Home Domácí Chceme si užít důchod, ne se upracovat k smrti! Petice je na...

Chceme si užít důchod, ne se upracovat k smrti! Petice je na světě

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Komunisté včera zahájili sběr podpisů pod petici proti zvyšování věku odchodu do důchodu. K dispozici bude na desítkách míst po celé České republice. Během první hodiny od zveřejnění si petiční arch stáhlo téměř tisíc lidí.

»My, níže podepsaní občané, rozhodně nesouhlasíme se zvyšováním věku odchodu do důchodu nad současnou hranici 65 let. Vyzýváme vládu, aby dopřála občanům této země důstojné stáří ve zdraví a dostatek času na odpočinek po celoživotní práci a zachovala stávající pravidla pro odchod do penze.« Tak zní text petice, která je ke stažení na stránkách Komunistické strany Čech a Moravy a kterou komunisté příští týden představí u petičních stánků.

Za petiční výbor jsou uvedeni zmocněnec Roman Roun, místopředseda strany Ludvík Šulda a člen výkonného výboru za Středočeský kraj Zdeněk Štefek. »Ačkoliv Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) ohledně důchodové reformy zatím mlží, nově zvolený prezident Pavel již v médiích připravuje půdu pro její snazší přijetí veřejností. Ať už jsou v plánu jakékoliv změny, je jisté, že kdo je připraven, není překvapen. Se záměrem zvýšení věku odchodu do důchodu byť o jediný rok nad současnou hranici 65 let rozhodně nesouhlasíme! Vyzýváme proto už teď vládu, aby dopřála občanům této země důstojné stáří ve zdraví a dostatek času na odpočinek po celoživotní práci a zachovala stávající pravidla pro odchod do penze,« uvádějí dále komunisté na svých webových stránkách, kde vévodí velkým písmem uvedené heslo: »Chceme si užít důvod, ne se upracovat k smrti!«

»Společnost by se díky vědeckotechnickému pokroku měla ubírat spíš směrem ke snižování času stráveného v práci. A to jak zkrácením pracovní doby, tak snižováním věku odchodu do důchodu a ne naopak! A kde na to vzít? Co začít třeba progresivním zdaněním?« navrhuje strana, která v roce 2021 po neúspěchu ve sněmovnách volbách, kdy získala jen 3,6 procenta hlasů, poprvé od svého vzniku opustila parlamentní řady.

Připravovaná důchodová reforma, která počítá mimo jiné se zvyšováním věku odchodu do důchodu až na 68 let a se změnou valorizací penzí, již v minulých dnech narazila jak u opozice, tak i u odborových svazů. Předseda ČMKOS Josef Středula tvrdí, že vláda zcela ignoruje sociální dialog a chce zařadit projednávání reformy na březnové jednání Tripartity. Odborový svaz KOVO již debatuje o podobě protestních akcí. Důchodová reforma bude i jedním z témat velké demonstrace 11. března na pražském Václavském náměstí, kterou svolala strana PRO Jindřicha Rajchla. Proti vládním záměrům se ohradily i další levicové subjekty v čele s ČSSD, Českou suverenitou či stranou Rozumní Petra Hanniga.

(pk)

1 KOMENTÁŘ

  1. Sledujte @neCT24

    ……….. CHCEME MÍR ! ………. NECHCEME VÁLKU ! …………

    ………… VÁLKA NA UKRAJINĚ NENÍ NAŠE VÁLKA ! …………

    Komunistická strana a myšlenky socialismu budou trvat nadále a postará se o to kapitalismus. Dokud bude existovat kapitalismus se svými protilidovými atributy, jako jeho neodmyslitelnými vlastnostmi, do té doby bude existovat komunistická strana. Po období kradení a ekonomické devastace a jakéhosi ekonomicko-politického klidu po puči 1989 nastává období kapitalistické hospodářské krize. Její první projevy ve finanční inflaci a drastickém zdražování zboží máme možnost zažívat v těchto dnech. Navíc kapitalisté oklešťují příjmy obyvatel, nejraději by jim nedali nic. Už není z čeho brát a krást a kapitalismus se neumí postarat o potřeby lidí, umí jen po nich šlapat a okrádat je. Sociální nepokoje v rozbitém Československu určitě přijdou, a není se na co těšit.

    Sledujte @neCT24

Comments are closed.