Národní klenot je vystavován jako cirkusová atrakce! Pochod za návrat korunovačního kříze měl cíl na Hradě

Klenot, který má chránit českou zemi, je v Drážďanech vystavován jako cirkusová atrakce mezi díly nevýznamných současných umělců. Uvedl to na dnešním společném setkání signatářů Výzvy za navrácení korunovačního kříže hlavní představitel iniciativy Národní proud Václav Hrabák. Zhruba stočlenný průvod se dnes vydal na symbolickou pouť z Karlova mostu na Pražský hrad.

Korunovační kříž je vystavován v Německu od poloviny března. Výstavu osobně zahájil prezident Petr Pavel s předsedou vlády Svobodného státu Sasko Michaelem Kretschmerem, a to 15. března, na výročí okupace Československa nacistickými vojsky. Z českých parlamentních stran to kritizuje pouze SPD, ovšem iniciativa Národní proud se chopila činu již od samého počátku kontroverzního kroku. K její Výzvě za navrácení korunovačního kříže se připojilo svým podpisem již více než 5000 lidí.

Část z nich se dnes shromáždila v historickém centru Prahy. »Od doby Karla IV. byl tento kříž každý rok vystavován v kapli Božího těla na Karlově náměstí o svátku Kopí a hřebů Páně a konaly se k němu celonárodní poutě. Datum tohoto svátku se odvozovalo od Velikonoc a letos připadá na 12. dubna. A proto jsme se rozhodli, že tento den uděláme symbolický akt podpory navrácení korunovačního kříže zpět na území Pražského hradu,« vysvětlil motivaci dnešní akce Hrabák.

Uvedl, že nejde o žádnou demonstraci, ale o symbolickou pouť. »Sešli jsme se symbolicky na Karlově mostě u sochy sv. Václava, o kterého sám Karel IV. opíral duchovnost a státnost naší země,« řekl Hrabák, než se procesí s českými vlajkami nad hlavou vydalo směrem na Hradčanské náměstí přes Mosteckou ulici, Malostranské náměstí a Nerudovu ulici.

Na Třetím nádvoří Pražského hradu před Zlatou bránou pak lídr Národního proudu zapálil symbolickou svíčku a kolem ní položil seznam signatářů výzvy.

»Sešli jsme se zde, na místě, kde Karel IV., nazývaný též otcem vlasti, a dědic přemyslovského rodu, sahajícího do hlubin prapůvodů české země, nechal postavit svatovítskou katedrálu, ve které, hned vedle Zlaté brány, nechal umístit nejdůležitější kapli celé katedrály, Svatovítskou kapli. Kapli věnovanou patronu naší země, svatému Václavovi. V jeho jméně nechal Karel IV. vytvořit svatováclavskou korunu,« uvedl Hrabák na třetím nádvoří a pokračoval: »A spolu se svatováclavskou korunou nechal pro český stát vytvořit i nejcennější duchovní předmět, který zná evropský kontinent, Zlatý korunovační kříž, aby ochraňoval náš národ a náš stát.«

Zkritizoval, že byl tento kříž »bez vědomí a souhlasu českého národa« odvezen za hranice naší země, kde byl vystaven »spolu s díly nevýznamných současných umělců«. »Klenot, který má chránit českou zemi a český národ, byl vytržen ze srdce našeho státu a je předváděn jako cirkusová atrakce,« kritizoval vůdčí představitel Národního proudu.

Uvedl, že z tohoto důvodu se dnes sešli signatáři jako zástupci českého národa a jako »strážci odkazu«, který nám zde zanechali naši předci. »Ti pokládali životy za to, abychom my, jejich potomci, žili ve vlastním, bezpečném a suverénním českém státě. A nyní představitelé našeho státu, česká vláda, český prezident a zástupci církve dopustili, aby uprostřed národního srdce vznikla díra, která oslabila sílu naší země,« připojil Hrabák.

»My jsme se sešli proto, abychom tuto díru zacelili. Abychom společně požádali patrony naší země a i ochranné síly korunovačního kříže, aby bděly nad naší zemí a ochraňovaly náš národ. A pokud to někdo uskutečnil se záměrem, aby naši zemi oslabil, tak aby jeho plány byly zmařeny. Ti, co nechali korunovační kříž odvézt ze země, nejsou pravými zástupci našeho národa, protože pokud by byli, tak by nic takového nedopustili. Korunovační kříž tak byl odvezen z naší země proti vůli našeho lidu. A my jsme tu proto, abychom se společnou vůlí zasadili, aby se náš národní poklad a národní symbol našeho státu, český korunovační kříž, vrátil v bezpečí zpět sem, na území Pražského hradu, do srdce naší vlasti,« dodal Hrabák.

Shromáždění účastníci si následně zazpívali Svatováclavský chorál a českou státní hymnu. Celá akce trvala oficiálně přibližně hodinu, ale mnozí účastníci pokračovali v diskusích i po jejím skončení.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy