Home Zahraničí Mafie na válce vydělává peníze. Pašování z Ukrajiny je na vzestupu

Mafie na válce vydělává peníze. Pašování z Ukrajiny je na vzestupu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Pašování z Ukrajiny se v posledním roce výrazně zvýšilo. Třeba do Polska se nyní ve velkém nelegálně dostávají zbraně, munice a automobily. Dochází také k oživení činnosti organizovaných zločineckých skupin, popsal list Rzeczpospolita.

»Za poslední rok se výrazně zvýšilo pašování falešných dokladů z Ukrajiny do Polska, především povolení k pobytu a dokladů opravňujících k řízení vozidel. To však není vše. Došlo také k nárůstu pašování munice, zbraní, drog a vozidel,« napsal list. Falešné řidičské průkazy pak využívají tzv. kurýři, kteří pašují migranty do západní Evropy.

»Polsko zaznamenalo znatelný nárůst trestných činů – především v oblasti migrace a padělání dokladů,« potvrdil pro deník náměstek ministra vnitra a státní správy Maciej Wąsik.

Polsko proto nyní jedná o změnách dohody o stíhání organizované trestné činnosti podepsané s Ukrajinou v roce 1999. Chce její ustanovení uvést do souladu s novou realitou.

»Otevření hranic má za následek, že do Polska spolu s uprchlíky vstupují i lidé, kteří chtějí na válce vydělat pašováním lidí nebo zboží. Proto je třeba dohodu přeformulovat tak, aby nebyla jen zdvořilostní, ale umožňovala účinné stíhání zločineckých skupin,« uvedl poslanec Marek Biernacki, bývalý šéf ministerstva vnitra.

Z údajů pohraniční stráže, které cituje Rzeczpospolita, vyplývá, že pašování automobilů a také zbraní a munice se zvýšilo o 50 % – z 1438 kusů zbraní a munice v roce 2021 na 8382 v loňském roce. Ukrajinci také již léta kralují statistikám z hlediska odmítnutí vstupu do Polska. V loňském roce byl vstup do země odepřen více než 21 000 ukrajinských občanů, z toho více než 2800 z důvodu ohrožení bezpečnosti země.

(cik)

1 KOMENTÁŘ

  1. Takže¨, pokud správně rozumím, naše fašistická vláda daruje Ukrajině samopaly (které zaplatili občané české republiky) a ukrajinská mafie tytéž samopaly nám sem bude pašovat a prodávat. Takže si je zaplatíme dvakrát…..PANEČKU TO JE BYZNYS, to jsme to se zdejší protektorátní klikou dopracovali…. :-))

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here