Lídři EU stvrdili kandidaturu Ukrajiny, na členství se čeká i přes deset let…

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie na summitu schválili udělení kandidátského statusu Ukrajině a Moldavsku, oznámil šéf Evropské rady Charles Michel. Gruzii přislíbili kandidaturu, pokud splní podmínky stanovené Evropskou komisí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přivítal krok, k němuž se EU nezvykle rychle odhodlala. »Upřímně vítám rozhodnutí evropských lídrů udělit kandidátský status. Je to jedinečný a historický moment ve vztazích Ukrajiny a EU,« napsal na Twitteru Zelenskyj. Budoucnost Ukrajiny je podle něj v unii.

»Dlužíme to Ukrajincům, kteří bojují i za naše hodnoty, suverenitu a územní celistvost,« prohlásil na tiskové konferenci francouzský prezident Emmanuel Macron, jehož země v současnosti evropskému bloku předsedá. Jednomyslné rozhodnutí unijních lídrů je podle něj jasným signálem jednoty sedmadvacítky »vyslaným směrem k Rusku«.

»Toto rozhodnutí nás posiluje všechny,« uvedl šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. »A posiluje EU. Znovu světu ukazuje, že jsme jednotní a silní tváří v tvář vnějším hrozbám,« dodala.

Za historické označila rozhodnutí summitu i moldavská prezidentka Maia Sanduová, přičemž zdůraznila, že zemi čeká ještě dlouhá cesta plná reforem.

K samotnému členství musí všechny země dokončit řadu reforem a celý proces může trvat i více než deset let. Komise minulý týden zveřejnila hodnocení připravenosti celé trojice na zahájení přijímacího procesu. Kyjev by se měl zaměřit například na nedostatky v otázkách právního státu či boje s korupcí.

»Všechny země musí nyní udělat své domácí úkoly, než se posunou do další fáze. Ale já jsem přesvědčena, že to dokážou rychle,« prohlásila von der Leyenová.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy