Home Zahraničí Lyžařská sezona v zahraničí začíná, nadšení tlumí vysoké ceny hotelů i skipasů

Lyžařská sezona v zahraničí začíná, nadšení tlumí vysoké ceny hotelů i skipasů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Lyžařská sezona v Rakousku začíná cenovým šokem, v některých oblastech atakují ceny denních skipasů hranici 70 eur (1700 korun). Podražily i ubytovací služby nebo lyžařské kurzy. Italští provozovatelé středisek oznámili zdražení o zhruba deset procent. V Německu si lyžaři také připlatí, protože úprava sjezdovek a provoz lanovek a zasněžovacích zařízení spotřebuje hodně energie. Lyžařská střediska také zavádějí parkovací poplatky.

V rakouských Alpách se tento týden naplno rozjela lyžařská sezona, i když zhruba dvě desítky lyžařských středisek zahájily sezonu už dříve. Ve čtvrtek se podle serveru Bergfex rozjely vleky například v tyrolské oblasti Kühtai a St. Anton am Arlberg nebo v areálu Saalbach-Hinterglemm v Salcbursku. V nejvyšších polohách těchto alpských oblastí je nejméně 40 centimetrů sněhu.

Radost ze sněhové nadílky návštěvníků rakouských Alp však poněkud kazí vysoké ceny za nabízené služby, způsobené především vysokými náklady na energie. Podle serveru oe24.at skipasy v některých rakouských skiresortech podražily o 14 procent, v průměru pak o osm procent.

Například ve středisku St. Anton am Arlberg bude stát denní skipas pro dospělého od 24. prosince 67 eur, v Kitzbühelu bude kolem přelomu roku za 65 eur, v Schladmingu 63 eur. Lyžařské středisko Dachstein West si letos cenu denního skipasu cení na 57 eur, přičemž ještě loni to bylo 50 eur.

Provozovatelé lanovek chtějí šetřit. Uvažují například o vypnutí vyhřívání sedaček, omezení nočního lyžování a osvětlení stanic.

Lidé, kteří jsou zvyklí na více než jednodenní výlety na sjezdovky, musí sáhnout do kapes ještě hlouběji. Hotely podražily až o 20 procent. Přesto jsou pokoje přinejmenším do poloviny ledna z velké části zamluvené. Po téměř třech letech protikoronavirových opatření a následném zdražování však lidé změnili chování. Objednávají si pobyty později a na méně dní.

V Itálii se očekává pomalejší rozjezd a kratší pobyty

Lyžařská sezóna v Itálii začíná průběžně, minulý týden zahájily provoz vleky a sjezdovky v Dolomitech, o víkendu se začne lyžovat v oblasti Val di Sol, kam před pandemií směřovalo i hodně českých turistů.

Poslední dvě zimní sezóny výrazně ztížila pandemie covidu-19, která způsobila především výrazný úbytek zahraničních turistů. Letos se podnikatelé obávají zdražení energií a ztráty kupní síly domácností kvůli vysoké inflaci v Itálii i dalších evropských zemích. »Očekáváme pomalý rozjezd s rezervacemi především na krátké pobyty,« řekla předsedkyně sdružení italských provozovatelů vleků ANEF Valeria Ghezziová, podle které panuje mezi podnikateli velká nejistota. Předseda konkurenční asociace Federfuni Andrea Formento je o něco optimističtější. »Věříme, že se vrátíme na úroveň před pandemií, nebo se k ní alespoň přiblížíme,« řekl minulý týden deníku La Stampa.

Podle poradenské společnosti JFC se dá očekávat, že zimní sezóna se rozdělí na dvě fáze. Vysoká obsazenost areálů a hotelů se dá očekávat během vánočních a novoročních svátků a v masopustním období v druhé polovině února. Po zbytek zimy JFC očekává vyšší obsazenost pouze o víkendech a větší počet Italů si zřejmě v letošní sezóně nedopřeje klasický týden na lyžích. Ve srovnání s uplynulými dvěma sezónami se dá očekávat také návrat skupinových zájezdů.

Řada lyžařských areálů již v září ohlásila zdražení vstupenek a skipassů. Zvýšení cen se pohybuje na mnoha místech kolem deseti procent, zdražení je ale mírnější u dlouhodobých permanentek či při nákupech on-line. Není vyloučené, že některá střediska budou zdražovat ještě během sezóny. Růst cen souvisí s prudkým zdražením energií, což pociťují i další podniky v zimní turistice. Například hotely zvýšily ceny svých služeb v průměru o 11 až 13,5 procenta a lyžařské školy zvýšily tarify o sedm procent. Podle sdružení spotřebitelů Assoutenti se průměrná útrata za týden na lyžích meziročně zvýší o 15 procent na 1400 eur na osobu (zhruba 35 000 korun).

Zatím se nepotvrdily obavy z počátku podzimu, že by některé areály kvůli prudkému zdražování energií nezasněžovaly sjezdovky a nezahájily zimní provoz. Rozhodly se tak jen některé menší areály v Alpách i Apeninách.

Německo ve znamení úsporných opatření

První lyžaře dnes přivítalo středisko v jihoněmecké oblasti Zugspitze. Sněhové podmínky nejsou zatím ideální, proto je v provozu jen jeden vlek a jedna sjezdovka. Kvůli vysokým nákladům na energie přistoupil provozovatel areálu Zugspitze a také nedalekého střediska Garmisch-Classic k řadě úsporných opatření, ale ani tak se nevyhnul zdražování. »Uzavření sjezdovek není řešení,« řekl Matthias Stauch, šéf společnosti Bayerische Zugspitzbahn, která oba areály provozuje. Dodal, že asi 50 procent pracovních míst v regionu je navázáno na turistický ruch.

Bayerische Zugspitzbahn chce během letošní zimy výrazně snížit náklady na zasněžování, proto se při spouštění sněžných děl bude řídit aktuálními cenami elektřiny, předpovědí počasí a ekonomickou smysluplností. Pro lyžaře to může znamenat, že ve středisku Garmisch-Classic, které na rozdíl od areálu Zugspitze na zasněžovací zařízení spoléhá, budou užší sjezdovky, a ne všechny vleky budou v provozu.

Kvůli úsporám zůstanou vypnutá vyhřívání sedadel v lanovkách, vyhřívání venkovních teras restaurací a také noční osvětlení vrcholových stanic lanovek. V časech mimo špičku budou vleky jezdit pomaleji. »Řada menších úsporných opatření ve výsledku znamená ušetřené velkého množství energie,« řekl Stauch.

Vedle úspor sáhla Bayerische Zugspitzbahn ke zdražení skipasů. Jednodenní lyžování v areálu Zugspitze dospělého vyjde na 57 eur, v Garmisch-Classic 55 eur. Oproti loňské sezoně jsou skipasy zhruba o deset procent dražší. Lyžaři musí počítat také s tím, že v obou střediscích zaplatí za parkování pět eur. Vyšší ceny lyžování a poplatek za parkování by mohl řadu lidí přimět k využití vlaku.

Zatímco na Zugspitze jezdí hojně Mnichované, další bavorské lyžařské středisko na Velkém Javoru (Grosser Arber) u hranic s Českou republikou je oblíbené u Čechů. Začátek sezony je tam plánován na 18. prosince a i tamní provozovatel musí šetřit a zvýšil ceny. Celodenní skipas pro dospělého zdražil o víc než osm procent na 39 eur. Novinkou je čtyřeurový poplatek za parkování. Andreas Stadler ze střediska na Velkém Javoru nicméně věří, že o lyžování zájem bude, i když lidé zřejmě budou víc šetřit.

Skiareál, který je ze 60 procent energeticky soběstačný, chce podle Stadlera šetřit i tím, že zrušil večerní lyžování, zasněžovat bude jen tam, kde to bude bezpodmínečně nutné, a veškeré starší osvětlení nahradil LED světly. Do roku 2025 chce být středisko nezávislé na externích zdrojích elektřiny a vody.

Na Fichtelbergu je začátek sezony naplánován na 16. prosince. Provozovatel již avizoval, že hodlá zasněžovat všechny sjezdovky, protože se bez umělého sněhu obejít nedokáže. Zároveň ale počítá s energetickými úsporami. V areálu proto letos nebude umělé kluziště.

(jb, čtk)

Předchozí článekKdo dostal ocenění Dětský čin roku a za co?
Další článekKlimatičtí aktivisté chtějí opět »škodit«, v Německu plánují zostřené protesty