 procenta hlasů a nepřekročila potřebnou pětiprocentní hranici. ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie vznikla loni v červnu z tehdejší České suverenity poté, co se Česká strana sociálně demokratická na květnovém sjezdu v Plzni přejmenovala na prostou Sociální demokracii (SOCDEM).

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

7 KOMENTÁŘŮ

    • Josefko, říká se „Chytrému napověz, hloupého trkni!“ Já napověděl, když jsem zmínil, jestli čtete odpovědi na své komentáře. Takže dál: pod únorovým článkem na tomto webu „Paroubek jako předseda ČSSD? Žádný vtip, počet nominací pro expremiéra narůstá“ je dvakrát zmíněno, kde třeba mj. čerpám. Abyste to nemusel vyhledávat, píše se tam, že šlo o „požadavek paní Konečné na výměnu naší dvojky za Paroubka, ona ho chtěla a to dávno před jakýmkoliv konečným dojednáním. V té době ještě slibovala dvojku i Vrábelovi a dalším lidem“ nebo že „sama vyzvala Paroubka na druhé místo máme na to 10 svědků a to v Brně na akci, že které jela na akci Vrábela, kde mluvila o nutnosti spojování.“ Dohledat to jistě zvládnete, je to ze 4. února a sám jste v diskuzi částečně reagoval. Ale ne na to, když jsem se Vás ptal, jestli to je verze, kterou jste slyšeli na ÚV, je však možné, že jste byl přímo u jednání osobně – což předpokládám od autorky mnou citovaných slov.
      A prosbu závěrem – netykejte mi, já Vám taky vykám 🙂

  1. Jiří Paroubek veřejně v médiích napsal, že se chce podílet na spojování levice a, že mu stačí i poslední místo na kandidátce. Odsouhlaseno a proto Kateřina Konečná začala jednat s jinými a uzavírat závazné dohody a začala čelo kandidátky obsazovat jinými jmény. Návrhů a žádostí bylo dost. Teprve později, když rodící se koalice STAČILO! začala mít pozitivní ohlas u veřejnosti Paroubek začal požadovat 2. místo. A teď babo raď. Zrušit dosavadní dohody jen pro pozdě rozhodnutého Paroubka, nebo ne? Proto Kateřina Konečná požadované druhé místo pro Paroubka odmítla, ale jinak se spoluprací s Paroubkem a Volfovou nebránila. No, hlavně, že ke spolupráci došlo a pro podzimní volby držíme palce.

    • Josefko, asi nečtete odpovědi na své komentáře – už několikrát se zde psalo, že s tím druhým místem to bylo trochu jinak. Paroubek ho měl požadovat až po tom, co byl na druhé místo odmítnuta jiná jejich kandidátka. Ale být na stejné kandidátce, kde je expirát, exódéesák, exPRO zdravotní sestra, exččéesesďačka (šmardova), a celé se to stále vydává za levicovou koalici? Počkejme do 9. června na výsledky, kdo dostane víc, jestli STAČILO! nebo ČSSD nebo SOCDEM.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy