Karel III. králem: Londýn byl po 70 letech svědkem korunovačního ceremoniálu

AKTUALIZOVÁNO:

Hlava Velké Británie, Severního Irska a království Commonwealthu Karel III. byl dnes korunován ve Westminsterském opatství v Londýně. Britský panovník byl naposledy pomazán před 70 lety, kdy byla korunována Alžběta II (1926-2022) a budoucímu panovníkovi bylo pouhých čtyři a půl roku.

Princ Charles z Walesu se de facto stal králem po smrti své matky 8. září loňského roku, neboť tradice nedovoluje, aby země neměla žádného panovníka. Brzy přijal jméno Karel III. a byl uveden na trůn, přičemž korunovace byla tradičně o několik měsíců odložena. Oba tyto postupy byly poctou tradici a formalitou, která nijak nezměnila postavení Karla III. Korunovační obřad, jehož se má zúčastnit více než dva tisíce hostů, má však důležitý symbolický a náboženský význam. Zakotvuje roli panovníka jako hlavy anglikánské církve, umožňuje zachovat více než tisíc let starý zvyk a je příležitostí k velkolepé a okázalé slavnosti, která přitahuje zraky celého světa.

Dva kočáry na cestě dlouhé 4 km

Kočár s Jeho Veličenstvem a královskou chotí Camillou projel po zahájení obřadu vstupní branou Buckinghamského paláce. Vůz, který byl postaven u příležitosti diamantového jubilea Alžběty II. v roce 2012, doprovázel tzv. královský doprovod. Tvořilo ho 96 jezdců palácové kavalerie z královského a modrého regimentu a z jednotky Life Guards.

V čele průvodu zahrnující více než 200 jezdců, šlo 48 hudebníků z Royal Cavalry Band. Po dvoukilometrové trase každých pět kroků pochodovali příslušníci různých složek britských ozbrojených sil, včetně granátníků v červených uniformách a vysokých kožešinových čepicích. Královský pár se bude vracet z opatství, kde bylo od roku 1066 korunováno 39 britských panovníků, po stejné trase a v doprovodu čtyř tisíc vojáků, včetně členů 19 vojenských kapel. Jejich Veličenstva se ale budou vracet v jiném kočáře. Půjde o pozlacený kočár z roku 1762. Právě v něm 2. června 1953 Alžběta II. jela na korunovaci, po níž si stěžovala na jeho nepohodlí. Karlovi III. a Kamile to však bude trvat mnohem kratší dobu než Alžbětě II, protože trasa bude téměř čtyřikrát kratší než před 70 lety.

Bez punčoch, ale v uniformě

Korunovační ceremoniál byl kratší, trval jen dvě hodiny. Panovník vstoupil do opatství v uniformě admirála britského královského námořnictva. Rozhodl se, že si neoblékne hedvábné punčochy, které nosili jeho dědeček, pradědeček a prapradědeček – králové Jiří VI (1936-1952), Jiří V (1865-1936) a Eduard VII (1841-1910).

Bohoslužba obsahovala řadu dalších novinek. Poprvé se například konaly modlitby ve velštině, skotské gaelštině a irské gaelštině. Bylo také rozhodnuto zrušit dlouhou proceduru »pokleknutí vrstevníků«. Následník trůnu, princ William z Walesu, poklekl před svým otcem a přísahal mu věrnost, poté proběhla tzv. lidová adorace – korunovační hosté i britští televizní diváci byli vyzváni, aby Karlu III. přísahali věrnost.

Pomazání bez kamer

Během korunovace musel Karel III. vystřídat několik oděvů a usednout na několik trůnů, včetně slavnostního dřevěného trůnu krále Eduarda, který má speciální výřez, v němž je umístěn Skunkův kámen, symbol skotských králů a národní relikvie jeho obyvatel. V přímém přenosu bylo možné sledovat všechny detaily obřadu s výjimkou jediné svátosti – pomazání Karla III. posvěceným olejem.

Na závěr korunovačního obřadu byla panovníkovi nasazena koruna svatého Eduarda, která váží 2,2 kg a obsahuje více než 400 drahých kamenů. Poté ji nahradila lehčí, ale ještě bohatěji zdobená koruna Britského impéria se třemi tisíci drahých kamenů, včetně rubínu Černého prince a diamantu Cullinan II – části největšího diamantu šperkařského typu, jaký byl kdy nalezen.

Třídenní slavnosti

Korunovace byla zakončena salvou ze samopalů a leteckou show nad Buckinghamským palácem, kterou korunovaný panovník a jeho rodina sledovala z balkonu. Přelet letadel však byl kvůli nepříznivému počasí na poslední chvíli omezen a zúčastnily se ho jen vrtulníky a letadla královského letectva.

Slavnosti potrvají tři dny, v pondělí bude volno. Očekává se, že Britové uspořádají více než 3000 pouličních oslav a vypijí 62 milionů půllitrů piva. Počet zahraničních turistů v Londýně by během oslav mohl dosáhnout 100 000 – téměř dvojnásobku počtu lidí, kteří obvykle hlavní město na začátku května navštěvují. Britské dráhy očekávají, že se do Londýna před korunovací sjedou statisíce lidí a celkem se v ulicích města sejde 1,2 milionu lidí, aby byli svědky historické události.

Kolik stojí oslavy?

Deník The Times spočítal, že korunovace bude britské daňové poplatníky stát více než alžbětinský obřad pomazání. Publikace předpovídá náklady ve výši 100 milionů liber (124 milionů dolarů), zatímco v roce 1953 to bylo 1,5 milionu liber (63 milionů dolarů). Tato částka však představuje pouze 0,004 % HDP království a dodatečné zisky pro maloobchod, hotely a restaurace jen v Londýně by měly činit 450 milionů liber (567 milionů dolarů).

Korunovace přichází v době rostoucí popularity Karla III. Podle průzkumu společnosti YouGov (YouGov) se 62 % Britů domnívá, že jeho vláda bude mít pozitivní dopad na instituci monarchie. Loni v březnu, kdy ještě vládla Alžběta II. si to myslelo 54 %, zatímco 31 % uvedlo, že Karel III. bude špatným králem. Nyní si to myslí pouze 20 % respondentů. Z průzkumu také vyplývá, že 60 % obyvatel země je pro zachování instituce monarchie, zatímco 26 % by v čele země raději vidělo voleného vůdce.

Nespokojení republikáni

Uprostřed početného davu se téměř nepozorovaně pohybovali zástupci republikánských hnutí, kteří požadují zrušení monarchie v Británii. Jeden z nich, rodák z Londýna jménem Nicholas, prohlásil, že akce jako korunovace jsou »ozvěnou dávno minulé éry«. »Je to neuvěřitelné: v roce 2023 existují politické systémy, které nejsou založeny na demokracii a vůli lidu. Nepotřebujeme vůdce, kteří nejsou nikým voleni. Francouzi se vzdali krále a žijí si dobře v republice. Touto cestou se musíme vydat i my,« řekl Nicholas, který měl na klopě saka připevněný odznak s heslem »Ne můj král«.

Několik antimonarchistů, kteří plánovali narušit korunovační průvod přesouvající se z Buckinghamského paláce do Westminsterského opatství, bylo zadrženo strážci zákona. Bezpečnost v Londýně zajišťují celkem tisíce policistů. Atmosféra v centru britské metropole zůstává po celé dopoledne výrazně slavnostní.

(jb, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy