Maroko – Španělsko 0:0, na penalty 3:0. Brankářský mág Bunú poslal favorita domů!

Fotbalisté Maroka překvapivě udolali v penaltovém rozstřelu Španělsko a poprvé v historii postoupili do čtvrtfinále mistrovství světa. Po bezbrankovém průběhu rozhodl o vítězství 3:0 po pokutových kopech ve čtvrté sérii obránce Ašraf Hakimí. V rozstřelu se blýskl i gólman Jasín Bunú, jenž ze tří pokusů neinkasoval.

Maročané se stali po Kamerunu (1990), Senegalu (2002) a Ghaně (2010) čtvrtým africkým týmem ve čtvrtfinále MS. Španělé skončili ve stejné fázi jako na minulém šampionátu, mezi nejlepších osm týmů turnaje se dostali naposledy při triumfu na MS 2010 v Jihoafrické republice.

Svěřenci kouče Valída Radžradžuího se utkají v dalším kole s vítězem večerního souboje Portugalsko – Švýcarsko. Čtvrtfinálový duel je na programu v sobotu na stadionu Sumáma v Dauhá. »Odehráli jsme neuvěřitelný zápas proti jednomu z nejlepších týmů světa, i po taktické stránce. Španělé nás chtěli utahat, ale dali jsme do toho veškerou energii a celé srdce. Bojovali jsme, aby na nás mohli být všichni Maročané hrdí, abychom jim udělali radost,« řekl novinářům Radžradžuí.

Vysoké tempo, ale minimum šancí

Úvod utkání na stadionu Education City v Dauhá se odehrál ve vysokém tempu, na první výraznější šanci se ale čekalo až do 26 minuty. Asensio po náběhu za obranu trefil z úhlu jen boční síť Bunúovy branky. Španělé měli v prvním poločase jeden střelecký pokus, což se jim za posledních 56 let na MS ještě nestalo.

Jedinou střelu přímo na branku v prvním poločase si připsal ze 20 metrů Mazráví, Simón jeho prudkou ránu nadvakrát zneškodnil. Proti nebezpečné Adžuirdově hlavičce španělský gólman zasahovat nemusel. Na druhé straně vyboxoval Olmovu ránu Bunú, který nastoupil k 50. reprezentačnímu zápasu.

Po hodině hry se dostal na hřiště z lavičky útočník Morata, jenž se prosadil ve všech třech předchozích utkáních na turnaji, obraz hry se ale nezměnil. Španělé více drželi míč a Maročané vyráželi do protiútoků, ani jeden z týmů si ale nevypracoval gólovou příležitost. »Snažili jsme se rozhodnout v základní hrací době, ale Maroko skvěle bránilo, bylo těžké se dostat do šancí,« uznal španělský kapitán Sergio Busquets.

Posedmé na šampionátu se tak zrodila bezbranková remíza a oba týmy navázaly na nerozhodný výsledek 2:2 ze skupinové fáze minulého MS. Po pondělním utkání Chorvatska s Japonskem se podruhé v play off prodlužovalo.

Smolař Sarabia a jeho tyče

Přidaná půlhodina byla oboustranně stále opatrná, na konci obou prodloužení přesto měly týmy největší šanci zápasu. Nejprve se Chaddíra prodral až před Simona, zblízka ale trefil jen nohy padajícího gólmana. Z poslední akce prodloužení pak Sarabia trefil z voleje tyč.

Právě záložník Paris St. Germain, jenž přišel do hry až ve 118. minutě, napálil znovu jen brankovou konstrukci i v první sérii penaltového rozstřelu. Bunú následně vychytal Solera a Busquetse. Na druhé straně neuspěl pouze ve třetí sérii Banún, Sabirí a Zijach proměnili s přehledem. Postup stvrdil Hakimí, jenž si s vědomím jasného vedení dovolil na závěr »dloubáček« doprostřed branky. Španělé tak prohráli čtvrtý z pěti penaltových rozstřelů na MS, nikdo nemá horší bilanci.

»Penalty jsou trochu o intuici, trochu i o štěstí. Hlavně že jsme je zvládli vítězně, to je nejdůležitější. Klobouk dolů před celým týmem, kluci to neskutečně odmakali,« uvedl Bunú. »Poslal bych na penalty stejné hráče znovu. Změnil bych jedinou věc, vystřídal bych marockého brankáře Bunúa. Soupeři jsem pogratuloval, ale na své hráče jsem hrdý,« prohlásil trenér poraženého celku Luis Enrique.

Maročané na turnaji v Kataru neprohráli ani ve čtvrtém utkání a celkově drží devítizápasovou sérii neporazitelnosti. Pod koučem Radžradžuím, který převzal tým teprve v srpnu, neprohráli ani v sedmém duelu.

Osmifinále (Dauhá, Education City):

Maroko – Španělsko 0:0 po prodl., na pen. 3:0

Penalty proměnili: Sabirí, Zijach, Hakimí. Neproměnili: Banún – Sarabia, Soler, Busquets. Rozhodčí: Rapallini – Belatti, Bonfá – Vigliano (video, všichni Arg.). ŽK: Saís – Laporte. Diváci: 44 667.

Maroko: Bunú – Hakimí, Adžuird (84. Jamík), Saís, Mazráví (82. Attíat-Allá) – Únahí (120. Banún), Amrabat, Amallá (82. Sabirí) – Zijach, Nasjrí (82. Chaddíra), Búfál (66. Azzalzúlí). Trenér: Radžradžuí.

Španělsko: Simón – Llorente, Rodri, Laporte, Alba (98. Balde) – Gavi (63. Soler), Busquets, Pedri – F. Torres (75. Williams, 118. Sarabia), Asensio (63. Morata), Olmo (98. Fati). Trenér: Enrique.