Nejde nám o zmrazení konfliktu, ale o jeho ukončení, řekl Putin v mírovém návrhu

Rusko dnes Ukrajině předložilo mírový návrh, který předpokládá uznání Doněcké a Luhanské lidové republiky, jakož i Chersonské a Záporožské oblasti za ruská území, upevnění statusu Ukrajiny jako nezúčastněné a bezjaderné země, její demilitarizaci a denacifikaci a zrušení protiruských sankcí. Uvedl to ruský prezident Vladimir Putin na setkání s vysokými diplomaty.

»Dnes předkládáme další konkrétní, skutečný mírový návrh,« řekl podle agentury TASS Putin. Vyjmenoval ruské podmínky urovnání. »Jakmile Kyjev na tyto podmínky přistoupí, bude souhlasit s úplným stažením svých vojsk z DLR, LLR, Záporožské a Chersonské oblasti a skutečně tento proces zahájí, jsme připraveni neprodleně zahájit jednání. Opakuji, že náš principiální postoj je následující: neutrální, neangažovaný, nejaderný status Ukrajiny, její demilitarizace a denacifikace. A co víc, na těchto parametrech se všichni obecně shodli už během istanbulských jednání v roce 2022. Ohledně demilitarizace bylo vše jasné, vše bylo upřesněno, včetně počtu tanků, a vše bylo dohodnuto. Samozřejmě musí být plně zajištěna práva a svobody ruskojazyčných občanů na Ukrajině, musí být uznány nové územní reálie a status Krymu, Sevastopolu, Doněcké a Luhanské lidové republiky, Chersonské a Záporožské oblasti jako ruských volebních obvodů. V budoucnu by všechna tato základní a principiální ustanovení měla být zaznamenána v základních mezinárodních dohodách,« uvedla ruská hlava státu.

Putin dále řekl, že všechny západní sankce uvalené na Rusko by měly být zrušeny. Zdůraznil, že ruský plán by znamenal ukončení konfliktu jednou provždy, nikoli jeho zmrazení. »Podstatou našeho návrhu není nějaké dočasné příměří nebo přerušení palby, jak chce Západ, aby obnovil ztráty, znovu vyzbrojil kyjevský režim a připravil ho na novou ofenzívu. Opakuji, že nám nejde o zmrazení konfliktu, ale o jeho ukončení,« řekl prezident.

Ruský prezident dodal, že pokud Kyjev a západní země opět odmítnou ruskou nabídku, podmínky urovnání se zpřísní. »Pokud ji Kyjev a západní metropole odmítnou, jako tomu bylo dříve, pak je to koneckonců jejich věc, jejich politická a morální odpovědnost za pokračování krveprolití. Je zřejmé, že realita na místě, na linii nasazení se bude nadále měnit, a to nikoli ve prospěch kyjevského režimu. Podmínky pro zahájení jednání se budou měnit,« upřesnil Putin.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský nicméně označil Putinovy výzvy za ultimátum a přirovnal ruského prezidenta k Adolfu Hitlerovi. »Ten při jednání se západními zeměmi také stupňoval své požadavky,« uvedl Zelenskyj.

Putin vyjmenoval své podmínky krátce před zahájením mírové konference ve Švýcarsku, na niž paradoxně Rusko není pozváno. Uskuteční se o víkendu a aktivně zúčastnit se jí má podle posledních informací okolo 90 delegací.

(pk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy