Na Pavlův postoj k omezení valorizace penzí si musíme počkat

Nově zvolený prezident Petr Pavel zatím neřekl, jak se postaví k novele omezující červnovou mimořádnou valorizaci penzí. Jeho postoj přitom bude pro osud novely, která musí vyjít ve Sbírce zákonů nejpozději 21. března, klíčový. O tom, zda Pavel k novele připojí svůj podpis, bude jasno 10. března.

Spornou novelu o důchodovém pojištění začne Poslanecká sněmovna projednávat zítra na mimořádné schůzi. Jednat bude ve stavu legislativní nouze, který na žádost vlády vyhlásila předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Opozice s předlohou nesouhlasí, je připravená na obstrukce. Ty by mohly podle některých poslanců trvat až do konce týdne. Už nyní je do debaty přihlášeno více než 80 poslanců. Pokud by novela byla přijata, podají opoziční poslanci ústavní stížnost.

Pavel se kvůli zmíněné novele už minulý týden sešel s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) i se zástupci opozičního hnutí ANO Alenou Schillerovou a Karlem Havlíčkem. Poté o návrhu diskutoval také s řadou odborníků na ekonomii, finance či ústavní právo.

Pavel, jako občan, prý vnímá jako velké riziko projednávání novely ve stavu legislativní nouze i možnou retroaktivitu. »Ale to jsou věci, o kterých mají pochybnosti i ústavní právníci, kteří se neshodnou na jednotném pohledu, proto je důležité nechat proběhnout legislativní proces,« řekl dnes novinářům.

Definitivně se chce k návrhu vyjádřit až po inauguraci, která se uskuteční 9. března. »Já si samozřejmě názor tvořím, ale ještě nejsem inaugurován,« zdůraznil. Chystá se sledovat pozorně legislativní proces, nechce ale do něj zasahovat. Vysvětlil, že budoucí prezident by neměl do legislativního procesu vstupovat »bianco šekem« hned na začátku. »Než bude vůbec návrh ve Sněmovně, tak říct, jestli ho bude budoucí prezident vetovat, nebo ne, by nebylo správné. Touto cestou bych se ubírat neměl. Jasné stanovisko uslyšíte, předpokládám, 10. března,« uvedl.

Podpis nebo veto

Jisté ale podle něj je, že návrh buď podepíše, anebo ho bude vetovat. Jiný postup by podle něj byl alibistický. Podle Ústavy má prezident republiky právo vrátit přijatý zákon s výjimkou zákona ústavního do patnácti dnů ode dne, kdy mu byl postoupen. »Lhůta 15 dní by přesáhla tu dobu, kdy by případná změna měla vyjít ve Sbírce zákonů. Férové k tomu bude zaujmout stanovisko – buďto podepsat, nebo vetovat,« uvedl Pavel.

Projednávání předlohy zřejmě nebude jednoduché ani v Senátu, kde sice mají většinu vládní strany, nicméně i někteří senátoři z řad koaličních stran mají výhrady.

Například Michael Canov (SLK) považuje věc za protiústavní ve dvou rovinách, kromě legislativní nouze také kvůli retroaktivitě. S postupem nesouhlasí také Jiří Čunek (KDU-ČSL), další senátoři jsou na vážkách, zda je legislativní nouze nutná.

Průměrná starobní penze by se měla podle vládní předlohy v červnu zvednout o 760 korun místo 1770 korun, o které by s ohledem na míru inflace rostla podle nynějších pravidel. Kabinet zdůvodnil nižší přidání snahou o zpomalení zadlužování státu. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy