Maďarská vláda se důrazně staví proti energetickým sankcím EU vůči Rusku

Evropa bude čelit nedostatku a růstu cen ropných produktů v důsledku protiruských sankcí, které začínají platit od neděle. Uvedlo to maďarské ministerstvo energetiky v souvislosti s tím, že od neděle platí v Evropské unii zákaz dovozu a zpětného vývozu rafinovaných ropných produktů ruského původu, jako je benzin a motorová nafta.

»Evropa by se mohla potýkat s nedostatkem nafty a vyššími cenami ropných produktů, protože polovina unijních potřeb nafty byla doposud zajišťována z ruských zdrojů. V důsledku sankcí se Evropa nyní musí spoléhat na jiné, vzdálenější zdroje, jako je Indie, Blízký východ a Čína, což znamená, že může získávat ropné produkty z mnohem vzdálenějších oblastí a za mnohem vyšší ceny, což by mohlo vést k ohrožení bezpečnosti dodávek,« uvedlo ministerstvo energetiky.

Současně připomnělo, že maďarská vláda si zajistila dočasnou výjimku ze sankcí na dodávky potrubím, takže rafinace a prodej produktů ruského původu budou v zemi nadále možné, ale obchod s jinými zeměmi bude povolen pouze s neruskými produkty.

Zpřísnění sankcí povede zejména k částečnému omezení ropných produktů zpracovávaných v bratislavské rafinérii, kterou vlastní maďarská společnost MOL. »Společnost dodává produkty především do sousedních zemí, včetně Maďarska, a v budoucnu bude moci dodávat pouze produkty neruského původu,« vysvětlilo ministerstvo energetiky. »Kromě ropovodu Družba je bezpečnost dodávek do Maďarska zajištěna domácí produkcí, dalšími dovozy a jadranským ropovodem z Chorvatska,« doplnilo. Přesto by podle něj zvýšení evropských cen pohonných hmot v důsledku sankcí mohlo mít dopad i na Maďarsko.

Ministerstvo v té souvislosti potvrdilo, že maďarská vláda je proti dalšímu rozšiřování energetických sankcí EU vůči Rusku, a to i v oblasti jaderné energetiky. Podle ministerstva je na úrovni EU na pořadu dne celá řada energetických sankcí, včetně sankcí proti jaderné energii a dovozu plynu. »Maďarská vláda se důrazně staví proti dalšímu prodlužování energetických sankcí. Zákazy neukončily válku (na Ukrajině), zatímco evropští spotřebitelé čelili prudkému nárůstu cen, energetické krizi a přerušení dodávek. Neúspěšná politika sankcí uvrhá Evropu do krize a představuje další velkou zátěž pro země, podniky a evropské rodiny,« uvedlo ministerstvo energetiky ve svém prohlášení. Domnívá se, že EU by se neměla zabývat sankcemi, ale spíše budováním míru.

(ici, TASS)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Měly by být zrušeny sankce proti Rusku a zavedeny sankce proti kyjevské pučistické diktatuře. A proti jejím pomahačům.

  2. Proruská veš, z Budína a Pešti ,se v kožichu Evropské unie zahnízdila, druhá z Bělehradu je na cestě., projeví EU pud sebezáchovy?

    • „falešná harfíčko“ s kožichem plných zvířátek.Pomysli na sebezáchovu a uhnízdi se do vrby…
      Až tam budeš mumlat ať ti narostou čertovsky špičaté ušiska, abychom poznali válkychtivé militantní neznabohy…

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy