Korespondenční volba jako útok na regulérnost voleb. Poslanci budou hlasovat příští pátek

AKTUALIZOVÁNO

Opozice znovu ostře vystoupila proti návrhu, který počítá se zavedením korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. Šéf hnutí SPD Tomio Okamura označil předlohu za »útok na legitimitu a regulérnost voleb«.

Podle něj se tak usnadní manipulace s hlasy a podvody. »Návrh je zcela v rozporu s českou ústavou a jediným cílem je účelově ovlivnit výsledky příštích voleb do Sněmovny,« nechal se slyšet Okamura.

Všeobecně se má za to, že krajané žijící v zahraničí volí hlavně strany, které jsou nyní zastoupené v pětikoalici. Dosud však musejí dojet na ambasádu nebo příslušný úřad, což ne každý z nich využívá. Korespondenční volba jim to má údajně usnadnit. Opozice však argumentuje tím, že je porušena Ústava tím, že volby nebudou přímé, rovné a tajné.

Porušení rovnosti souvisí s tím, že Češi žijící na území naší republiky volit korespondenčně nemohou. Tajnost a přímost volby je narušena tím, že se člověk neubere za plentu, kde rozhodne plně dle svého vlastního uvážení. Navíc hrozí riziko manipulace s hlasy, o kterém mluvil nejen Okamura, nýbrž i další opoziční poslanci, například Marek Novák za hnutí ANO, který upozornil, že takový způsob hlasování není odzkoušen. Koalice přitom plánuje zavedení novinky již pro parlamentní volby v roce 2025.

Závěrečné dějství projednávání návrhu korespondenční volby začalo již ve středu, kdy mj. předseda hnutí ANO Andrej Babiš označil premiéra Petra Fialu za »patologického lháře«. Okamura se schůze neúčastnil, neboť byl se staronově zvoleným europoslancem Ivanem Davidem na jednání se zástupci národně konzervativní frakce Identita a demokracie (ID), kam SPD spadá.

V debatě se střídali především zůstupci obou opozičních hnutí a bylo jasné, že se hlasovat o předloze dnes nebude. K tomu nakonec dojde příští pátek od 13 hodin. Pevný termín dnes stanovila Sněmovna na návrh vládního tábora, ačkoli opozice měla jiné varianty. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala navrhoval 30. srpen 2025, ale jelikož toto datum spadá na sobotu, přišel bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) s verzí, aby se nehlasovalo dříve než po 30. srpnu 2025. Odsunutí hlasování o sporné novele však nenastalo.

Její podobu trvale kritizuje i neparlamentní opozice. »KSČM je jednoznačně proti. Důvodů je celá řada, a tím hlavním je, že není zaručena tajnost volby,« uvedl pro iportaL24.cz místopředseda KSČM Milan Krajča. »Není zajištěné, aby nedošlo k zneužití volby. Souhlasím, že volby by byly jednodušší pro spoluoobčany venku, aby odvolili v maximálním množství, ale existuje velké riziko z hlediska bezpečnosti. To se týká všech zemí, kde se to zkoušelo. Volby by pak byly jednoznačně znevěrohodňovány, což nahrává protisystémovým lidem, kteří chtějí všechno zpochybňovat. A demokratické volby by se nikdy neměly zpochybňovat,« připojil šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta.

Obě tato uskupení bodovaly minulý víkend ve volbách do Evropského parlamentu, kdy Přísaha společně s Motoristy i koalice STAČILO! vedená komunisty získaly svorně po dvou mandátech.

(pk)

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Jen dva důvody, aby návrh zákona nebyl schválen: Nerovnost mezi lidmi doma a v zahraničí. Tak důležitý zákon má být vládním návrhem a projít klasickým legislativním řízením. Toho se asi vláda obávala, proto jde pouze o návrh poslanecký!

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy