Home Domácí Lidé šetří plynem i elektřinou, s vyššími zálohami bojují hlavně senioři a samoživitelé

Lidé šetří plynem i elektřinou, s vyššími zálohami bojují hlavně senioři a samoživitelé

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Domácnosti, jimž dodává plyn firma E.ON, spotřebovaly loni meziročně asi o 20 procent plynu méně. Úspory v elektřině budou proti roku 2021 přes deset procent. Asi 400 000 zákazníků E.ON má fixované ceny energií nižší, než je vládou zastropovaná cena. Meziročně zatím příliš nepřibylo zákazníků, kteří by měli problém platit vyšší zálohy, ty se ale mnohým zákazníkům zvýšily až od ledna.

»Ceny jsou (teď) třikrát až čtyřikrát dražší, než na co byli zákazníci zvyklí. Obrací se na nás hromady zákazníků, kteří na to přestali mít. Radíme jim, jak s energií rozumně nakládat. Nabízíme splátkové kalendáře, počkáme s platbou, když je zákazník v nouzi. Zdá se nám, že meziročně významně nenarostly nedoplatky,« řekl na prokurista firmy E.ON Energie Radek Fišer. Před Vánoci se na firmu obracely měsíčně stovky lidí, jimž firma radila. Hodně zákazníků ale začalo platit vyšší zálohy od ledna, Fišer tak čeká, že klientů v nouzi přibude.

Spotřeba plynu byla loni v síti distribuční společnosti EG.D nejnižší za devět let. Celoroční spotřeba v síti EG.D byla loni 298 milionů metrů krychlových plynu, meziročně spotřebovali zákazníci o 16 procent plynu méně. Loni klesla u EG.D i spotřeba elektřiny, meziročně o 4,5 procenta. Byla tak téměř stejná jako v roce 2020, řekl již dříve mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák.

Kvůli zdražování se zhoršuje situace seniorů a samoživitelů. Lidí, kteří hledají podporu, meziročně přibylo v Evropě o 40 procent, v ČR v průměru o 25 procent, řekla manažerka advokační činnosti Charity Česká republika Iva Kuchyňková. V ČR přibylo nejvíce lidí s finančními potížemi koncem minulého roku. Velký nárůst pozorovala charita mezi seniory, těch, kteří už si nevědí rady, přibylo loni o polovinu. Největší, takřka stoprocentní nárůst případů lidí, kteří situaci nezvládají, eviduje charita u rodičů samoživitelů.

Energie loni výrazně zdražily kvůli válce na Ukrajině a následné nestabilitě dodávek fosilních paliv z Ruska.

Česká energetická skupina E.ON má asi 3500 zaměstnanců. Prostřednictvím své distribuční sítě dlouhé 66 000 kilometrů zásobuje elektřinou 1,1 milionu zákazníků především z jižních Čech, Vysočiny a jižní Moravy. Její tržní podíl činí asi 21 procent. V distribuci plynu disponuje více než 4000 kilometrů dlouhou sítí, zásobuje 110 000 odběrných míst a její podíl na trhu s plynem v ČR je asi 10,5 procenta. Dvě klíčové společnosti skupiny E.ON ČR, firmy EG.D a E.ON Energie, měly v roce 2021 v součtu zisk po zdanění 6,07 miliardy korun. Zisk obou společností meziročně stoupl zhruba o miliardu.

(jb, čtk)