Home Domácí Komunisté jdou do evropských voleb v koalici STAČILO!

Komunisté jdou do evropských voleb v koalici STAČILO!

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

S cílem výrazně posílit suverenitu České republiky, potlačit bující aktivistickou byrokracii EU či zastavit financování válek se dnes Komunistická strana Čech a Moravy stala zakládajícím členem nové koalice pro volby do EP v roce 2024.

Koalici s názvem STAČILO!, která je otevřena spolupráci s dalšími osobnostmi z levicových a vlasteneckých stran a hnutí, povede současná europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná.

»Komunisté iniciovali vznik koalice STAČILO! s cílem spojit levicové a vlastenecké strany a hnutí, kterým není lhostejné postavení České republiky v Evropské unii, cenzorské praktiky, vyhazování peněz za zbrojení či neefektivní sociální politika vedoucí k propastnému rozdílu minimálních mezd v rámci EU,« uvedla Konečná v tiskové zprávě.

Osobnosti kandidátky, programové cíle či kampaň představí koalice STAČILO! na své tiskové konferenci 4. prosince 2023.

Další koalici již představilo osm politických stran a hnutí, která půjdou do eurovoleb společně pod hlavičkou »Aliance za nezávislost ČR«. Volebním lídrem bude současný europoslanec generálmajor v. v. Hynek Blaško, který byl v minulých volbách zvolen na kandidátce SPD, ale pak se s hnutím rozešel pro neshody s jeho šéfem Tomiem Okamurou.

Pod společnou hlavičkou budou kandidovat tyto politické strany a hnutí: Aliance národních sil, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Národní demokracie, Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa M. Sládka, Rozumní, Bezpečné ulice, Hnutí PES a Občanské hnutí. Dále tuto společnou kandidátku podporují následující spolky a občanské iniciativy: Národní mládež, z. s., Spolek věřitelů a přátel práva z. s., Svobodná Morava z. s., Aliance kulatého stolu, z. s., Holešovská výzva a Občan v odporu.

V červnových volbách do Evropského parlamentu bude v širokých koalicích kandidovat více subjektů. SPD půjde do voleb po boku neparlamentní Trikolory. Kandidátku mají vést nynější europoslanec Ivan David a šéfka druhé zmíněné strany Zuzana Majerová.

Vládní Spolu stejně jako v roce 2021 ve volbách do Poslanecké sněmovny sdružuje ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, kandidátku povede nynější europoslanec Alexandr Vondra a kampaň se bude opírat o desatero, které koalice zveřejnila.

Také mimosněmovní SOCDEM (dříve ČSSD) by ráda postavila širší kandidátku levicových subjektů – již dříve spolupracovali například s hnutím Budoucnost či stranou Levice.

STAN povede do eurovoleb Jan Farský, na druhém místě pak bude neúspěšná kandidátka z prezidentských voleb Danuše Nerudová. Na prvním místě pirátské kandidátky je stávající europoslanec a kvestor EP Marcel Kolaja.

Kandidátku opozičního hnutí ANO by měla vést bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta v médiích naznačil, že vedoucí kandidátkou má být specialistka Přísahy na problémy migrace Nikola Bartůšek.

Kandidátku Svobodných do EP povede předseda strany a právník zaměřující se na ústavní a unijní právo Libor Vondráček. Na kandidátce se jako nezávislý objeví další neúspěšný kandidát na prezidenta Karel Diviš.

(zmk)

2 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here