Nejen pohádky, k Vánocům patří i »dospělácké« filmy. Kdy je uvidíte?

Pyšná princezna, Byl jednou jeden král, Tři oříšky pro Popelku nebo Princezna se zlatou hvězdou na čele… Málo platné, k Vánocům a pohodě patří i vysedávání před obrazovkou a hltání pohádek, které jsme sice viděli stokrát, ale bez nichž by žádné svátky nebyly úplné. Už jsme o nich psali zde. Jenže – nejen pohádky jsou tím, co chceme o nejkrásnějších svátcích v roce z televizní obrazovky sledovat. Jsou i »nepohádkové« filmy, bez nichž by však žádné Vánoce nebyly Vánocemi. O následující pětici to platí »stopro«. A kdy se na legendární snímky můžeme těšit letos?

  • Láska nebeská

Kdy to dávají: 24. prosince, 22.00 (Nova)

Žánr: romantická komedie (V. Británie/USA, 2003)

O čem to je: Všude, kam se podíváte, způsobuje láska chaos. Od nově jmenovaného ministerského předsedy, který se zamiluje 30 vteřin poté, co vejde do úřadu na Downing Street, přes stárnoucí rockovou hvězdu, odmítnutého spisovatele či ustaranou nevěstu, až po smolařského prodavače sendvičů. Všechny londýnské životy a lásky se setkají, smísí a nakonec vše vyvrcholí na Štědrý večer s romantickými, dráždivými a komickými důsledky pro všechny zúčastněné.

Naše hodnocení: V poslední době se s romantickými komediemi roztrhl pytel, ale žádná svou kvalitou neměla na Pretty Woman nebo Nothing Hill. Což o to, tohle jsou takové klasiky, že se ani není čemu divit, ovšem novinky se jim ani nepřiblížily. Fádnost, omílaná klišé a stokrát očekávaný konec – to vše od Lásky nebeské rozhodně nečekejte! Jde o skutečnou královnu mezi romantickými komediemi, jak televizní stanice hlásá. Typický anglický humor, množství brilantně propracovaných dějových linek zasazených do předvánočního Londýna i skvělé herecké výkony takových veličin, jakými jsou Keira Knightleyová (Piráti z Karibiku), Rowan Atkinson (Mr. Bean), Alan Rickman (Harry Potter) či Hugh Grant (Nothing Hill), vás naladí na vskutku sváteční strunu a rozzáří vaše srdce i obličeje.

  • Grinch

Kdy to dávají: 23. prosince, 17.45 (Prima Max)

Žánr: rodinná fantasy (USA, 2000)

O čem to je: V osmi letech Grinchovi z Kdosic (Jim Carrey) narostly vousy a chlupy, navíc nazelenalé, a jeho vrstevníci ho provázeli výsměchem snad na každém kroku. Odmítl tak slavit Vánoce, které jsou pro tamní obyvatele téměř posvátné, a usadil se v hluboké jeskyni, vysoko nad městem. Od té doby se stal pro všechny »Kdovíky« i »Kdovinky« hotovou noční můrou. Vše ale skončí v moment, kdy Grinch pochopí, že Vánoce nelze ukrást ani koupit…

Naše hodnocení: Příběh Grinche, který nerozlučně patří k americkým Vánocům, je útlá knížka, kterou její autor Theodor S. Geisel sám ilustroval. Záhy po prvním vydání v roce 1937 se stala bestsellerem, a tak jí filmaři již dvakrát vtiskli podobu kresleného snímku. Tohle bylo její první celovečerní filmové zpracování. Grinch je v Americe prakticky totéž co pro nás Mrazík, jenže u nás se s podobnou popularitou nesetkal. Nic to však nemění na faktu, že Jim Carrey je vynikající komik!

  • Rolničky, kam se podíváš

Kdy to dávají: 23. prosince, 10.00 (Prima)

Žánr: dobrodružná komedie (USA, 1996)

O čem to je: Arnold Schwarzenegger chce splnit přání svého syna a dát mu pod rozzářený vánoční stromek, co si bude přát. Doufal, že se jen zeptá, zajde do nejbližšího hračkářství, koupí vysněného Turbomana a jednoduše za rozmary svého potomka zaplatí. Jenže se přepočítal! Plastový panák není k sehnání, výrobce jich dal do oběhu málo, a tak ho získat může jen ten nejrychlejší!

Naše hodnocení: Málokterý z vánočních filmů budí takové protichůdné reakce. Někteří tvrdí, že se při jeho sledování dobře bavili a pustí si jej znovu, jiní mluví o trapnosti a špatném hereckém výkonu Arnolda Schwarzeneggera. Podle našeho názoru ovšem někdejší kalifornský guvernér v komických rolích obstojí mnohem více, než když musí hrát chladnokrevného zabijáka. Jeho rakouský šarm povyšuje tuto komedii, kde se míra lásky dokazuje penězi anebo drahými dárky, »o level« výše. Otázkou však zůstává, jestli by se tento film, kdyby neměl vánoční téma, reprízoval tolikrát. Každopádně se na něj těší děti i rodiče – letos, tak jako každý rok…

  • Sám doma 2: Ztracen v New Yorku

Kdy to dávají: 25. prosince, 20.15 (Prima)

Žánr: rodinná komedie (USA, 1992)

O čem to je: Zatímco rodina malého Kevina letí na vysněnou dovolenou do Miami, malý chlapec omylem odlétá do New Yorku. Zpočátku je vylekaný, ale když má u sebe všechny otcovy peníze, ubytuje se v nejdražším hotelu a začne si užívat vánoční pohodu. Ještě netuší, jaké nepříjemné setkání ho čeká…

Naše hodnocení: I tato vánoční americká komedie už patří k tradičním filmům, které ve sváteční čas tuzemské televize vysílají. Pokud vám přijde série o malém klukovi, jenž si bez rodičů poradí s kriminálníky, poněkud ujetá a po zhlédnutí prvního dílu už jste raději žádné pokračování nesledovali, udělali jste chybu. »Dvojka« je nejlepší díl celé série, navíc ji tematicky i myšlenkově posouvá někam úplně jinam. Nejde jen o štědrovečerní atmosféru či legendární hotelovou scénu s puštěným videem, ale třeba i o důmyslné podobenství smyslu života v rozhovoru malého Kevina s paní s holuby. Zkuste letos o Vánocích vzít »Sám doma dvojku« na milost a uvidíte, že nebudete litovat.

  • Pretty Woman

Kdy to dávají: 25. prosince, 14.25 (Prima)

Žánr: romantický/komedie (USA, 1990)

O čem to je: Bohatý a úspěšný byznysmen Edward Lewis přijíždí do Los Angeles uzavřít další z velkých obchodů. Cestou z nudného večírku zabloudí. Když zastaví, aby se zeptal na cestu, vnutí se mu do auta mladá prostitutka Vivian Wardová. Ukáže mu cestu a netají se nadšením nad vozem, který si Edward půjčil od svého právníka Phila. Dívka ho zaujme – a pak už nastává hra na hledání pohádkového prince i vysvobození zakleté »princezny«…

Naše hodnocení: Která žena by nechtěla ležet v náruči »ukrutně bohatého« muže? A který chlap by na oplátku nechtěl mít doma takovou krasavici, jakou je Julia Robertsová, představitelka hlavní role? Tenhle film je nejlepší variantou na téma »Pygmalion« a paradoxně přitáhl (opakovaně) k obrazovkám i puritány, kteří před něčím takovým, jako je prodejná láska, zavírají oči. Prostě klasika!

Marcela Špičková

FOTO – The Movie Datasase, TV Nova, iprima.cz, BBC One, img.buzzfeed.com

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy