Home Domácí NE 68! Zabránit současné vládě, aby zneužívala své vlastní občany

NE 68! Zabránit současné vládě, aby zneužívala své vlastní občany

Demonstrace NE 68! Odborového svazu KOVO proti chystané důchodové reformě a nové emisní evropské normě Euro 7 se koná 29. března. Protestní akce začne v 11.00 na Letné. Odtud se ke Strakově akademii vypraví průvod. Před sídlem vlády pak začne protest ve 12.00. Středeční demonstrace má podporu napříč celou opozicí. Protestovat přijedou také odboráři z mladoboleslavské Škodovky, členové Odborového svazu Dosia a členské svazy ČMKOS.

»Obvyklou rolí odborů je hájit zaměstnance, v tuto chvíli ale jako nejsilnější odborový svaz v  zemi cítíme povinnost hájit všechny občany. Bez rozdílu profese, věku, pohlaví, vzdělání. Tentokrát chceme dát najevo, že odbory jsou tím společenským prvkem, který cítí skutečnou zodpovědnost za to, jaká realita a podmínky pro život v této zemi vzniknou. Jsme nejsilnějším pilířem sociálního dialogu. A z této pozice chceme zabránit současné vládě, aby zneužívala své vlastní občany. Jsme jednoznačně proti důchodové reformě v té podobě, jakou chce vláda prosadit. Jsme jednoznačně proti přijetí takových evropských norem, o nichž s jistotou víme, že připraví o práci obrovské množství lidí v této zemi. Jsme jednoznačně pro přijetí takových zákonů a norem, které lidem zajistí nejen důstojný život, ale i důstojné stáří. Velmi nás mrzí, že po ohlášení naší demonstrace vláda ohlásila, že si udělá výjezdní zasedání, protože jsme předpokládali, že budou mít možnost se vyjádřit. Přesto je chci pozvat, pokud budou mít zájem, klidně mohou na naší demonstraci vystoupit,« vysvětlil důvody demonstrace předseda OS KOVO Roman Ďurčo.

»Smyslem protestu je zvrátit přijetí vládního návrhu důchodové reformy, zavedení ekologické doktríny Euro 7, která ohrozí nejen český automobilový průmysl, ale celý pracovní trh. Cílem protestního mítinku je také prosadit předčasné odchody do důchodu pro vybrané profese. To je něco, o co odbory usilují už 30 let,« připomněl předseda ČMKOS Josef Středula.

U horního parkoviště na Letné bude postavený stan OS KOVO, kde budou účastníci vybaveni vlajkami, řehtačkami, píšťalkami, trumpetami. Organizátoři účastníky navedou na směr pochodu kolem Kyvadla, přes schody a dále k Úřadu vlády ČR. Trasa pochodu vede z horního parkoviště na Letné v 11.00 kolem Kyvadla, po schodech dolů na nábřeží Edvarda Beneše směrem k Úřadu vlády ČR (vpravo), kde od 12.00 proběhne demonstrace NE 68!. »Předpokládáme, že se demonstrace zúčastní několik tisíc lidí ze všech koutů České republiky,« odhaduje místopředseda OS KOVO Tomáš Valášek.

Podle Ďurča dorazí odboráře podpořit také lídři mimosněmovních stran, a to ČSSD Michal Šmarda a KSČM Kateřina Konečná. »Přijít by měl i zástupce opozičního hnutí SPD a jedná se o účasti politiků z ANO,« dodal předák.

»Naše strana ve spolupráci s odbory bude pokračovat v boji za sociální spravedlnost a ochranu práv všech lidí v naší společnosti. Věřím, že se nám podaří i díky této demonstraci přesvědčit vládu,« řekl Šmarda.

Ještě před demonstrací předseda OS KOVO s místopředsedou Ivo Kuželem jednali s Konečnou o odmítnutí vládních úvah o odchodu do důchodu v 68 letech, ale také o problémech českého průmyslu. »Mluvili jsme také o demonstraci, kterou kováci pořádají ve středu 29. března ve 12 hodin před Úřadem vlády. Já tam budu a doufám, že se tam potkám i s vámi. Je to důležité. A konečně do toho i odbory šláply!« uvedla k tomu Konečná.

»Myslela jsem, že vláda najde odvahu přijít mezi odboráře a říct jim, jak to hodlá řešit, ale radši uteče na výjezdní zasedání. Je skvělé, že se odboráři mobilizovali a po tom, co se ne úplně povedlo se Středulou, to vzali do rukou ‚kováci‘, jim moc fandím v tom, aby byli tou hnací silou. Moc jim děkuji, i všem, co přijdou před Úřad vlády, protože i když bude daleko, nás musí slyšet,« dodala v pořadu Aby bylo jasno.

Na jednání Rady OS KOVO podpořil protest také bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, veřejně přislíbil, že se protestního mítinku osobně zúčastní. »Mohu vás ujistit, že pro tuto demonstraci mám plné pochopení. Čekají nás evropské volby, šílení zelení chtějí zničit průmysl. Pevně doufám, že se Evropa vzpamatuje. Velice rádi budeme spolupracovat s  vaším svazem i s dalšími. Tato vláda pětikoalice potřebuje co nejsilnější sociální oponenturu,« dodal.

V podobném duchu vystoupila také místopředsedkyně ANO a šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová. »Pětikoalice opakuje učebnicové národohospodářské chyby z období minulé pravicové vlády, které uvedly do chudoby desítky tisíc domácností, způsobily masivní sociální nepokoje a krachy tisíců firem. Nepochybuji, že čím hlasitěji a urputněji tento hlas ve veřejném prostoru bude zaznívat, tím menší budou škody, ke kterým se vláda nakonec odhodlá. Vzhledem k tomu, že hlas vlády je dnes pohodlně podporován jak většinou v  Poslanecké sněmovně, tak v  Senátu, naší společnou povinností je být co nejsilnějším oponentním hlasem, jedině tak máme šanci, aby se vládní mašinerie alespoň na chvíli zastavila. A možná aby své kroky, když ne přehodnotila, tak alespoň zmírnila,« uvedla Schillerová. Podle ní zůstává Česká republika i přes fatální chyby pětikoalice stále nejméně zadluženou zemí Evropské unie.

»Vláda se na jednání tripartity moc nepředvedla. Dva plánované body, demografický vývoj a úpravy daní, se vůbec neřešily. Páni ministři Stanjura a Jurečka se totiž neobtěžovali dorazit. Pokládám za zcela nepřijatelné, aby klíčoví ministři nedorazili na jednání se zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů. Je to pro nás jasný signál, že jsme udělali správně, když jsme připravili demonstraci před Úřad vlády. Jinak nám zřejmě páni ministři svou pozornost nevěnují. Pevně věřím, že nás 29. 3. ve 12 hodin uslyší a konečně se vzpamatují!« zhodnotil poslední jednání tripartity Ďurčo.

Ve stejný den pořádá hnutí SPD v Ostravě demonstraci s názvem Lidé proti vládě. Hlavní pódium bude umístěno na Masarykově náměstí a začátek je plánován na 16.30 hod. Během demonstrace vystoupí předseda hnutí Tomio Okamura, europoslanec za hnutí SPD Ivan David, poslanec Jaroslav Foldyna, a celá řada dalších hostů – např. bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, nebo experti na energetiku Ivan Noveský a Vladimír Štěpán. Všichni v rámci svých vystoupení podají přesvědčivé argumenty o tom, co vedlo k vysoké inflaci, nehorázným cenám potravin a cen energií a jaký podíl na tomto stavu má Fialova vláda.

(zmk)

5 KOMENTÁŘE

Comments are closed.