Nedostatečná výstavba bytů je u nás chronickým problémem, statistiky to dokládají

Nedostatek bytů je u nás v posledních desetiletích doslova chronickým a v podstatě neřešeným problémem. Odborníci odhadují, že na to, aby byl zájem o byty uspokojen, muselo by se jich budovat ročně nejméně 40 tisíc. Nelze v té souvislosti nepřipomenout, že před rokem 1990 se stavělo kolem 80 tis. bytů ročně. V posledním dvacetiletí ale počet nových bytů v České republice dosáhl a přesáhl 40 tis. jen v roce 2007.

Vývoji počtu dokončených bytů v posledních 20 letech a zejména pak v minulém roce se věnuje ve svém článku »Těsně za vrcholem«, zveřejněném v aktuálním čísle magazínu Českého statistického úřadu Statistika&My, Silvie Lukavcová z Oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. Hned v úvodu konstatuje, že počty dokončených bytů nyní stagnují, co však roste, jsou náklady na jejich výstavbu.

»Vývoj počtu dokončených bytů se za uplynulých 20 let pohyboval ve vlnách. První vrchol lze zaznamenat v roce 2007, poté došlo k sedmiletému poklesu a následnému odražení se ode dna v roce 2014. Druhého vrcholu bylo dosaženo v roce 2019. Následoval mírný pokles, a dva roky s výstavbou na téměř shodné úrovni. Stejnou dynamiku vykazoval i vývoj počtu dokončených bytů v bytových domech. U bytů v rodinných domech je ale situace odlišná, meziroční změny jsou mírnější a výkyvy nebývají tak prudké. I zde je ale možné ve dvacetiletém horizontu vysledovat dvě vlny. První měla plochý vrchol mezi roky 2008 až 2010, minima bylo dosaženo v roce 2015, a druhý vrcholový úsek probíhal od roku 2018 do roku 2021,« rekapituluje Lukavcová.

Zdroj ČSÚ

V samotném roce 2021 bylo u nás podle Lukavcové dokončeno 34 581 nových bytů, o 169 více než v roce 2020. »Na stejné úrovni jako v předešlém roce se pohybovala i celková obytná a užitková plocha. Zvýšily se ale investiční náklady na výstavbu a také se prodloužila doba výstavby. I přes půlprocentní nárůst dokončených bytů vykázaly obě hlavní kategorie – byty v rodinných domech a byty v bytových domech – mírný pokles. O meziroční růst se zasloužily nové byty vzniklé v již dříve dokončených bytových budovách,« uvádí statistička.

Více bytových domů, ale s méně byty

Stav výstavby bytových domů, která by měla být doménou nejen »rýžujících« developerů, ale především měst a stavebních bytových družstev s patřičnou podporou státu, což je ovšem dnes u nás jen zbožným přáním, rozhodně není uspokojivý. Lukavcová uvádí, že přestože počet dokončených bytových domů loni mírně vzrostl, bytů v nich bylo dokončeno méně. V průměru se počet bytů v jednom bytovém domě snížil z 27 na 24. Nejvíce dokončených bytů bylo již tradičně dvoupokojových, více než tři pokoje nemá ani desetina z nich. Průměrná velikost bytů se meziročně téměř nezměnila, ale investiční náklady na výstavbu jednoho bytu vzrostly o 200 tis. Kč. Při výstavbě se nejvíce používala zděná nosná konstrukce. Na dálkové vytápění bude spoléhat pětina domů a čtyři z 10 bytových domů nejsou připojeny na zemní plyn.

Nejvíc nových bytů v rodinných domech

Více než polovina, téměř 55 procent nových bytů vzniklo v rodinných domech, konstatuje Lukavcová a dále podrobněji charakterizuje současný vývoj této kategorie bytové výstavby. Průměrná užitná plocha bytů v rodinných domech se oproti roku 2020 zvýšila jen nepatrně a obytná plocha zůstala stejná. Doba výstavby se ale prodloužila, a to v průměru o 1,5 měsíce. Výrazný byl podle Lukavcové i zde nárůst investičních nákladů vynaložených na jeden byt, meziročně se zvýšily o téměř devět procent.

Nejvíce se stavěly rodinné domy se čtyřmi a více pokoji, méněpokojových je jen zhruba 20 %. Při výstavbě byla nejčastěji použita zděná nosná konstrukce, kterou má více než 83 % těchto domů. Meziročně mírně klesl podíl dřevostaveb, ale stále se pohybuje kolem 15 %. Vytápění nových rodinných domů je hlavně na elektřinu, využívá ho 40 % z nich. Čtvrtina všech rodinných domů bude topit zemním plynem a další čtvrtina bude k vytápění využívat tepelné čerpadlo. Bez připojení k zemnímu plynu zůstalo 74 % domů.

Přibylo vestaveb a nástaveb

Oproti roku 2020 se podle Lukavcové dařilo výstavbě bytů ve stávajících rodinných i bytových domech. U přístaveb, nástaveb a vestaveb k rodinným domům byla situace obdobná jako u bytů v nových domech. Průměrná velikost bytu zůstala téměř stejná a investiční náklady vzrostly zhruba o devět procent. »To u bytů ve stávajících bytových domech došlo meziročně k navýšení jejich velikosti o osm procent a investiční náklady na výstavbu jednoho bytu vzrostly v průměru o 27 %, což odpovídá 400 tis. Kč,« uzavírá Lukavcová.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy