Nikotinové sáčky FOTO - pixabay

Stále větší obliba nikotinových sáčků u dětí vedla ministerstvo zdravotnictví k vypracování vyhlášky, která omezí obsah nikotinu v sáčcích a upraví vzhled obalů, aby nebyly tolik lákavé pro děti. Platit by měla od července 2023. Odložení účinnosti o více než sedm měsíců je podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové nutné kvůli schválení vyhlášky Evropskou komisí.

Evropská unie prodej těchto výrobků zatím společně nereguluje, Česko je tak jednou z prvních zemí, která se k omezení rozhodla.

Nikotinové sáčky se vkládají do úst mezi dáseň a horní nebo spodní ret. Zásadní je podle Svrčinové omezení obsahu nikotinu v jednom sáčku na 12 miligramů. »Nikotin se přes sliznici velmi rychle vstřebává do krevního řečiště,« uvedla hygienička. Tato látka obsažená i v tabáku je silně návyková a má podle ní nepříznivé účinky na zdraví, ovlivňuje reprodukční orgány, srdce, plíce a vývoj mozku u mladistvých.

Svrčinová podotkla, že odborníci v posledních dvou letech evidovali 18 případů předávkování dětí spojených s užíváním nikotinových sáčků, ve dvou případech vedly až k bezvědomí.

Vyhláška omezí složení a vzhled sáčků včetně jejich obalů. Příchutě sáčků nové nařízení omezovat nebude. »Nebude to už baleno jako bonbon nebo žvýkačka, což je snaha omezit atraktivitu pro ty nejmenší,« řekl na dnešní tiskové konferenci prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza. Právě to, že mladiství užívají sáček podobně jako žvýkačku, podle Svrčinové vede tomu, že je pro rodiče nebo učitele složitější přijít na to, že děti návykový výrobek užívají.

Nikotinové sáčky byly podle ní původně schválené pro ty, kteří se snaží odvyknout od kouření klasických cigaret. V současné době ale jejich prodej dětem není na rozdíl od jiných tabákových výrobků regulován.

Raději jeden zákon na kontrolu tabáku

Zákon, který by prodej těchto výrobků dětem úplně zakazoval, čeká na projednání v Poslanecké sněmovně.

K otázce regulace nikotinových sáčků se před časem pro iportaL24.cz vyjádřila Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN Praha. Používání nikotinových sáčků je podle ní mezi mladými lidmi skutečně populární, přikláněla by se však spíš k tomu, aby na kontrolu tabáku byl jeden zákon. »Pořád tady máme například cigarety, které jsou taky vysoce návykové, a jsou snadno dostupné, a i když by se podle zákona dětem neměly prodávat, tak víme, že tady je asi čtvrt milionu kuřáků, kterým ještě není 18 let. Takže já bych preferovala jeden komplexní zákon na kontrolu tabáku podle vzoru Rámcové úmluvy o kontrole tabáku Světové zdravotnické organizace,« řekla pro iportaL24.cz.

Vysvětlila, že úmluva řeší mj. dostupnost tabákových výrobků, jejich obaly, prodej, zákaz nejen reklamy, ale i vystavování v místě prodeje, daně, jejich progresivní zvyšování v souvislosti s inflací, dostupnou léčbu, monitorování, populační kampaně atd. Navíc preferuje obecnější výrazy než například nikotinové sáčky. »Za rok nebo dva se může objevit zase úplně jiný výrobek, tedy bylo by dobré nemuset pak opět měnit zákon,« uvedla Králíková.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here