Nahradit ruskou ropu rozhodně nebude tak snadné, jak nás ubezpečují

  ILUSTRAČNÍ FOTO - ČTK/René Volfík

  Nahradit dodávky ruské ropy bude pro západní země velmi obtížný úkol. Omezení vývozu ruské ropy může vést k velkému a dlouhodobému růstu cen produktů souvisejících s ropou a může mít negativní dopad i na další oblasti, jako zemědělství a průmysl, protože zvýší ceny potravin a elektřiny.

  Uvedla to ve své dnešní prognóze Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS).

  Kvůli válce na Ukrajině se chce v budoucnu řada západních zemí vyhnout ruské ropě. Zásadním problémem podle BIS je ovšem vysoký podíl ruské ropy na trhu. Na celosvětovém vývozu ropy se Rusko podílí deseti procenty. Výrazná ztráta ruské ropy by proto pro světovou ekonomiku znamenala velký negativní šok. Není pravděpodobné, že by jiní producenti měli dostatečnou kapacitu, aby nahradili tento výpadek. Investice do nových nálezů a nové těžby jsou navíc stále pod úrovní z doby před začátkem pandemie nemoci covid-19.

  Růst cen ropy bude mít přímý účinek na zvýšení cen ropných produktů, jako benzinu a nafty. Současně se ale zvyšují i ceny zemního plynu, což se promítá do růstu cen elektřiny pro konečné spotřebitele. To může mít velký a dlouhodobý dopad a představuje to velkou hrozbu pro průmyslovou výrobu.

  Růst cen ropy by podle BIS mohlo utlumit zvýšené využití biopaliv. To by ale zase mnoho způsobit zvýšení cen různých základních plodin potřebných pro produkci biopaliv, jako kukuřice a olejnin. Tyto plodiny jsou ale také důležitými krmivy pro hospodářská zvířata, takže jejich zdražení se může rychle promítnout do cen ostatních potravin, varovala BIS.

  (ici, čtk)

  Předchozí článekNa safari v Zoo Ostrava jsou mláďata vzácných jelenů barasinga
  Další článekVyšla knížka autorů Václava Zieglera a Radka Šariče. Trilobiti berounských pramoří

  PŘIDEJ KOMENTÁŘ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here