Home Pel mel Léto v plavkách. Čtyři kroky k dokonalé vizáži pro každou ženu

Léto v plavkách. Čtyři kroky k dokonalé vizáži pro každou ženu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Zima byla ideální, to jsem mohla nosit dlouhý kabát a tři svetry. Ale co teď, na prahu léta? Člověk bude muset chodit mnohem méně oblečený, a nadto dokonce i v plavkách, a to pak vyniknou jeho špeky či další nelichotivé výtvory na jeho těle. Že takhle s příchodem vyšších teplot uvažuje – alespoň zčásti – nejedna z vás, milé dámy? A že nevíte, kudy vede cesta k vysněné vizáži? Recept je možná jednodušší, než by se zdálo. Stačí pouhé čtyři kroky a už brzy se za vámi každý muž otočí jak tenisový divák za letícím míčkem..

1) Sport

Asi vám neřekneme žádnou převratnou novinku: pohyb je nejlepším receptem na spálení kalorií a zbavení se přebytečných kil. Jenže jaký druh sportu je nejúčinnější? Pokud čekáte, že rozlouskneme »spor« mezi aerobikem, posilovnou, týmovými hrami či běháním, pak budete zklamaní. Ideální je totiž kombinace co nejvíce druhů i forem aktivního pohybu. Už z toho důvodu, že čím pestřejší program máte, tím více vás i bude bavit. Navíc platí, že tělo si nesmí zvyknout na jeden jediný druh aktivity, potřebuje dostávat neustálé »šoky« a teprve pak půjdou rychleji dolů tuky, a rychleji nahoru svaly.

Důležité je také to, poručit si a začít. Uvidíte, že si po překonání počáteční lenosti a zhruba týdenní únavě, související s přetrénovaností, začne vaše tělo spokojeně vrnět a kila půjdou šmahem dolů. A ke všemu – i vás osobně to bude bavit, protože sportování nebude jednostranné ani jednotvárné.

2) Opalování

Žijeme v době, kdy opalování patří k životnímu stylu. A kdy je snědá pokožka synonymem atraktivity. Nic se však nesmí přehánět. Když leží žena každý den půl hodiny v solárku a pak vypadá (nic ve zlém, není to míněno vůbec rasisticky) jako jen mírně vybledlý černoch, nebude mnoho mužů přitahovat (a zvláště to platí pro blondýnky, o kterých se pak – bohužel poněkud pejorativně – tvrdívá, že vypadají jako vybledlé cikánky). Krása je v tomto směru věcí názoru, ovšem ještě horší bývá dopad zdravotní. Občasná návštěva solária rozhodně neuškodí, ale pokud je tam člověk pečený vařený, zadělává si na rakovinu kůže a škodí i svým očím. Míra citlivosti na UV paprsky je u každého člověka odlišná a záleží hlavně na kožním fototypu. Před prvním opalováním v soláriu si proto zjistěte svůj fototyp (za pomoci tabulky nebo testu k jeho určování). Pak si dle návodu v soláriu a na základě rad obsluhy vyhledejte čas opalování pro váš typ pokožky (pro jednotlivé fototypy jsou časy určeny na základě druhu UV zdrojů a četnosti opalování).

Nu, a nezapomínejte se namazat, ani když jste na přímém sluníčku. Dorůžova spálené »prasátko« je ještě méně sexy než »bílá mrtvola«…

3) Strava

Jistě vám každý sportovec potvrdí, že i kdyby posiloval a běhal sebevíc, bez vyvážené stravy nikdy ukázkové postavy nedocílí. Neznamená to však, že budete držet nějaké drastické diety. Ty jsou v podstatě k ničemu; připomínají terapii alkoholika. Jakmile se po vyléčení dotkne byť jen sebemenší skleničky, propadne závislosti znovu. Když budete držet (kontrolovaný) půst dlouhé hodiny a dny, a pak to nevydržíte a dáte si »do čenichu«, smáznete tím předchozí »sekání latiny«, a drastické odříkání vám ve svém důsledku bude k ničemu. Lepší je nastavit režim pro každý den tak, že budete jíst co nejčastěji a po malých dávkách (klidně šestkrát denně, ale žádné královské hostiny).

Nejdůležitější je snídaně, jelikož díky ní získáte zásobu na celý den a přebytečné kalorie při celodenním kolotoči snadno spálíte. Večer by pak již člověk měl jíst jen sporadicky, a to hlavně ovoce a zeleninu.

Omezte rovněž ve svém jídelníčku tučné pokrmy a nahraďte je bílým masem (kuře, ryby). Řízek je vždy lepší přírodní než obalovaný. A přílohy si dávejte v menším objemu (raději si talíř ozdobte spoustou dobré a osvěžující – zvláště v letní parnu – zeleniny). Knedlíky jezte jen výjimečně, nejlépe když víte, že budete mít ve zbytku daného dne dostatek pohybu, ať už pracovního nebo mimopracovního.

4) Pohoda

Možná to zní neuvěřitelně, ale to, jak se člověk cítí uvnitř, mu pomáhá i v kráse navenek. Mnohé ženy vám potvrdí, že když jsou zamilované a žijí spokojeným sexuálním životem, jejich hormony zařídí, že jim vyrostou prsa nebo se jim zúží pas – zkrátka se jim vyrýsují typicky ženské tvary. Takže jakmile si dáte do pořádku soukromý život a zbavíte se stresu, je velmi pravděpodobné, že rázem začnou mizet i přebytečné faldíky.

Možná i proto jsou drastické diety tak málo účinné, protože člověk se při nich určitě nemůže cítit šťastně a vyrovnaně. Hormony to vycítí – své tělo zkrátka neoblafnete!

Marcela Špičková

FOTO – pixabay