Povodně, které se prohnaly Českou republikou, zcela jistě ovlivní i volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu, které dnes začínají. Lidé v povodněmi zasažených oblastech by navzdory tomu, že se budou muset vypořádávat s jejich důsledky a logicky nebudou mít náladu jít hledat volební místnosti, neměli rezignovat. Právě nově zvolení zastupitelé budou rozhodovat i o tom, jakou finanční pomoc nakonec dostanou, jak rychle budou vystavěny cesty, opraveny školy, jak rychle se vrátí do normálního režimu. Bude to zase o tom, kdo má srdce na správném místě a bude mít ty správné priority, uvedla v rozhovoru pro iPortaL24.cz předsedkyně KSČM europoslankyně Kateřina Konečná.
Dnes se otevřou volební místnosti a lidé si začnou vybírat krajské zastupitele a část také senátory. Kdybyste jim mohla ještě na poslední chvíli poradit, co by měli mít na paměti, podle čeho by se měli rozhodovat?
Za mě to jsou dvě věci. Ta první je, že když se podíváme na složení krajských zastupitelstev a na vedení krajů, tak je to v podstatě prodloužená ruka pětidemoliční vlády, a taky se tak chovají. Kraje mají možnost klást připomínky v připomínkových řízeních k zákonům, mají možnost navrhovat vlastní zákony, nic z toho se samozřejmě neděje, protože když jste s někým kámoš, tak mu nebudete dělat problémy. Pokud tedy chceme bojovat s vládou pětidemolice, tak bych lidem poradila, aby dali důvěru a hlas těm, kteří s ní opravdu bojují. Tam to vidím zcela jasně, a to je koalice STAČILO! Mělo by to být o lidech, kteří se nezpronevěřili, kteří za funkce nevyměnili svoji politiku a kteří jsou připraveni s vládou opravdu bojovat.
Druhá důležitá věc je, že kraje mají ve své gesci a kompetenci zdravotnictví, školství, dopravu, sociální oblast a další věci. Pokud nechceme, aby peníze z krajů šly na různé dotační projekty, někdy dokonce rodinným příslušníkům, ale aby šly opravdu na to, aby se třeba urychlila zdravotní péče, aby se nerušily spádové nemocnice, které jsou důležité pro zachování zdravotní dostupnosti, abychom se naopak mohli bavit o tom, že třeba každé okresní město bude mít zubní pohotovost, nebo dostatek míst v domovech pro seniory, tak tam zase vidím jedinou volbu a to je koalice STAČILO!, potažmo v Karlovarském kraji KSČM, která tam má samostatnou kandidátku. Je to o tom, aby lidé volili ty, kteří primárně si nejdou na ten kraj vydělat, ale jdou pro ty lidi makat.
Jak byste zhodnotila současné vedení krajů?
Dělala jsem si hodnocení po jednotlivých krajích a musím říct, že mě samotnou překvapilo, kolik kauz za lidmi, co jsou dnes ve vedení krajů, stojí. Není to jenom Ústecký kraj a ta profanovaná poslední kauza, kdy hnutí Ano narychlo hledalo nějakého nového kandidáta na hejtmana. Je to daleko víc krajů, kde se různě prolíná klientelismus a korupce. Když jsem zpětně vzpomínala na to, když KSČM byla ve vedení většiny krajů, tak tam opravdu Policie České republiky nechodila zasahovat a nezabavovala počítače. Vidím tam nevyužití toho potenciálu, který hejtmani a vedení krajů mají ve vztahu k vládě, to znamená té důsledné opozice, protože jsem přesvědčená o tom, že vláda by měla dělat daleko víc, co se týče zabezpečení krajských kompetencí a dalších věcí.
A za druhé je to o tom, že pokud nechceme, aby policie měla víc práce, tak nemůžeme volit stejné lidi, kteří jsou tam nyní, protože napříč kraji se nám potkává jeden skandál za druhým a myslím si, že je to velká škoda, že to velmi oslabuje kraje, protože se řeší policejní výslechy a neřeší se to, co občané potřebují. Takže za mě je to zhodnocení krajských vedení ve stylu – možná jsme občas neuškodili, ale rozhodně jsme moc nepomohli.
KSČM před volbami do Evropského parlamentu iniciovala vznik koalice STAČILO!, kde jste se spojili s dalšími dvěma stranami. Získali jste dva mandáty a i nyní, v krajských volbách, jde KSČM do voleb v koalici. Znamená to, že její existenci hodnotíte jako úspěšnou?
Určitě ji hodnotíme jako úspěšnou, ale hlavně, já jsem krajům nemluvila do toho, jaké si mají dělat koalice. Koalice STAČILO! je v krajích velmi často rozšířená ještě o další spíše regionální subjekty. Nechali jsme to na krajských lídrech, protože oni nejlíp vědí, s kým v tom kraji jsou schopni vládnout, kdo má stejný program a kdo bude prosazovat společné priority. Ty koalice máme dokonce v sedmi různých variantách a je to dáno právě tím, aby některé osobnosti z krajů, které by se na kandidátky nedostaly, měly šanci zase o životě v tom kraji rozhodovat. Budu jmenovat třeba pana profesora Žaloudíka, jako skvělého uznávaného onkologa, ale je celá řada dalších, kteří se potkali na těch kandidátních listinách založených na prosazování společného programu. Jsou to lidé, kteří se znají a vědí, co od sebe čekat a jak se do té práce od začátku, pokud jim občané dají mandát, zapojit.
V některých krajích jste v koalici také s ČSSD, což se před eurovolbami nepodařilo. Proč to na krajské úrovni jde a na celostátní se spojování levice nedaří?
Asi je to o lidech. Myslím, že většina předsedů těch menších stran, vyjma pana Šmardy, to nechala především na jejich lidech v krajích. Je fakt, že ti lidé spolu komunikují, znají se a vědí, co od sebe čekat. Takže to spojování jde možná daleko lépe, nejsou tam takové ambice, někdy i osobní animozity. Je to o tom, že chtějí pracovat pro ten kraj, a proto se rozhodli do toho jít spolu.
Nevím, jak to bylo řízeno ze strany ČSSD, znovu opakuji, já jsem do toho našim krajánkům nezasahovala. Měla jsem možnost část krajů objet a musím říct, že z těch koaličních stran jsou tam fakt lidi, u kterých máme jistotu, že ten společný program koalice STAČILO! jsou schopni a připraveni naplňovat. Jsem moc ráda, že jsme to dali dohromady, že nebudeme tříštit hlasy, že to nedopadne tak, že občané se budou rozhodovat mezi volbou tří malých stran a pak nakonec nebudou mít svého zástupce nikde. To by byla škoda.
Stále se ale nedaří bližší spolupráce se SOCDEM. V čem je problém?
Budu mluvit opravdu o vedení SOCDEM, protože mám spoustu přátel mezi lidmi, kteří jsou v SOCDEM, působí ve vedení měst, jsou na krajích a spolupráci jsou naklonění, bohužel, na rozdíl od KSČM tam funguje centralismus. Proto se to povedlo v jediném kraji, a to v Ústeckém, kde si prosadili, že do koalice chtějí jít.
SOCDEM svým postojem ukázala, že jedinou levicovou stranou v České republice je dneska KSČM, potažmo lidé spojení pod koalici STAČILO!, že jim vlastně nejde o lidi, že jim nejde o to, jak pomoct krajům, ale jim jde o nějaké stupidní historické reminiscence, na které se pořád vymlouvají. Přijde mi to hloupé a právě proto, že znám tolik skvělých a poctivých socdemáků, mě to strašně mrzí. Každopádně vedení Michala Šmardy projde za 14 dnů sjezdem a uvidíme, jak to se současným vedením SOCDEM, které místo toho, aby bojovalo s Fialou, bojuje s Kateřinou Konečnou, potažmo s KSČM, dopadne. Pevně věřím, že SOCDEM bude chtít zůstat levicovou a ne středově liberální stranou, ale pokud bude chtít zůstat středově liberální stranou, tak je to jejich volba. My už dneska víme, že jsme jedinou levicovou stranou a taky si tvrdě půjdeme za hájením levicových programových priorit, které máme.
Jediný kraj, kde jde KSČM do krajských voleb samostatně, je Karlovarský. Proč i tam nedošlo k vytvoření koalice?
Sami se tak rozhodli. Znovu opakuji, já jsem do toho nezasahovala. Každý kraj si mohl vybrat, jestli půjde samostatně, nebo půjde v koalici a s kým. To znamená, že Karlovarský kraj se takto rozhodl a já plně to jeho rozhodnutí respektuji.
Do Senátu vysílá koalice STAČILO! tři kandidáty, další tři kandidují za KSČM. Znamená to, že ne všichni členové strany jsou příznivci vaší koalice?
Ne, tak to není. Je to i o vyjádření koaličních partnerů a také o tom, pod jakou značkou a hlavičkou ti kandidáti chtěli sami jít.
Nikomu jsme to nevnucovali, od začátku jsme byli dohodnuti s předsedy původních stran koalice STAČILO!, že pokud kandidáti budou chtít vyjádřit podporu všech tří stran a budou pro ně přijatelní, tak půjdou pod společnou kandidátkou, pokud budou chtít jít samostatně pod hlavičkou KSČM, tak jdou pod hlavičkou KSČM.
Je to asi dáno i regionálními místními specifiky krajů. Například Vojtěch Filip jako bývalý dlouholetý předseda KSČM si samozřejmě vybral značku, pod kterou celá léta pracoval. Já to plně respektuju, není to vůbec o žádném dělení ani o tom, že by někdo nechtěl. Ti lidé nám sami řekli, jak to vidí z toho svého regionu, pod čím jsou známí a podle toho se potom rozhodovali, za koho budou kandidovat.
Politika na krajské úrovni se výrazně liší od té celostátní. Máte představu o případných povolebních koalicích, kterých byste se účastnili?
Pevně věřím, že bychom nešli s lidmi z pětidemolice, nedovedu si to v žádném kraji představit. Nechám to na vyjednávacích týmech jednotlivých krajů. Samozřejmě nevylučujeme koalici s hnutím ANO, ale muselo by začít dělat tu sociální a místní politiku trošku jinak, muselo by daleko více, především investičně, věnovat do těch oblastí, o kterých jsem mluvila, ať je to zdravotnictví, sociální oblast nebo například školství.
Bude to hodně o vyjednávání na samotných krajích, pro mě je nepřípustné to, abychom ve vládě seděli s kýmkoliv z pětidemolice, protože by mi to přišlo jako pokrytectví, které teď předvádí hnutí ANO. Já nechci být pokrytec a nechci, aby KSČM nebo značka STAČILO! byla s jakýmkoliv takovým pokrytectvím spojena.
Připomeňte hlavní body programu koalice STAČILO!, s nímž jste do krajských a senátních voleb šli.
Kromě společných bodů má každý kraj i vlastní specifické body. V některých krajích to jsou referenda o zabránění výstavbě logistických vojenských základen Spojených států amerických, to se týká Plzeňského, Moravskoslezského a Středočeského kraje. Pak to jsou různá místní a regionální specifika.
To, co obecně celou dobu v krajích prosazujeme je, aby se neprivatizovala zdravotní péče, aby její dostupnost byla rozložena napříč krajem a aby se to neshlukovalo do jedné fakultní nebo krajské nemocnice. To znamená, aby lidé opravdu měli možnost ve chvíli, kdy ošetření potřebují, tak ho dostat co nejblíž místa svého bydliště.
Další společné téma jsou zubní pohotovosti. Bohužel, dneska to funguje tak, že existuje jedna zubní pohotovost pro celý kraj, kam se ale polovina občanů nemá šanci dostat, protože dopravní obslužnost je na šílené úrovni.
Společným tématem je také výstavba nových domovů pro seniory, nových domovů pro lidi se speciálními potřebami, protože počet lidí, kteří tato zařízení potřebují, dramaticky narůstá.
V oblasti školství například chceme, aby nebyly rušeny některé střední školy, které připravují lidi na povolání, jež tato republika bude potřebovat.
Dále to je otázka silnic 2. a 3. třídy, které jsou v řadě krajů velmi podfinancované. Takže těch úkolů je hodně, záleží na jednotlivých krajích, co je tam potřeba udělat hned a co třeba za chvíli.
Česko bylo zasaženo povodní, jaký to mělo vliv na kampaň?
Povodně ovlivnily kampaň podstatně, my jsme ji v podstatě zastavili a naši lidé se zaměřili na pomoc v postižených oblastech. Dali jsme k dispozici ubytovací kapacity v budovách komunistické strany lidem, kteří museli opustit své domovy. Budeme postupovat podobně, jako jsme to dělali u tornáda, kde jsme pomáhali fyzicky ale i finančně.
Myslím si, že teď není čas na to, abychom dělali nějaké kampaně, teď musíme všichni pomoct těm, kteří to potřebují, a my jsme na to připraveni.
Pokud jde o samotné volby, myslíte si, že povodeň bude mít vliv na jejich výsledek? Na sociálních sítích je vychvalován především ministr vnitra, co o tom soudíte?
Integrovaný záchranný systém, který si s tím poradil společně s Českým hydrometeorologickým ústavem a povodími, dovede fungovat za jakékoliv vlády. Ten systém funguje a nezáleží na tom, jestli bude sedět na úřadu vlády Petr nebo Pavel.
Myslím si, že ministr vnitra nemá sdělovat lidem, že si mají koupit vodu. Ministr vnitra by nám měl sdělit, co udělá s tím, že máme zavřené hranice s Německem a co budeme dělat s migranty, které nám Němci budou vracet. To, jak se zachovat v krizi, má sdělovat tisková mluvčí hasičů potažmo zástupci integrovaného záchranného systému.
Chápu, že se na tom chtějí všichni zviditelnit, ale přijde mi to hloupé, protože nikdo z nich by se nemohl zviditelnit, kdyby se tady během dvaceti let, tedy v době, kdy byla ve vedení krajů i KSČM, nevybudoval téměř dokonalý systém ochrany obyvatelstva.
Samozřejmě povodně zasáhnou do voleb. Zcela rozumím tomu, že lidé nebudou mít náladu jít hledat volební místnosti, protože budou s největší pravděpodobností s metlou, hadrem a kyblíkem uklízet své domovy. Přesto bych je chtěla poprosit a vyzvat, aby nerezignovali. I o tom, jak ty povodně zvládnou, jaká finanční pomoc jim nakonec přijde, jak rychle budou vystavěny cesty, opraveny školy, jak rychle se zpátky dostanou do normálního režimu, budou rozhodovat nově zvolení krajští zastupitelé a nové krajské vedení. Bude to zase o tom, kdo má srdce na správném místě a bude mít ty správné priority, anebo kdo bude třeba pokračovat v projektech, které v tu chvíli budou nesmyslné.
To, co bych očekávala od vlády, nejsou kecy o tom, jak si lidi mají kupovat balenou vodu, ale jak je finančně zabezpečit, jak pomoci krajům ale i konkrétním lidem. Bohužel, tahle vláda dokázala do srpna utratit veškerou rezervu, kterou v rozpočtu měla, takže mě velmi zajímá, s čím přijdou a kde ty peníze vezmou.
Jsem přesvědčena, že jakékoliv zbytné výdaje, jakékoliv výdaje, které nejsou spojené s obnovou a ochranou obyvatelstva České republiky, by se měly škrtnout a všechny volné prostředky by se měly dát do obnovy zasaženého území. Moc bych si přála, aby vláda alespoň jednou za ty tři roky prokázala, že myslí na lidi. Na to by mělo velmi intenzivně tlačit právě i nové vedení krajů a tak by bylo záhodno, aby tam byli lidé, kteří nebudou napojeni na tuhle pětidemolici.
Jana Dubničková
FOTO – archiv Kateřiny Konečné a KSČM
K.K.- jsem tam hodil….
taky bych jí někam hodil – třeba do Macochy 🙂
„négiro“ házeči, tam patří zcela jiná banda „fašounů“- vrať se do hrobu.
Už jsme se osvědčili lépe, než kdo jiný. Neustále dokola vysvětlovat, že u nás povodně nebyly, to je asi marné.
))) Žhavé dívky na vás čekají na — Nu21.eu
Jestli komunistům někdo prohraje volby, pak Skalický. I když se od něj distancovali.
Náhodou ty koalice Stacilo jsou mi sympatický. Konečně se to aspoň trochu spojuje.
Skalický, kandidát Stačilo zlehčoval povodně, Konečná není ani schopna svým Lexusem dorazit včas na superdebatu. A tahle chátra by chtěla řídit stát.🤣
Karle, výjimečně s Vámi souhlasím – s tím Skalickým. To je správnej vodohospodář, když neví, kdy do těch míst, kde to natáčel, „připluje“ ta „správná vlna“ – nebo Vlna? Ale tu má na svědomí jinej expert…
S Konečnou to je zbytečnej faul – přijela rovnou z EP a to fakt nelze srovnávat s řízením státu. Jak píšu níže, tohle bych jí zrovna nevyčítal.
Mne naštvala tím, jak přišla pozde na debatu. Mela tam poslat někoho jiného.
třeba Skalickýho… Ono to bylo ze strany ČT taky zajímavé: ti, kdo kandidují, do debaty nesmějí… Takže by to vlastně taky nešlo 🙂
Ale zrovna tohle bych jí tolik nevyčítal – přijela rovnou z jednání EP a těch 20 minut bych jí prominul 🙂 Tohle jo, je plno jinejch věcí, který ne…