Slavia ve šlágru jasně přejela Zbrojovku a uhájila první příčku

AKTUALIZUJEME

Fotbalisté Slovanu Liberec využili včerejší ztráty Sparty v pražském derby s Bohemians a po odpoledním programu pátého kola první ligy se posunuli do čela neúplné tabulky. Na horké půdě v Uherském Hradišti porazili domácí Slovácko 2:1, ovšem z prvního místa je následně sesadila Slavia, která před vyprodaným stadionem v Brně jasně vládla a Zbrojovku zdolala 4:0. Sluší se ale dodat, že dosud neporažený obhájce titulu z Plzně má jeden odložený zápas k dobru.

Slavia dala v této sezoně nejvyšší soutěže už 18 branek a má suverénně nejlepší útok. Červenobílí vyhráli v nejvyšší soutěži počtvrté za sebou, naopak Zbrojovka poprvé v ligové sezoně nebodovala a klesla na osmé místo.

Slávisté rozhodli už v prvním poločase, kdy vstřelili tři branky v rozmezí 19. až 36. minuty. Nejprve se prosadil kapitán Stanislav Tecl, který poté asistoval u trefy Davida Douděry. Poté si dal vlastní gól domácí záložník Jiří Texl. Hosté od 57. minuty dohrávali bez vyloučeného stopera Aihama Ousoua, přesto ještě skóroval Christ Tiéhi.)

Vršovický celek vstupoval do utkání po čtvrtečním postupu do skupiny Evropské konferenční ligy přes Raków Čenstochová. Trenér Trpišovský udělal oproti domácí odvetě s polským týmem šest změn v základní sestavě. Brno kvůli odkladu duelu v Plzni odehrálo první ligové utkání od 13. srpna. A možná sí to se podepsalo na výkonu nováčka.

»Za celých 90 minut jednou jedinkrát trefit bránu je zatraceně málo, to na dobrý výsledek proti tak dobrému soupeři prostě stačit nemůže. Z tohoto pohledu jsem velmi zklamaný, že jsme nevstřelili branku, protože těch 10 tisíc lidí by si to jednoznačně zasloužilo. Slavia se určitě porazit dá, ale určitě ne dnes, protože jsme pro vítězství udělali málo,« byl smutný Richard Dostálek, trenér Brna.

»Jsme samozřejmě spokojeni, že jsme to zvládli vítězně a po dobrém výkonu. Nedostali jsme gól, čtyři jsme dali. Podařilo se nám dát rychlé góly a dostat se do vedení, to nám v kontextu druhého poločasu zápas hodně usnadnilo. Skvělá kulisa na ligový zápas, mám radost, že bylo vyprodáno. A že v kombinaci toho, co teď máme za sebou, jsme to zvládli i přes změny, které jsme v sestavě museli udělat,« kontroval Jindřich Trpišovský, lodivod Slavie.

Kouč Kozel takový start do ligy nečekal

Na Slovácku nejprve v 45. minutě otevřel skóre Theodor Gebre Selassie, vzápětí byl vyloučen domácí Vlastimil Daníček a pět minut po změně stran zvýšil v přesilovce Mick van Buren, který s pěti góly vede tabulku střelců. Za oslabené Slovácko snížil z penalty střídající Ondřej Mihálik. Liberec nad Slováckem zvítězil po třech porážkách, v lize naplno bodoval po dvou kolech. Zato Slovácko doma v nejvyšší soutěži prohrálo po osmi zápasech a patří mu sedmá příčka.

»Povedl se nám zápas na Spartě, kde jsme vyhráli stejně jako dnes. Mohli jsme mít bodů více, ale nezvládli jsme duel s Pardubicemi, v němž jsme prohýřili poločas. Deset bodů po pěti kolech bych bral, ale nečekal bych výhry na Spartě a tady na Slovácku,« řekl na tiskové konferenci kouč Liberce Luboš Kozel.

»Dnes nám celkově chyběla kvalita v šestnáctce soupeře a větší důraz v koncovce. A přidali jsme chyby jako při obou gólech a vyloučení,« kontroval Kozlův protějšek Martin Svědík.

Další prohra Olomouce

Fotbalisté Olomouce dnes podlehli v dlouhém oslabení Hradci Králové 0:1 a počtvrté za sebou nebodovali. Hanáci hráli v Mladé Boleslavi, kde mají »Votroci« domácí azyl, od 42. minuty bez vyloučeného Lukáše Vraštila, jenž tvrdým zákrokem »sestřelil« domácího Kubalu a rozhodčí Proske mu udělil rovnou červenou kartu. Utkání pak v 53. minutě rozhodl premiérovým gólem v 89. ligovém utkání Petr Kodeš poté, co si kapitán Vlkanova v šestnáctce pohrál s několika soupeři. »Určitě jsem to v hlavě měl. Sice jsem defenzivní záložník, ale pořád bych nějaká čísla mohl mít. Jsem rád, že mi to tam teď spadlo a uvidíme, třeba se ještě někdy trefím,« uvedl Kodeš, který pochválil přihrávajícího Vlkanovu. »Celá liga ví, že je výborný jeden na jednoho. Věřil jsem, že se uvolní. Možná jsem čekal, že to dá o kličku dřív, ale udělal pak ještě druhou. Fantasticky se uvolnil a krásně mě našel. Mně to stačilo jenom trefit někam nahoru,« dodal bývalý hráč Teplic.

Východočeši poskočili na páté místo neúplné tabulky, Sigma je na 13. pozici jen o skóre před nejhorší trojicí Jablonec, Zlín a Pardubice. »Votroci« podruhé za sebou v nejvyšší soutěži porazili Olomouc bez inkasované branky.

»Toho vítězství si dnes velice vážím. Toužili jsme po takovém podepsání velmi cenného výsledku na Bohemce (výhry 2:1) řekl trenér Hradce Miroslav Koubek na tiskové konferenci. »Bohužel štěstí nám možná trošku nepřálo a nebyli jsme tak kvalitní, abychom si bod odvezli. Ale určitě se od tohohle výkonu můžeme odrazit,« doplnil olomoucký kouč Václav Jílek. Litoval hlavně červené karty. »Bylo to zbytečné vyloučení. Myslím, že v té situaci se měl Vraštil chovat diametrálně odlišně. Nic neřešící situace a my jdeme do deseti,« řekl Jílek.

* * *

1. FC Slovácko – Slovan Liberec 1:2 (0:1)

Branky: 64. Mihálik z pen. – 45. Gebre Selassie, 50. Van Buren. Rozhodčí: Radina – Váňa, Černoevič – Zelinka (video). ŽK: Ljovin, Havlík, Šimko – Varfolomejev, Preisler, Mikula, Frýdek. ČK: 45.+2 Daníček (Slovácko). Diváci: 4332.

Slovácko: Nguyen – Šimko, Daníček, Kadlec – Tomič (81. Reinberk), Havlík, Ljovin (57. Trávník), Duskí – Kohút (46. Holzer), L. Kozák (57. Mihálik), Sinjavskij (75. Petržela). Trenér: Svědík.

Liberec: Vliegen – Gebre Selassie, Talovjerov, Plechatý (76. Prebsl) – Mikula, Červ, Frýdek (85. Purzitidis), Varfolomejev (59. Mara), Preisler (59. Mészáros) – Matoušek (76. Višinský), Van Buren. Trenér: Kozel.

FC Hradec Králové – Sigma Olomouc 1:0 (0:0)

Branka: 53. Kodeš. Rozhodčí: Proske – Kotík, Bureš – Adámková (video). ŽK: Klíma, Smrž, Ryneš, Čech – Poulolo, Zorvan. ČK: 42. Vraštil (Olomouc).

Hradec: Reichl – Klíma, Čech, Smrž – Kučera (63. Gabriel), Rada, Kodeš, Ryneš – Kubala (75. Prekop), Vašulín, Vlkanova (90. Dvořák). Trenér: Koubek.

Olomouc: Trefil – Beneš (69. Greššák), Poulolo, Vraštil – Chvátal, Breite (78. Navrátil), Spáčil (69. Vodháněl), Zorvan, Sláma (78. Zmrzlý) – Chytil (59. Matoušek), Růsek. Trenér: Jílek.

Zbrojovka Brno – Slavia Praha 0:4 (0:3)

Branky: 19. Tecl, 28. Douděra, 36. vlastní Texl, 75. Tiéhi. Rozhodčí: Klíma – Hájek, Hrabovský – Kocourek (video). ŽK: Hrabina, Endl (oba Brno). ČK: 57. Ousou (Slavia). Diváci: 10 200 (vyprodáno).

Brno: Berkovec – Hrabina, Šural (84. Hlavica), Endl, Granečný – Souček (63. Fousek), Texl – Hladík (46. Alli), M. Ševčík (84. Nečas), Přichystal (46. Falta) – Řezníček. Trenér: Dostálek.

Slavia: Mandous – Douděra (62. Schranz), Ousou, Kačaraba, Oscar (46. D. Jurásek) – Tiéhi, Hromada (78. Holeš) – Masopust, Provod (84. Icha), Olayinka – Tecl (78. Lingr). Trenér: Trpišovský.