Home Zahraničí Macron navrhl Zelenskému, aby v Paříži uspořádal mírovou konferenci

Macron navrhl Zelenskému, aby v Paříži uspořádal mírovou konferenci

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Francouzský prezident Emmanuel Macron pozval svého ukrajinského kolegu Volodymyra Zelenského, aby v Paříži uspořádal summit o konfliktu na Ukrajině, informoval list The Wall Street Journal s odvoláním na evropské diplomaty.

Podle ní Zelenskyj již dříve požádal francouzského vůdce, aby mu pomohl navázat mezinárodní vztahy s lídry, jako je čínský prezident Si Ťin-pching. Po zahájení těchto rozhovorů se objevila myšlenka uspořádat mírovou konferenci. Macron později navrhl uspořádat summit v Paříži, přičemž podobné návrhy přišly i z Dánska a Švédska.

Jak list poznamenává, zatím neexistuje jasný seznam možných účastníků summitu, ale evropští představitelé se snaží přilákat k účasti Brazílii, Indii, Čínu a další nezápadní země. Evropští představitelé spolupracují s Kyjevem na změně ukrajinského mírového plánu tak, aby byl pro výše zmíněné země přijatelnější.

Zelenský na summitu skupiny dvaceti (G20) předložil desetibodový »mírový plán«. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová tehdy uvedla, že iniciativa kyjevského režimu uspořádat »mírový summit« na půdě OSN je PR trik Washingtonu.

Čínské úřady navrhly v únoru vlastní mírový plán. Obsahuje 12 bodů, včetně výzvy k příměří, respektování legitimních bezpečnostních zájmů všech zemí a urovnání humanitární krize na Ukrajině. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina lze mnohé body čínského mírového plánu vzít jako základ pro urovnání, až na něj budou Západ a Kyjev připraveni.

Západ podle Macrona pak může přehodnotit svou pomoc Ukrajině, pokud se konflikt změní ve vleklý, uvedl francouzský prezident během mezinárodní bezpečnostní konference Globsec v Bratislavě a dodal, že velké naděje jsou vkládány do případné ukrajinské protiofenzívy.

»Připravujeme se na to, že se tento konflikt protáhne, na důsledky takového vývoje událostí,« řekl. »Musíme připravit veřejné mínění na dlouhodobou podporu Ukrajiny v konfliktu vysoké a střední intenzity podle situace. V tomto směru musíme společně s našimi partnery během letošního léta přehodnotit a analyzovat charakter naší podpory a uvědomit si, co potřebujeme k dosažení požadovaného výsledku.«

Francouzský představitel se mezitím zdržel veřejných diskusí o perspektivách v případě neúspěchu očekávané ukrajinské protiofenzívy a vyjádřil naději, že bude úspěšná.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here