Národní proud: Válka je opět blíže, setkání budou pokračovat. A jak dál s korunovačním křížem?

Mírová setkávání pořádaná iniciativou Národní proud jsou čím dál důležitější. S ohledem na to, že premiér Petr Fiala (ODS) podepsal 18. července s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským novou dohodu o vojenské spolupráci, to uvedl hlavní představitel Národního proudu, publicista Václav Hrabák.

»Nová dohoda o vojenské spolupráci opět posouvá Českou republiku blíže k vojenskému konfliktu s Ruskem, který může přerůst až v konflikt jaderný,« varoval Hrabák. I proto se 13. srpna od 18 hodin uskuteční na pražském Staroměstském náměstí u Mariánského sloupu další akce za mír, český národ a proti zatahování České republiky do válečného konfliktu. »V setkáních s modlitbami chceme pokračovat každého 13. dne v dalších měsících, pokud to bude situace vyžadovat,« slíbil Hrabák.

První setkání u Mariánského sloupu proběhlo 13. července a účastnila se ho přibližně stovka lidí. »Všem děkujeme za účast i vyjádřenou podporu. Na Staroměstském náměstí byla úžasná atmosféra a věříme, že naše modlitby byly vyslyšeny,« uvedl Hrabák na adresu shromáždění, jejž se zúčastnil také pravoslavný kněz Libor Halík.

»Vzhledem ke snahám různých skupin podněcovat vzájemné násilí a nenávist mezi slovanskými národy a zatahovat Českou republiku i celou Evropu do válečného konfliktu, který dokonce hrozí přerůst v konflikt jaderný, vnímáme jako velmi důležité žádat naše zemské patrony, Pannu Marii i další naše svaté ochránce o pomoc v této těžké době,« popsal smysl akcí s modlitbami hlavní představitel Národního proudu.

Ten navíc nepřestává s iniciativou za navrácení korunovačního kříže zpět do České republiky. Korunovační kříž je vystavován v Německu od poloviny března. Výstavu osobně zahájil Pavel s předsedou vlády Svobodného státu Sasko Michaelem Kretschmerem, a to paradoxně 15. března, což je jedno z nejtragičtějších dat našich národních dějin. Národní proud již této věci zorganizoval několik akcí, tím vrcholem byl prozatím pochod z Malostranského náměstí na Hradčanské před Arcibiskupský palác v symbolické datum 8. května.

Národní proud se v této věci, a to i s ohledem na budoucnost, obrátil na ministra kultury Martina Baxu (ODS) – psali jsme zde. Ten ve své odpovědi napsal následující: »Vážený pane Hrabáku… k Vašemu dotazu směřujícímu do budoucna, sděluji, že udělení souhlasu s vývozem kulturní památky nebo národní kulturní památky podle § 20 zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, je správním řízením ovládaným citovaným památkovým zákonem a zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád. Výsledek tohoto řízení nelze předjímat. Závěrem bych rád doplnil, že Ministerstvo kultury v současné době neeviduje žádost o další vývoz Korunovačního ostatkového kříže po skončení nyní probíhající výstavy Fragmenty paměti v Drážďanech. Pokud by taková žádost přišla, bude velmi pečlivě zvážena.«

Národní proud dále zveřejnil trestní oznámení (ze dne 14. 6.), které podal z následujících důvodů: »Za Národní proud byly podniknuty víceré kroky ke získání informací souvisejících s povolovacím řízením ve věci vývozu souboru Korunovačního kříže a dalších kulturních památek (129 předmětů z mobiliáře Pražského hradu) od dotčených úřadů. Získané informace vedou k překvapivým závěrům. Byly získány informace, které zakládají podezření ze spáchání některých trestných činů neznámými osobami. Na základě poskytnutých podkladů a žádosti vydalo Ministerstvo kultury rozhodnutí, kde souhlasilo se zapůjčením 129 předmětů výlučně pro výstavní účely na období mezi 15. 1. 2024 a 29.9. 2024, zároveň stanovilo 3 omezující podmínky na základě § 18 vyhl. č. 66/1988 Sb. Jedna z podmínek (číslo 2) týkající se celního dohledu nebyla splněna, z čehož se dá vyvodit závěr, že kulturní památky nebyly vyvezeny v souladu se zákonem, čímž došlo k nezákonnému vývozu uvedených 129 předmětů. Součinnost při splnění této podmínky odmítl Celní úřad pro hlavní město Prahu s odůvodněním, že v případě zápůjčky exponátů dle výše uvedeného rozhodnutí Ministerstva kultury ČR se nejedná o vývoz zboží ve smyslu Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 952/2013 ze dne 9. října 2013, kterým se stanoví celní kodex Unie. Zapůjčené exponáty přepravované do Spolkové republiky Německo tedy nepodléhají celnímu dohledu. Ukázalo se, že celní správa neuznává platnost českých právních předpisů o národních památkách, zatímco Ministerstvo kultury postupuje podle zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, včetně prováděcí vyhl. č. 66/1988 Sb. Uvedené skutečnosti byly oznámeny Vrchnímu státnímu zastupitelství a dokumenty, které byly získány od dotčených úřadů mu byly postoupeny. Výsledkem je zjištění, že vzájemná neprovázanost platné české legislativy nedovoluje účinnou ochranu movitých kulturních památek před nedovoleným vývozem do unijního zahraničí.«

Národní proud plynně navazuje na iniciativy Zachraňme náš stát a Stávkový výbor. Již v úvodním prohlášení představitelé NP uvedli, že »odmítají systém politických stran, který způsobil postupnou destrukci naší země, a chtějí takovou změnu politického systému, díky níž budou přímo voleni důvěryhodné osobnosti s morální integritou, jež bude možné při neplnění svých povinností odvolat, a kteří budou aktivně pracovat na co nejrychlejším ukončení loutkové pětikoaliční vlády a nastolení vlády nové, která se bude odborně a s péčí řádného hospodáře starat o naše společné věci.«

(pk)

FOTO – narodniproud.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy