Tenistky porazily na úvod finále poháru Kingové Polsko. Rozhodla čtyřhra

České tenistky vstoupily do Poháru Billie Jean Kingové vítězně, v Glasgow porazily Polsko 2:1. Rozhodující bod získaly ve čtyřhře Kateřina Siniaková s Markétou Vondroušovou, které zdolaly pár Magda Linetteová, Katarzyna Kawaová 6:2, 6:3. Tým kapitána Petra Pály se utká v pátek o postup do semifinále v přímém souboji s Američankami.

Duel s Polkami, kterým chyběla omluvená světová jednička Iga Šwiteková, otevřela úspěšně Karolína Muchová, jež vyhrála dvakrát 6:2 nad Magdalenou Frechovou. V souboji jedniček ale vyrovnala Linetteová, jež porazila Karolínu Plíškovou 6:4, 6:1. Rozhodla čtyřhra, v níž při absenci zraněné Barbory Krejčíkové nastoupila vedle světové deblové jedničky Siniakové třiadvacetiletá Vondroušová. Český pár zvítězil za 61 minut.

Jedenáctinásobné vítězky soutěže známé dříve jako Fed Cup mají šanci postoupit do semifinále. O jediné postupové místo vyzvou tým USA, který o den dříve porazil Polky rovněž 2:1.

Setřesená nervozita

»Do utkání jsem vstoupila dobře a spolehlivě podávala. Dnešní výkon mě potěšil. Na začátku jsem byla nervózní, protože už to je nějaký čas, co jsem v národním týmu naposledy hrála. Nastoupila jsem letos ve čtyřhře, ale to je něco jiného. Mám radost, že jsem to ze sebe setřásla a získala první bod pro tým,« řekla na tiskové konferenci Muchová.

Vítězný bod může přidat Karolína Plíšková, jež vyzve v Emirates Areně v Glasgow Magdalenu Linetteovou. Poté přijde na řadu závěrečná, případně rozhodující čtyřhra. Do ní Češky nahlásily složení Kateřina Siniaková, Markéta Vondroušová. Soupeřky by měly nastoupit s dvojicí Katarzyna Kawaová a Alicja Rosolská.

Polky bez omluvené světové jedničky Igy Šwiatekové zahájily soutěž známou dříve jako Fed Cup středeční porážkou s USA 1:2. Češky se s Američankami utkají v pátek. Do semifinále postoupí pouze vítěz skupiny.

Semifinalistka loňského Australian Open Muchová byla od začátku lepší hráčkou. V prvním setu sebrala o dva roky mladší soupeřce dvakrát servis a za 32 minut se ujala vedení.

Frechová, která ve středu prohrála třísetový souboj s Američankou Danielle Collinsovou, nedokázala Muchové vzdorovat ani ve druhé sadě. Češka neztratila ani jednou v zápase podání a díky dalším dvěma brejkům dotáhla duel za hodinu a patnáct minut k vítězství.

Plíšková: Můj výkon byl horší

Plíšková mohla rozhodnout, ale bývalá světová jednička utkání s Linetteovou nezvládla. Vyrovnaný první set ztratila v koncovce, poté co za stavu 4:5 prohrála servis.

Na začátku druhé sady se třicetileté rodačce z Loun podařilo 49. hráčku světa »brejknout«, poté ale prohrála šest her za sebou. Plíškové nepomohlo ani osm es, vedle pěti dvojchyb udělala 33 nevynucených chyb. S Linetteovou prohrála teprve druhý z devíti vzájemných zápasů.

»Soupeřka mě nepřekvapila. Můj výkon byl spíš horší. První set ještě nebyl úplně špatný. Na každý bod jsem se ale nadřela a jí to naopak sedělo. Řezala jsem do toho, až jsem udělala chybu. Dokud mi šel servis, skóre bylo vyrovnané. Jakmile mi odešel, soupeřka mě odzadu přehrávala. Hrála skoro bezchybně, zatímco já bohužel nepředvedla žádnou hitparádu,« uvedla Plíšková.

Vítězný druhý bod tak získaly Češky díky závěrečné čtyřhře. Siniaková s Vondroušovou sebraly šestkrát polským soupeřkám servis a při společném debutu zvítězily za hodinu a jednu minutu.

Skupina D:

Česko – Polsko 2:1

Muchová – Frechová 6:2, 6:2, Karolína Plíšková – Linetteová 4:6, 1:6, Siniaková, Vondroušová – Kawaová, Linetteová 6:2, 6:3.