Home Zahraničí Michel a spol. přiživují nereálná očekávání Ukrajiny na rychlý vstup do EU

Michel a spol. přiživují nereálná očekávání Ukrajiny na rychlý vstup do EU

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Vedení Evropské unie by nemělo dávat Ukrajině falešné naděje, že se v příštích letech stane jejím členem, varovali Brusel diplomaté členských zemí EU. Informoval o tom podle agentury TASS list Financial Times.

List s odvoláním na vysoce postavené evropské diplomaty uvedl, že výroky předsedy Evropské rady Charlese Michela a jeho kolegů o nutnosti co nejdříve dokončit vstup Ukrajiny do EU, vedly v Kyjevě k nerealistickým očekáváním.

»Tato propast (mezi sliby a realitou) se již nějakou dobu zvětšuje. A dostáváme se do bodu, kdy je příliš velký,« citoval list jednoho z evropských diplomatů. Jiný uvedl, že »existuje riziko, že se rétorika střetne s realitou«. »Nebude existovat zrychlená cesta pro členství Ukrajiny v EU,« dodal.

Již dříve zdroj z evropské delegace na summitu agentuře TASS sdělil, že vedoucí unijní představitelé se na summitu Ukrajina-EU 3. února nezavážou k urychlení procesu přistoupení Ukrajiny k EU. Země EU se shodnou na tom, že Ukrajina urazila dlouhou cestu a dosáhla vážného pokroku v reformách, ale žádný příslib urychleného členství nebude, uvedl zdroj a dodal, že urychlené členství Ukrajiny podporují především východoevropské země.

Ukrajinský premiér Denis Šmygal minulý týden uvedl, že vláda očekává, že se Ukrajina stane členem EU za méně než dva roky od zahájení rozhovorů o jejím vstupu. Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj se domnívá, že jednání o vstupu Ukrajiny do EU by měla začít již v letošním roce.

Dne 23. června 2022 přijaly hlavy států a vlád EU rozhodnutí udělit Ukrajině a Moldavsku status kandidátských zemí EU. Časový rámec zahájení přístupových rozhovorů zatím nebyl stanoven. Brusel upozornil, že kyjevskou vládu čeká ještě mnoho práce, neboť musí provést důležité reformy. EU rovněž uvedla, že Ukrajina může vstoupit do evropského společenství až po ukončení konfliktu na jejím území.

(ici, TASS)