Home Zahraničí Na Slovensku padly hlavy vedení redakce za odvysílání Ficova projevu

Na Slovensku padly hlavy vedení redakce za odvysílání Ficova projevu

Robert Fico ILUSTRAČNÍ FOTO – ČTK/AP

Generální ředitel slovenské veřejnoprávní společnosti Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) Ľuboš Machaj odvolal včera šéfku sekce zpravodajství a další tři vysoce postavené členy redakce zpravodajská stanice :24.

Důvod? V den výročí »sametové revoluce«, 17. listopadu, odvysílala živě ze sněmu strany Směr-SD projev někdejšího trojnásobného premiéra Roberta Fica, a považte, bez jakéhokoli komentáře či uvedení kontextu.

Fico v projevu mimo jiné oznámil, že chce vyhrát volby, kritizoval prezidentku Zuzanu Čaputovou, média, postoj slovenské vlády k Ukrajině a Rusku a rovněž odmítal požadavky komunity LGBT+.

»O tom, že se takové vysílání plánuje, jsem neměl já ani členové managementu RTVS žádné povědomí, i když jsme tomuto výjimečného svátku v našich dějinách věnovali z programového a obsahového hlediska zvláštní pozornost na několika poradách a připravili jsme několik speciálních pořadů,« distancoval se od vysílání Machaj.

Vysílání veřejnoprávního média musí být podle něj »prostorem na připomínání demokratických důsledků a výdobytků sametové revoluce, které považuji v této době za mimořádné důležité«.

Fico rozhodnutí generálního ředitele přirozeně zkritizoval. »Není většího plivnutí na státní svátek svobody a demokracie, než vyhodit novináře za to, že nechali odvysílat projev opozičního politika,« uvedl. Nepřímo také obvinil Machaje, že jednal na popud prezidentky Čaputové nebo předsedy nejsilnější vládní strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) Igora Matoviče.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here