FOTO - ČTK/ABACA

Současná situace kolem Ukrajiny se podobá období kubánské krize, neboť hovoříme o vytváření přímých hrozeb pro bezpečnost Ruska přímo na jeho hranicích, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro pořad »Svět na pokraji – Poučení z kubánské krize«.

»Jak v roce 1962, tak nyní hovoříme o vytváření přímých hrozeb pro bezpečnost Ruska přímo na našich hranicích. Dnes je to dokonce blíže než Jupitery (balistické rakety středního doletu – TASS) umístěné v Turecku. Probíhá vojenská kampaň, jejímž cílem je napumpovat Ukrajinu všemi druhy zbraní,« upozornil nejvyšší diplomat.

Rusko zatím nevidí ochotu USA a jejich satelitů projevit odpovědnost a moudrost k řešení situace kolem Ukrajiny, uvedl ruský ministr zahraničí. V komentáři k podobnostem mezi situací z období karibské krize a současnou situací kolem Ukrajiny ministr poukázal i na rozdíly. »Rozdíl spočívá v tom, že tehdy v roce 1962 Chruščov a Kennedy našli sílu projevit odpovědnost a moudrost, a nyní ze strany Washingtonu a jeho satelitů takovou ochotu zatím nevidíme. Příkladů je mnoho. Začněme tím, že šance na jednání, která se naskytla koncem března na schůzce v Istanbulu, byla zmařena, jak nyní můžeme tvrdit, na přímý příkaz Washingtonu,« zdůraznil Lavrov.

»Jsme vždy připraveni naslouchat našim západním kolegům, pokud předloží další žádost o uspořádání rozhovoru. Doufám, že kromě reprodukce kontaktů prostřednictvím diplomatických resortů budou schopni nabídnout nějaké seriózní přístupy, které přispějí k deeskalaci napětí a plně zohlední zájmy Ruské federace a její bezpečnosti,« řekl Lavrov. Připravenost Ruska, včetně jeho prezidenta, jednat o Ukrajině, pak podle něj zůstává nezměněna.

»Vždy budeme připraveni naslouchat tomu, jaké návrhy mají naši západní partneři na deeskalaci napětí, takže pokud se na nás obrátí s nějakými realistickými návrhy založenými na principech rovnosti a respektování zájmů druhé strany, zaměřenými na hledání kompromisů a vyvážení zájmů všech zemí, samozřejmě budeme reagovat, jako tomu bylo vždy v minulosti,« uzavřel Lavrov.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here