Home Domácí Národní ústav komplexně zmapuje sexuální chování obyvatel ČR. Odborníci to budou studovat...

Národní ústav komplexně zmapuje sexuální chování obyvatel ČR. Odborníci to budou studovat až do března

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Nový průzkum odborníků z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) komplexně zmapuje sexuální chování obyvatel ČR. Začne v nejbližších dnech a potrvá do března 2024. Celkově bude zapojeno na 6000 respondentů. Poslední podobné šetření bylo v tuzemsku před deseti lety.

Sběr dat bude nyní veden dvěma způsoby: on-line formou a osobním dotazováním. Průzkumu on-line se zúčastní na 4000 lidí a osobních pohovorů zhruba 1000 mužů a 1000 žen. První část výsledků bude zveřejněna na jaře, řekla při oficiálním zahájení průzkumu vedoucí Centra pro sexuální zdraví a intervence NUDZ Kateřina Klapilová.

Průzkum nazvaný CzechSex je v ČR prvním, který se soustředí mimo jiné na sexuální zdraví, potěšení i na takzvaný well-being. Sexuální duševní a tělesné zdraví jsou navzájem propojené a výrazně se ovlivňují. »Nejde jen o tělesné fungování, ale také o pocity, které lidé zažívají během sexuálních aktivit, možnost prožívat sexualitu bez nátlaku, násilí, stigmatizace či strachu nebo úzkosti a moci svobodně vyjadřovat svou genderovou identitu nebo sexuální orientaci. Sexuální zdraví zahrnuje také pozitivní sebehodnocení a respekt vůči partnerovi či partnerce,« uvedla Klapilová.

Důležitou složkou zkoumání bude také ochrana proti pohlavně přenosným nemocem nebo neplánovanému těhotenství. »Celonárodní výzkumy poskytují klíčová data pro nastavování péče a edukace v oblasti sexuálního zdraví,« doplnila Klapilová.

Výzkumníci budou dbát na anonymitu, odpovědi budou vedené pod kódy, které nebude možné spojit s identifikačními údaji respondentů. Průzkum se kromě jiného zaměří na vliv moderních technologií (například on-line seznamování, konzumace pornografie či sexting, což je vytváření a sdílením vlastních či cizích nahých fotografií a videí), na sexuální dysfunkce nebo pohlavně přenosné choroby.

Podle průzkumu sexuálního chování v ČR z roku 2013 trpělo nějakou poruchou 11,3 procenta žen a 12,5 procenta mužů. »U žen byl nejčastější sexuální dysfunkcí nedostatek sexuální touhy (36,8 procenta), u mužů pak erektilní dysfunkce (36,5 procenta). Zajímavostí určitě je, že u žen se pouhá absence orgasmu samozřejmě nepovažuje za sexuální dysfunkci,« uvedl autor předchozích průzkumů Petr Weiss ze Sexuologického ústavu 1. Lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice (LF a VFN). Z deset let starého průzkumu například vyplývá, že orgasmu nikdy nedosahuje 4,2 procenta českých žen.

Obdobné průzkumy mezi lety 1993 až 2013 zpracovával Sexuologický ústav 1. LF a VFN. CzechSex podle odborníků jako první v ČR respektuje mezinárodní doporučení pro metodiku provedení reprezentativních výzkumů sexuality a genderu.

Více informací o průzkumu CzechSex naleznou zájemci na webu www.intimitavcr.cz.

(cik, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here