Home Pel mel Kultura Marie Pojkarová: Bez Sachera by se Prostřeno proměnilo v urnový háj!

Marie Pojkarová: Bez Sachera by se Prostřeno proměnilo v urnový háj!

Pejskové se koušou – tato dětská písnička, kterou zpěvačka Marie Pojkarová kdysi složila pro svého syna Viléma, se stala jejím největším hitem. I díky ní ji televize Prima nedávno obsadila do pořadu Prostřeno! Special. Zpěvaččinými soupeři se stali zpěváci Sámer Issa a Jaro Smejkal, hokejová manželka Monika Binias a spisovatel, novinář, moderátor a zpěvák Richard Sacher. Právě jeho jméno se stalo na českém internetu třetím nejvyhledávanějším, hned za Petrem Pavlem a Andrejem Babišem. Důvod byl prostý – Richard svoje účinkování pojal jako předem promyšlenou roli neomaleného prudiče, čímž na sebe přitáhl veškerou pozornost. Marie Pojkarová byla očitým svědkem jeho řádění, a tak jsme ji požádali o následující rozhovor. Díky tomu jsme se dozvěděli spoustu utajených informací nejen o pořadu Prostřeno! Special.

V pondělí vařil Richard Sacher. První díl ale ještě nebyl tak dramatický, jak jste ho vnímala vy?

Ze začátku nikdo z nás netušil, co se během natáčení pořadu Prostřeno! Special bude dít. První věc, která mě překvapila, bylo to, když Jaro začal vyčítat Richardovi, že se dívá do očí při mluvení jenom ženám a ne jemu. V tu chvíli jsem cítila, že asi bude nějaký problém – nesedli si spolu. Když mu to Richard vrátil, brala jsem to jako legraci, ale pak to začalo gradovat.

Co se dělo?

Poté začala být na Richarda nepříjemná i Monika. Vyčítala mu, že nemá dostatek alkoholu. A když Richard zrovna vařil a nebyl u stolu, ostatní na něj měli hloupé řeči a rozebírali ho. Já ale zatím byla potichu. První díl jsem zakončila tím, že jsem Richardovi snědla jeho dezert papanasi, protože mi to moc chutnalo.

V úterý byl hostitelem zpěvák Sámer Issa…

V druhém díle už to bylo horší. Nastal zlom v tom, že se Richard najednou začal chovat úplně jinak, než jak ho znám. Hodil olivou po Jarovi, dal si placku na hlavu, vlezl pod stůl a vylezl u mě a začal dělat pejska, protože mám písničku Pejskové se koušou. V tu chvíli jsem pochopila, že Richard hraje divadlo. Už jsem byla klidná, všemu jsem se smála a nechala jsem ho pokračovat v jeho roli. Jen mě naštvalo, když se ozval Sámer a začal vyhrožovat Richardovi, že mu něco udělá a že pocítí jeho arabskou krev. Pokud vím, plno věcí se do vysílání nevešlo, a tak chyběly návaznosti a vysvětlení Richardova chování. Diváci si tak mohli myslet ledacos.

Co třeba zůstalo divákům utajeno?

V televizi se neobjevilo ani to, že Monika Binias u stolu rozebírala svoje sexuální začátky a začala tahat rozumy na toto téma také z ostatních aktérů. To se Richardovi ani mně nelíbilo.

Jaká byla středa, kdy vařil zpěvák Jaro Smejkal?

Ve třetím díle Richardovi vadilo, že jsme museli jet až do Turnova. Venku bylo náledí, riskovali jsme dopravní nehodu a navíc se tím ztratila spousta času. U stolu následovaly další hádky, až mě z toho rozbolela hlava. Ale byla jsem v klidu. Nechtěla jsem se zapojovat, poněvadž mi bylo jasné, že Richard zase hraje svoji roli. A kdyby ji nehrál, byla by tam strašná nuda, takzvaný urnový háj.

Hostitel těžce nesl kritiku týkající se jeho pokrmů…

Jaro nepochopil, o co tam jde, a stáhnul si na sebe to, že Richardovi nechutná. Až mi to bylo líto, protože mi jeho jídlo chutnalo. Nechtěla jsem Richarda shodit, a tak jsem řekla na kameru, že mi u Jara něco nechutnalo.

Jak na středu vzpomínáte?

Nejhorší na celém večeru byl návrat domů. Když nás produkce přivezla zpátky do Prahy na parkoviště, kde jsem měla zaparkovaný svůj vůz, chtělo se mi na WC. Řekla jsem Richardovi, ať počká v autě, že si odskočím. Šla jsem pomalu po sněhu až k nějaké dodávce, za kterou jsem se chtěla schovat. A jak jsem vstoupila na zledovatělou plochu, uklouzla jsem takovým způsobem, že jsem spadla na záda a praštila se zezadu do hlavy. Dostala jsem takovou ránu, že se mi až zajiskřilo před očima. Po nějaké době jsem začala křičet na Richarda, aby mi pomohl vstát. Richard mě uslyšel až po chvíli a přišel mi na pomoc. Jakmile vstoupil na led, kde jsem ležela, uklouzlo mu to a upadl také.

To zní jako scéna z černé komedie!

Poté jsme se oba plazili po čtyřech směrem k autu, protože nebylo možné se na ledu postavit, neměli jsme se čeho chytit. Až teprve auta, když jsme se k němu doplazili. Konečně jsme nastoupili do vozidla a já jsem musela delší dobu sedět a zvažovat, jestli se nepojede do nemocnice. Viděla jsem chvíli dvojmo, tudíž jsem se bála řídit. Po hodině jsem to riskla a jeli jsme domů, protože jsem druhý den brzy ráno měla vařit a nechtěla jsem to vzdát. Dojeli jsme v pořádku kolem půlnoci a po zaparkování mi Richard pomohl do schodů a tam si mě už převzala dcera Petra.

Takže to nakonec dopadlo dobře?

Jak se to vezme. V noci jsem začala zvracet a dcera chtěla volat sanitku. Řekla jsem jí, ať to nedělá, že to vaření musím nějak přežít. Byla jsem moc ráda, že jsem byla už před tím domluvená s kamarádkou, že mi přijde v den vaření uklízet. Pomohla i s umýváním nádobí, servírováním a dalšími pomocnými pracemi. Nad ránem jsem si dala ibalgin a těsně před natáčením jsem si vzala další dva. Tím pádem mě přestalo všechno bolet a dalo se to zvládnout.

Ve čtvrtek se natáčelo ve vašem bytě. Co zásadního se tam přihodilo?

Ráno jsem doma přivítala televizní štáb a začalo se vařit. Během večeře pokračovaly hádky u stolu. Když jsem zrovna byla na chodbě, přišla za mnou Monika a řekla mi, že jsme letité kamarádky a že doufá, že jí dám další den hodně bodů. A já odpověděla: »Moniko, tys mi nezavolala deset let, a teď když potřebuješ body, tak jsme najednou velké kamarádky? A když jsi se dozvěděla, že budu v Prostřeno! Special, poslala jsi mi fotku z doby, kdy jsme se spolu jezdily bavit do Solidní jistoty. Když si ty body zasloužíš, tak ti je samozřejmě dám.«

Nepříjemných momentů bylo údajně víc…

Poté jsme všichni šli do ložnice dívat se na můj nový videoklip k písni Karel. Promítala ho dcera Petra, která navíc přinesla ukázat skinny morčata, aby si je kameraman mohl natočit. Přišla v roušce, jelikož měla problémy s průduškami. A když ostatním pouštěla klip, řekla mi, ať se jdu taky podívat. Jakmile jsem tam přišla, Monika Binias začala mít hnusné narážky na moji dceru, proč prý má roušku. Petra odpověděla, že nechce, aby od nich něco chytla nebo naopak. A když se Petra přiblížila k televizi, Binias prohlásila, že má velkou prdel a že smrdí. To urazilo Petru a hlavně mě. V tomto okamžiku mi madam Binias úplně vypadla z oka. Seděla přitom na posteli mojí dcery a vedle ní ležel Sámer v botách a spal.

Jak to?

Vypil totiž dvě flašky vaječného koňaku a k tomu celou láhev Campari. To ho tak sejmulo, že i když ho Richard vzbudil, aby se podíval na klip, tak se posadil, párkrát se zasmál a pak zase upadl do kómatu.

To samozřejmě vystřihli, aby Sámer Issa zůstal miláčkem národa…

Když jsme se vrátili ke stolu, začali Sámer s Monikou opět popíjet alkohol. A zase měli hloupé řeči, tentokrát na mě a na můj šopský salát. Sámerovi vadila i moje vycpaná kočka, která se v roce 2012 zabila pádem z okna a můj přítel Jirka ji následně nechal vycpat, protože ji měl velice rád. Sámer to špatně pochopil a řekl, že je ochránce zvířat a že mi za ni strhne body, vzal to jako záminku.

Čeho chtěl svým jednáním docílit?

Jeho totiž vůbec nezajímalo, jak kdo vaří a většině lidí dával čtyři body. Až po odvysílání všech pěti dílů jsem pochopila, že největší taktik byl právě Sámer. Byl tak vychytralý, že chtěl za každou cenu vyhrát, ale v mém případě se mu to nepodařilo. Na prvním místě jsme totiž skončili oba dva.

Prý odmítal jíst vaše jídlo z náboženských důvodů…

Až během servírování hlavního chodu sdělil, že je ze Sýrie a že z toho důvodu nejí vepřové maso. Omluvila jsem se, že jsem si to neuvědomila, a rychle jsem během natáčení poslala pomocnici pro kuřecí stehno. Připravila jsem ho, on ho ohlodal až na kost a řekl, že mu to moc chutnalo a ještě mi tu kost ukazoval. A já mu řekla, že jsem ráda, že jsem mu vyhověla. Moniky jsem si už pak moc nevšímala, jelikož urazila moji dceru.

V pátek jste vyrazili na večeři do Kunratic…

Poslední den se natáčelo ve vypůjčeném bytě, kde vařila Monika Binias. Všichni jsme očekávali, že bude dobrá kuchařka a že nám podá dobré krmě. Jaký byl náš údiv, když jsme ochutnali její menu. V polévce plavaly velké kusy chřestu, přitom to měl být krém. Navíc byla hrozně kyselá. Krokety byly z mrazáku a kuře Maranello tvořily tvrdé kousky kuřete, obalené v kari. Panna cotta se nedala vůbec jíst, byla to jakási prapodivná hmota. Nejhorší byl úkol týdne, kdy nám přinesla švestku ve slanině. Uvnitř byla zlomená párátka, takže se Jaro a Richard málem udusili a mně se párátko zabodlo do dásně. Prostě – byla to trága. Monika Bianis nás svým kuchařským uměním nemile překvapila. Z toho důvodu jsem byla nucena dát jí pouze jeden bod.

Změnila byste zpětně něco na svém bodování?

Velmi mě mrzí, že jsem Sámerovi dala sedm bodů. Brala jsem ho jako kámoše a dobrého zpěváka a pochválila jsem mu i jeho jídlo, ačkoliv mi až zas tolik nechutnalo. Svým taktizováním mě velmi zklamal. Měla jsem to obrátit – Sámer si zasloužil maximálně pět bodů a Jaro minimálně sedm. Mrzí mě, že jsem to neudělala. Jelikož Sámer vařil jako druhý, neuvědomila jsem si, že je to až tak vychytralý taktik. Po odvysílání všech dílů mi to došlo. Chtěl za každou cenu vyhrát. To, že jsem nedala Jarovi vyšší hodnocení, mě velmi mrzí dodnes.

Kde jste si pochutnala nejvíc?

Když zhodnotím celé vaření během natáčení, můžu s jistotou říct, že nejvíc mi chutnalo u Richarda Sachera. Mimochodem – je velmi chytrý, je to spisovatel, který napsal 10 knížek, novinář, moderátor a astrolog. A proto mě mrzí, že ho urážejí ti, co ho neznají. Ve skutečnosti je úplně jiný člověk, rozumný a inteligentní, který to vše jenom hrál, aby zvýšil sledovanost tohoto pořadu. Svůj účel to opravdu splnilo a podařilo se mu sledovanost zajistit. Proto je u mě Člověk No. 1!

Pojďme opustit Prostřeno. Váš videoklip k písni Karel je docela zábavný, stejně jako ty předchozí. Kdo ho vymyslel a kde ho uvidíme?

Vymyslela jsem ho já, ale scénář jsme dali dohromady s režisérem Zdeňkem Kovářem, který nedávno natočil film s Jiřim Krampolem Život je sranda. Už ho promítají v kinech a já tam mám v titulcích svoji autorskou skladbu Nám slunce může hřát. Odkaz na videoklip už visí na mém facebookovém profilu a také režisér ho má na svých internetových stránkách. Lidi mi píšou, že se jim líbí, i když tam hraji jen já, Pavel Mayer a pes Karel (smích)…

V repertoáru máte spoustu písní pro dospělé, ale nejvíce jste se prosadila dětským songem Pejskové se koušou. Jaký máte ve skutečnosti vztah k psům?

Překvapilo mě, že se lidem líbila hlavně písnička Pejskové se koušou. Vůbec jsem to nečekala. Mám hodně písniček pro dospěláky, ale lidi to moc nesledují. Zajímají se o písně, které vybočují z normálu (smích). Proto jsem udělala klip Karel, kde ukazuji, že miluji nikoliv muže, ale psa. Vyrůstala jsem v rodině, kde jsme měli psy i kočky, a to mi zůstalo. Kočička se mi v roce 2012 zabila pádem z okna a můj přítel ji dal vycpat, protože ji měl moc rád. On sám umřel v roce 2015 a já mám kočičku doma dodnes. Nyní mám psa – německého boxera. Je hrozně hodný a přítulný, nikomu neublíží a má rád děti. Jsou mu už dva roky a je to náš rodinný miláček. Psy miluji, což mi zůstane do konce života.

Máte doma i nějaká další zvířata?

Mám ještě tři skinny morčata, co vypadají jako malinkatí hrošíci. Ještě mám senegalského papouška a to je taky můj miláček. Ráno mě vítá slovy »Ahoj, Pipi!«, protože jsem ho tak pojmenovala. A když odcházím, křičí: »Kam jdeš?!« A já na to: »Jdu ti nakoupit papů.« A on se začne chechtat a rozesměje mě i dceru. Pravidelně ho pouštím z klece, aby se proletěl, ale on si hned sedá na mé rameno a klove mě do ucha (smích). Krmím ho oříšky a je nám spolu fajn.

Martin Kalous

FOTO – archiv Marie Pojkarové a Richarda Sachera

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.