Home Domácí Letecký den v Chebu skončil tragicky, po pádu letadla zemřel pilot

Letecký den v Chebu skončil tragicky, po pádu letadla zemřel pilot

Letadlo Hawker Hurricane Mk.IV. na leteckém dni v Chebu FOTO - ČTK/Slavomír Kubeš

AKTUALIZUJEME

Po dnešním pádu letadla mezi domy při leteckém dni v Chebu zemřel pilot a jeden člověk utrpěl lehké zranění. Šlo o historické letadlo Hawker Hurricane Mk.IV., poslední letuschopný stroj této verze na světě, řekl mluvčí leteckého dne Jiří Poór. Letecký den byl ukončen, lidé odjíždějí.

Podle policejní mluvčí Kateřiny Peškové dopadlo letadlo mezi domy a místní komunikaci v městské části Podhrad.  Na místo záchranná služba vypravila tři vozidla i vrtulník. Pilot utrpěl smrtelná zranění. Jednoho člověka ošetřili záchranáři na místě.

Nehoda se stala mimo areál letiště. Po havárii organizátoři akci hned ukončili. Většina návštěvníků prostor letiště v klidu opustila, na místě zůstává posledních pár lidí. »Lidé opravdu koordinovaně opustili areál. Nastupují do aut nebo jsou odváženi autobusy,« řekl Poór. Policie a organizátoři nyní zjišťují okolnosti a příčinu nehody.

Pilot historického letadla byl podle organizátorů Čech. Policie a organizátoři nyní zjišťují okolnosti a příčinu nehody. Tragickou událostí se podle mluvčího bude zabývat pravděpodobně i Úřad pro civilní letectví ČR. »Ztráta lidská je to obrovská, velmi nás to mrzí. Plno lidí vyjadřuje upřímnou soustrast na sociálních sítích, jsme plni emocí. Bližší informace o nehodě teprve zjišťujeme,« řekl Poór.

Hawker Hurricane Mk.IV. se ve službách Royal Air Force poprvé objevil v roce 1937 a od začátku světové války létal v osmnácti letkách. Slavným se stal díky své roli v Bitvě o Británii, nicméně Hurricane pokračoval ve své službě téměř v každé bitvě během druhé světové války. Do Chebu přiletěl poslední letuschopný stroj ve verzi Mk.IV na světě, který dal vzpomenout na československé piloty v RAF. Britská stíhačka patřila pražskému Leteckému muzeu Točná, na jehož webu se uvádí, že v současné době je z původně vyrobených 14 583 kusů letadla Hawker Hurricane letuschopných méně než 15 letounů a jeden poslední ve verzi Mk.IV.

Letoun, respektive celé muzeum vlastní majitel portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič, který je fanouškem letectví a držitelem pilotního průkazu. K události se dnes vyjádřil na Twitteru. »To letadlo žilo a přinášelo nám tolik radosti. A Petr žil a všechno bylo fajn. A proč odcházejí zrovna tihle správní chlapi?« napsal.

Nehody při leteckých dnech či různých přehlídkách nebývají časté, přesto se občas stávají. V některých případech i s tragickými následky.

Nehody při leteckých dnech:

Srpen 2018 Spadla replika historického letadla při leteckém dni na letišti u Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku. Při havárii zahynul dvaasedmdesátiletý pilot.

Červen 2016 – Na nymburském letišti se při leteckém dni zřítilo ultralehké letadlo, oba členové posádky zahynuli. O měsíc později havaroval na letišti v Plasích na Plzeňsku větroň, který se účastnil sletu historických kluzáků; pilot vyvázl jen se zraněním nohy.

Červenec 2014 – Závody letecké akrobacie v Kroměříži se staly osudnými pilotovi malého letadla, které po pádu začalo hořet.

Červen 2006 – Na European veteran show v Hradci Králové se zřítil historický dvouplošník Tiger Month; nikdo nebyl zraněn.

Září 2005 – Bez následků se obešla také havárie čtyřmetrového bezpilotního letounu Sojka, který se účastnil přehlídky Dny NATO v Mošnově.

Výběr nehod malých letounů v Česku (kromě vrtulníků) za posledních pět let s oběťmi na životech:

26. září 2017 – Při pádu malého dopravního letadla Cessna 421 poblíž závodu Diama na Českolipsku zemřeli dva lidé.

9. dubna 2018 U Kundratic na Táborsku spadlo malé letadlo, které následně začalo hořet. Zemřeli v něm dva lidé.

11. srpna 2018 – U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku spadla při leteckém dni replika historického letadla Beta 50 Minor. Pilot se vážně zranil, následně i přes lékařskou pomoc zemřel.

8. září 2018 – U kamenolomu v Zábrušanech na Teplicku havarovalo malé letadlo, pilot na místě zemřel.

29. září 2018 – Havárii větroně nedaleko rybníka u Lenešic na Lounsku nepřežil jeho pilot.

8. května 2019 – V Hranicích na Přerovsku havaroval bezmotorový kluzák. Pilot na místě svým zraněním podlehl.

11. srpna 2019 – Na letišti u Havlíčkova Brodu havaroval při vzletu větroň. Jeho třiatřicetiletý pilot nepřežil.

13. srpna 2019 – U Trutnova havaroval větroň; pilot nepřežil. Podle svědků havárii předcházela srážka s druhým větroněm.

27. září 2019 – V lesním porostu u obce Petrovice u Měčína na Klatovsku našla policie malé letadlo a dva mrtvé při pátrání po pohřešovaném stroji, který předtím vyslal nouzový signál.

3. listopadu 2019 – U Ludvíkova na Bruntálsku se zřítil větroň, jeho osmapadesátiletý pilot zahynul.

16. listopadu 2019 – Při pádu ultralehkého letadla v Křešicích na Litoměřicku zahynul pilot. Spadlý stroj nalezli hasiči s policisty v Labi.

24. dubna 2020 – Při nehodě malého letadla u Milotic na Hodonínsku zemřeli dva muži, jednomu bylo 46 let, druhému 31 let, letadlo shořelo.

4. září 2020 – U Bukovna na Mladoboleslavsku spadlo malé sportovní letadlo, pilot nehodu nepřežil. Stroj se zřítil na zahradu, její majitel utrpěl zranění.

29. října 2020 – U Olšan u Prostějova se zřítilo ultralehké letadlo. Pilot na místě zemřel.

20. června 2021 – Při pádu malého letadla na Písecku zahynul jeden muž. Druhý pasažér při nehodě utrpěl těžká zranění.

29. července 2021 – U Jablonné nedaleko Příbrami spadl malý letoun. Při neštěstí zahynul pilot.

27. srpna 2021 – Na mosteckém letišti Braňany havarovalo malé motorové letadlo. Dva lidé na místě zemřeli, jeden dospělý a jeden nezletilý.

4. září 2021 – U Žiliny na Kladensku se zřítilo do pole malé letadlo. Při nehodě na místě zemřeli dva lidé.

1. srpna 2022 – U letiště na okraji Nového Města nad Metují na Náchodsku se krátce před polednem zřítil větroň. Při pádu letounu zemřela devatenáctiletá žákyně pilotního kurzu. V bezmotorovém letadle byla sama, bez instruktora.

2. srpna 2022 – Poblíž rokycanského letiště spadlo bezmotorové letadlo na jedoucí auto, pilot zemřel. Posádka osobního automobilu, o kterou letoun zavadil, byla bez zranění.

14. srpna 2022 Po pádu letadla při leteckém dni v Chebu zemřel pilot. Jeden člověk utrpěl lehké zranění.

(jb, čtk)