Klaus k válce na Ukrajině: Některé naše političky chtějí vraždit

Některé naše političky chtějí pokračovat ve vraždění. Uvedl to exprezident Václav Klaus ve speciálním vysílání na CNN Prima News ke slovenským prezidentským volbám, aniž by konkrétně jmenoval.

Klaus se ohradil proti slovu »proruskost«. »Debata by měla být o tom, co udělat s tou šílenou vraždící válkou. Není to o tom, kdo je více a kdo méně proruský,« řekl bývalý prezident. Názor, že by válka měla skončit, nespočívá podle něj v proruskosti, ale jde o základní lidský přístup.

»Debata je jen o řazení věcí. Jestli se má doválčit do posledního vystřeleného náboje, nebo jestli zahájit jednání a za pomoci celého světa a OSN se dobrat nějakého výsledku,« řekl Klaus. On sám je pro zastavení války »za každou cenu a hledání podmínek«.

Mírová jednání je podle něj potřeba zahájit za uznání status quo, jaké existuje. »To, že se všichni vrátí na hranice před dvěma lety, je dětinský názor,« uvedl. »Byla přerušená válka v Severní a Jižní Koreji a 70 let to zůstalo beze změny. Podobně jako na Kypru,« přirovnal Klaus. »Jestli chce někdo vraždit, jak se zejména některé naše političky tváří, já jsem very sorry, s tím já nemohu souhlasit,« uvedl exprezident, aniž jmenoval konkrétně. Je nicméně pravděpodobné, že měl na mysli ministryni obrany Janu Černochovou (ODS), předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) či senátorku Miroslavu Němcovou (ODS), jež nedokázala najít soucit s oběťmi teroristického útoku v Krasnogorsku a uvedla, že Rusko páchá teroristické činy poslední dva roky od té doby, co provedlo invazi na Ukrajinu.

Jiná politička, neúspěšná prezidentská kandidátka z minulého roku a budoucí kandidátka do Evropského parlamentu za hnutí STAN, Danuše Nerudová se na sociální síti do Klause opřela. »Některé české političky skutečně nezahájily odpornou agresi proti svobodné Ukrajině a nedávají každý den svým vojákům rozkazy, aby bombardovali nemocnice, školy či dětská hřiště,« uvedla Nerudová na sociální síti X.

Klaus si nicméně za svými slovy stojí. »Jestli říkají, že se má bojovat do posledního žijícího vojáka a do posledního vystřeleného granátu, nezlobte se, přeloženo do lidského jazyka znamená, že chtějí, aby se dále vraždilo. Takhle ošklivě je to třeba říci některým našim političkám,« řekl Klaus.

Svět je podle něj fatálně rozpolcen na téma ukrajinsko-ruského konfliktu. Hádají se dvě půlky světa, což je i případ Ameriky. I z toho důvodu nevidí jako správný krok zmrazení česko-slovenských vztahů na vládní úrovni. Kritiku si od něj v této souvislosti vysloužil především premiér Petr Fiala (ODS).

Vítězem prvního kola prezidentských voleb na Slovensku je exministr zahraničí Ivan Korčok. S ním postupuje do druhého kola, které definitivně rozhodne o nové hlavě státu, i šéf tamního parlamentu a zástupce vládní koalice Peter Pellegrini. Po sečtení 100 procent hlasů získal Korčok 42,51 procenta, Pellegrini 37,02 procenta.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy