Home Rozhovory Nehodlám posílat vedení ČSSD knížecí rady, řekl starosta Jan Birke

Nehodlám posílat vedení ČSSD knížecí rady, řekl starosta Jan Birke

FOTO - ČTK/PR/Michala Rusanukova

Na koalici v devatenáctitisícovém Náchodě se v neděli dohodlo vítězné uskupení sociálního demokrata a dlouholetého starosty města Jana Birkeho nazvané Jan Birke pro Náchod se dvěma subjekty – koalicí ODS, STAN, Východočeši a také Patrioty Náchoda. Jestliže se mluví o vyklízení pozic sociální demokracie napříč republikou, v tomto okresním městě v Královéhradeckém kraji stojí Birke v čele již od roku 2010 a nyní zde atakoval dokonce čtyřicetiprocentní hranici získaných hlasů. Jak je to vlastně s ČSSD? Vzpamatovává se z šoku, kdy se loni nedostala do Poslanecké sněmovny, nebo klesá hlouběji, jak to naznačoval například prezident Miloš Zeman? Možná, že i v Náchodě leží odpověď – alespoň jsme se ji tam pokusili najít…

Pane starosto, když dovolíte, začal bych trochu s nadsázkou. Kolik hlasů vám v Náchodě zajistila moderátorská a herecká vystoupení při různých akcích v Městském divadle Dr. Josefa Čížka, ať už šlo o Večer dobrých skutků, Muž roku nebo Anděl mezi zdravotníky?

Tohle netuším, spíš si myslím, jestli mně to neubralo. Jestli jsem nemohl mít ve volbách více procent, kdybych na divadle nevystupoval (smích). Ale teď vážně – rád bych poděkoval Náchoďákům, a to jak voličům, tak celému týmu. Beru to jako odměnu za dvanáctiletou práci a ochotu lidí dát mi hlas jako důkaz toho, že jsou s vedením radnice spokojeni. A pokud ještě v budoucnu doladím moderátorské dovednosti (úsměv)…

Vaše kandidátka letos získala 64 385 hlasů, což dělá 39,15 procenta. Je to výrazný nárůst oproti roku 2018, kdy náchodská ČSSD pod vaším vedením v komunálních volbách shromáždila 57 153 hlasů, tedy dohromady 32,43 procenta. Čekal jste tento výsledek?

Přistupoval jsem k volbám s pokorou a ten konečný zisk jsem absolutně nečekal. Bylo to číslo jako z říše snů! Obrovská podpora v téhle velmi hloupé době, kdy jsou lidé vyděšení a vystrašení, kdy vláda špatně komunikuje a oni se bojí každé poštovní zásilky, každého doporučeného dopisu. Všude se hrnulo, jak jsou komunální volby referendem o vládě, a já jsem z toho všeho v poslední době neměl dobré pocity. To vám přiznávám. Ale nakonec jsem byl velmi mile překvapen vysokým ziskem i velkým odstupem od druhého hnutí ANO.

Když jsem viděl předvolební plakáty v Náchodě, jedna věc mě zarazila. Že konkurenční ANO na nich oznamuje, že umí vést Náchod »ještě lépe«. Čekal bych, že se vymezí, jak to tak chodívá, vůči vaší politice stylem »dělají to špatně, my víme jak na to«. Ovšem tím spojením »ještě lépe« de facto uznávali, že to děláte dobře. Není to divné?

Oni to sice uznávali, ale zároveň psali, že jsou připraveni Náchod vést. Jedna věc je volební kampaň a druhá, že za námi jsou opravdu vidět skutky. Kdybych prohrál, odejdu středem a nebudu se schovávat. Ať si o mně někteří lidé myslí cokoli, skoro všichni uznávají, že jsem pracovitý. To se ví všeobecně.

Až na KDU-ČSL bude minulá koalice, dle vaší nedělní dohody, nadále pokračovat. Bylo vám jasné už po vyhlášení výsledků voleb, že de facto nebudete měnit stav věci?

A věříte, že to nebylo jasné vůbec?! Jak jsem proslavený sprinter v tvoření koalic a chci pokaždé mít jasno velmi rychle, tentokrát jsem více než kdy jindy dbal, aby jednání proběhla se vší vážností. Máme totiž před sebou celou řadu problémů a úkolů. Je před námi zahájení stavby náchodského obchvatu, vyhlášení tendru, zvládnutí energetické krize, velké investice s ohledem na situaci v České republice. A aby souhrn toho všeho dokázal Náchod realizovat, je potřeba mít k ruce skvělé parťáky, kteří nemusí mít úplně stejný názor, ale je potřeba aby byli naladěni na stejnou notu. Musíte svému okolí věřit, a to bylo i moje heslo: Pracuji s lidmi, kterým věřím. Co funguje, to jsem nechtěl měnit, tedy až na jednu výjimku. V současné koalici máme 17 ze 27 mandátů, a tak jsme kompetentní k práci z hlediska vedení radnice i rady. Jsem za to rád.

* * *

Výsledky komunálních voleb 2022 v Náchodě

StranaProcentaHlasyMandáty
Jan Birke pro Náchod39,1564 38512
ANO14,1123 2024
Piráti,TOP 09, Zelení11,3818 7153
ODS, STAN, VČ10,6917 5883
Patrioti Náchoda813 1572
KDU-ČSL7,0611 6072
SPD5,7694751
Přísaha2,0734060
KSČM1,7729160

* * *

ČSSD figurovala v mnoha městech na kandidátkách s rozličným názvem. Byla to dobrá cesta? Napadá mě kromě Náchoda třeba Nové Město na Moravě, kde to fungovalo, ale například v Praze nikoli. A zase v Karviné nebo Bohumíně získala ČSSD pod svým jménem nadpoloviční většinu všech platných hlasů. Co se tedy podle vás ukázalo jako přínosnější cesta? Kandidátka ČSSD, nebo jiný název?

To je strašně složité, spíš to vnímám jako otázku pro expertního politologa, a ne pro praktického politika snažícího se poctivě pracovat v okresním městě. A pak – Praha a Náchod, to je nesrovnatelné! Já jsem sjednotil kandidátku pod svoje jméno a pár lidí mi vyčetlo, že jsem skryl značku. Ale troufám si říci, že každý z těch lidí, co nám dali svůj hlas, věděl přesně, koho volí. Všichni do jednoho vědí, že Birke je sociální demokrat. Každý mě tu zná!

Bydlím v městské části Babí, kde jsem získal padesát procent hlasů. Lidé vám tam vidí do talíře. Sousedi vědí, co od vás čekat a věří vám, což je v komunální politice to vůbec nejpodstatnější. Oni vám zazvoní na zvonek bytu a manželka, což je de facto moje druhá sekretářka, mi píše vzkazy. Například: paní XY chce vyčistit kanálovou vpusť před barákem. Kdyby to nebylo za dva dny hotové, kdybych na to zapomněl, kdyby manželka papírek stopila nebo lidé na technických službách nepřijeli, paní by to vyhodnotila tak, že Birke je slibotechna, a když tedy neplní její přání, pak ona nemá důvod ho volit. Stýkáte se s lidmi a snažíte se splnit jejich přání, to je celé.

V Praze to chodí úplně jinak. To je politická extraliga. Primátor je v podstatě člen vlády a velmi známá osobnost, což se nedá srovnat s žádným dalším městem. V Praze se volí strany, ne osobnosti. To už by musel být politik, ne zrovna světového, ale českého významu, například lídr velké strany. Birkeho v hlavním městě nikdo nezná, nedostal by tam ani procento.

Například bývalá hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská se nechala slyšet, že ji mrzí, když se strana s více než stoletou tradicí dostala do situace, kdy velká část jejích členů kandiduje pod jiným názvem. »Nechtějí nést nálepku této strany,« řekla doslova. Co byste na to odpověděl?

Já se za tu značku nikdy nestyděl ani jsem neodešel ze strany. Nevím, co na to říct. ČSSD jsem měl na volebním lístku a těch skoro 70 tisíc hlasů je od lidí, kteří, jak už jsem řekl, dobře věděli, že volí sociálního demokrata. Já jsem navíc nasadil přímo své jméno, to není legrace. Když za téhle situace prohrajete, navždy se to s vámi potáhne. To je na vystěhování! Je potřeba mít odvahu umět riskovat. Víte, už kvůli tátovi bych to nemohl udělat, kdybych pošpinil naše jméno.

A ptáte se, proč jsem kandidátku takto skryl a nefiguroval v jejím názvu žádný subjekt? Měl jsem na ní totiž nezávislé osoby, lékaře, právníky, ředitele škol a další, kteří by své jméno nespojili nejen s ČSSD, ale ani s ODS nebo ANO. Prostě s žádnou politickou stranou nebo hnutím. A právě tyhle osoby nám pomohly vyhrát volby. Nevyhrál je Jan Birke a rozhodně nebudu nějak nabušený. Je to zásluha všech!

Jan Birke na předvolební akci ČSSD v Lidovém domě

Na povolební tiskové konferenci šéf ČSSD Michal Šmarda i statutární místopředseda Igor Bruzl mluvili spokojeně o restartu strany. Z jiných míst zaznívá naopak zklamání nad celorepublikovým výsledkem sociální demokracie a do strany se v Partii Terezie Tománkové obul i prezident Miloš Zeman, podle něhož má neschopné vedení. Rád bych slyšel váš názor – bylo to ze strany ČSSD fiasko, nebo opravdový restart?

Pane redaktore, nechci vám utíkat z otázky, ale faktem je, že jsem neměl úplně čas sledovat, jak se v komunálních volbách dařilo kolegům. V posledních dnech jsem se nezastavil. Všechno se na mě hrnulo, v neděli jsme celý den jednali o koalici a v pondělí mě čekaly povinnosti starosty. Až mi bylo úzko z toho, co bylo potřeba zvládnout, a věděl jsem, že domů se dostanu až před půlnocí.

Je pravda, že jsme si s kolegy, méně úspěšnými starosty, občas vyměnili nějakou zprávu, ale nepsal jsem si s nikým z vedení. Vím, že nebudeme mít zastoupení v našem krajském městě, což mě obzvláště mrzí, k Praze už jsem se vyjadřoval. Beru to tak, že jde o specifické kandidátky. Například ta pražská by neuspěla v Náchodě, naše by zase propadla v Praze. Nebudu nic vzkazovat vedení strany, nejsem pro to kompetentní. Věřím, že si situaci v celé republice důkladně vyhodnotí a zapojí talenty, které uspěly v komunálních volbách i do celostátní politiky. Tím nemyslím sebe, já nejsem talent, ale spíše starý matador a mě už se tohle netýká. I proto nehodlám posílat žádné knížecí rady do Prahy ani kamkoli jinam.

Petr Kojzar

FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková

Předchozí článekVládne nám dvaasedmdesáti a půl procentní nedůvěra
Další článekKolumbie a Venezuela otevřely po sedmi letech společnou hranici pro auta

3 KOMENTÁŘE

  1. Nevím jak vy, ale souhlasím s tím, že se politici začínají stydět za své strany. To neni jen případ CSSD, ale i ODS a topky. Mame tu ruzne Spolu, Spolecne atd.

  2. A přesně tak to je. Tohle by meli číst všichni starostove. Když se maka ve prospěch lidi, voliči to ocení. A je jedno, jestli jste socan, komunista nebo třeba cikan!

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here